Gyvenimas

2019.06.30 09:25

Trijų tėvystės atostogų išėjusių tėčių istorijos: pabandyk, vyruk, ramiai pasėdėti su pusės metų vaiku namie

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.06.30 09:25

Gediminui Andriukaičiui, tėvystės atostogose praleidusiam 9 mėnesius, ypač juoką kelia komentaras, kad mama „sėdi su vaiku namie“. „Pabandyk, vyruk, pasėdėti su pusės metų vaiku namie. Būdavo akimirkų, kai į tualetą negali nueiti“, – LRT RADIJO laidoje „10–12“ sako jis. Keturių vaikų tėvas Mindaugas Žiupsnis tikina atostogų išėjęs, nes myli savo žmoną: „Mačiau, kaip jai buvo sunku, ir turėjau tai perimti.“

Europos Sąjunga neseniai priėmė direktyvą, numatančią neperleidžiamas dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogas ir moterims, ir vyrams. Tad ateityje matysime daugiau tėčių, kurie mažiausiai du mėnesius prižiūrės vaikus. Su kokiais džiaugsmais ir iššūkiais jie susidurs? LRT RADIJO laidoje „10–12“ viešėjo trys tėčiai, vaiko priežiūros atostogose esantys ar buvę apie metus.

Benas Buivydas turi vieną vaiką, šiuo metu mažyliui – 2,5 metų. Jis vaiko priežiūros atostogose oficialiai praleido vienus metus, tačiau, kadangi užsiima individualia veikla, praktiškai vaiką prižiūrėjo apie 1,5 metų.

Jo motyvas, kodėl taip nusprendė, – iššūkis sau: „Atrodo, kad tai yra geriausias būdas suprasti, ką patiria mama, nes galbūt truputėlį nuvertinama tai, ką jos veikia.“

Gediminas Andriukaitis augina dvi dukras, vienai – 4,5 metų, kitai – 1,5 metų. Jis 9 mėnesius prižiūrėjo pastarąją – norėjo taip padaryti ir gimus pirmai dukrai, bet, kaip pats teigia, pristigo drąsos.

Būdavo akimirkų, kai į tualetą ar į dušą negali nueiti, sėdi nesiprausęs visą dieną, nes tiesiog neturi laiko.

„Nežinomybė gąsdino, o apsipratus ir sužinojus, kaip viskas vyksta, buvau gan tvirtai apsisprendęs, kad su antru vaiku tikrai pabandysiu. Tikrai buvo įspūdingas laikotarpis“, – pažymi pašnekovas.

Trečias tėtis Mindaugas Žiupsnis augina net 4 vaikus, o į tėvystės atostogas išėjo gimus trečiam vaikui. Gimus dviem pirmiems vaikams – mergaitėms – motinystės atostogų išėjo jo žmona, o gimus trečiam ir ketvirtam vaikui – berniukams – tėvystės atostogų iššūkį priėmė ir pats M. Žiupsnis.

Jis sako, jog tai įtakos santykiams su vaikais neturėjo – tiek su dukromis, tiek su sūnumis jis sutaria vienodai: „Manau, tai, su kuo ryšys stipresnis, pasimatys paauglystės periodu. Blogas stereotipas, kad jeigu esi su vaiku, su juo ryšys stipresnis. Manau, kad svarbu meilė. Pasirinkau išeiti tėvystės atostogų vien dėl to, kad myliu savo žmoną. Mačiau, kaip jai buvo sunku, ir turėjau tai perimti.“

G. Andriukaitis – šiek tiek kitokios nuomonės. Jis įsitikinęs, kad neįmanoma sukurti ryšio su vaiku neskiriant jam laiko.

„Vienintelis faktorius – buvimas kartu. Tik taip gimsta ryšys. Kurti ryšį – nelengvas užsiėmimas. Smagus, bet ir reikalaujantis daug kantrybės, jėgų, ypač su mažais vaikais“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Tarp vyrų dažnai vyrauja stereotipas, kad tai nevyriška.

Paklaustas, kas prižiūrint vaiką reikalauja daugiausia atsakomybės, B. Buivydas tikina, jog tai individualu. Jam sunkiausia buvo suvokti, jog atsirado dar vienas žmogus šeimoje, kuris niekur nedings. Taip pat nelengva užduotis – suvokti kūdikio poreikius ir persidėlioti laisvalaikio prioritetus.

„Tavo hobiai ar laisvalaikis visiškai persikonfigūruoja vaiko labui“, – kalba pašnekovas. Jeigu to nepadarai, anot jo, tarsi būni su vaiku, tačiau sykiu ir nebūni – ateityje vaikui gali atrodyti, kad jis augo tik su mama.

Manydavo, kad mamai kažkas nutiko

Į tėvystės atostogas išėję tėčiai tikina sulaukę įvairių reakcijų, tačiau dauguma jų – teigiamos. G. Andriukaitis pasakoja, jog teko susidurti su vyresnių moterų neigiamu požiūriu: jų manymu, tėtis nori kažką įrodyti arba kažkas greičiausiai nutikę mamai.

„Kai pasakydavau, kad viskas gerai, nustebdavo, pasižiūrėdavo pozityviai. Daugeliu atvejų reakcijos į tėtį su vežimėliu ar nešyne, darbo metu vaikštantį po miestą, – pozityvios. Nėra taip, kad žiūrėtų kreivai, bet tarp vyrų dažnai vyrauja stereotipas, kad tai nevyriška“, – kalba pašnekovas.

Jam ypač juoką kelia komentaras, jog mama „sėdi su vaiku namie“. „Galvoju, pabandyk, vyruk, pasėdėti su metų ar pusės metų vaiku namie. Būdavo akimirkų, kai į tualetą ar į dušą negali nueiti, sėdi nesiprausęs visą dieną, nes tiesiog neturi laiko“, – pasakoja G. Andriukaitis.

B. Buivydas teigia susidūręs vien su pozityviomis reakcijomis, o prisiminęs tėvystės atostogas iškart prisimena ir Bernardinų sodą, greta kurio gyvena. Ten, anot jo, maždaug 80 proc. žmonių su vežimėliais yra mamos: „Jos šypsosi atgal ir jauti su jomis bendrumą, kai susitinki 10-ą kartą. Pradedi sveikinti, išsikalbėti, nors žmonės nepažįstami. Prasideda ir sauskelnių temos.“

M. Žiupsnis pasakoja susidūręs su neigiamu požiūriu ligoninėje – nemaloni reakcija jį gerokai nustebino. Su vaiku dėl ligos atsigulusį į ligoninę tėtį pasitiko komentaras: „Tu čia irgi tas iš tėvelių, kur super?“

Pašnekovas tikina nežinojęs, kaip reaguoti. Su savo vaiku nebegaliu būti? „Buvo geras minčių kratinys galvoje“, – pažymi jis.

Išeina tėvystės atostogų ir dirba toliau

Dažnai tai, kuris iš tėvų išeina tėvystės atostogų, nulemia faktas, kuris iš tėvų gaus didesnę išmoką. Du iš kalbintų tėvystės atostogų išėjusių tėčių neneigia, kad finansinis aspektas turėjo įtakos.

M. Žiupsnis tikina pasvėręs, kaip bus naudingiau, o kadangi prieš tai buvo sukaupęs didesnį finansinį bagažą, ir iš „Sodros“ gavo didesnę išmoką. Kadangi tai buvo trečias gimęs vaikas, norėta leisti žmonai grįžti į darbo rinką – tai taip pat padėjo nuspręsti.

B. Buivydas pasakoja žinantis atvejų, kai į tėvystės atostogas apskaičiavus, kad taip naudingiau, išėję tėčiai ne prižiūri vaikus, o dirba toliau. Ir nors jo gaunama išmoka buvo didesnė, jis tikina taip nusprendęs dėl to, kad tiesiog norėjo būti su vaiku.

Dvi dukras auginantis G. Andriukaitis pažymi, jog šis aspektas jo šeimoje priimant sprendimą įtakos neturėjo, tačiau nesiginčija, jog daugeliui lietuvių tai gali būti aktualu: „Skirtumai tarp atlyginimų yra ir labai dažnai vyrai gauna didesnius atlyginimus.“

Pasak M. Žiupsnio, išėjus į tėvystės atostogas stiprinamas ir ryšys su žmona – juk patiri tai, ką patyrė ji. Vyrai turi suprasti, ką jaučia moteris: nesupratimas po kelių metų gali lemti ir skyrybas, o juk išauginti vaiką – labai atsakingas ir sudėtingas darbas, įsitikinęs pašnekovas.

Plačiau – laidos įraše (nuo 56.28 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt