Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.24 20:00

Pasaulinį pripažinimą pelnęs stiklo menininkas iš Panevėžio: mano kūrinių nėra tik Afrikos kontinente

Iš Panevėžyje gyvenančio ir kuriančio stiklo menininko Remigijaus Kriuko studijos stiklo kūriniai iškeliauja į įvairiais pasaulio šalis. Tiesa, kaip juokauja pats menininkas, jų dar nėra Afrikos kontinente. R. Kriukas neslepia pirmiausia prisipažinimo sulaukęs svetur, o tik po to – Lietuvoje.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ R. Kriukas sakė, kad stiklo meno skulptūros, skirtingai nei mažoji plastika, ilgiau ieško savo šalies ir savininko, tačiau irgi sėkmingai juos randa. Stiklas, anot menininko, ypač vertinamas Centrinėse Europos šalyje: Liuksemburge, Čekijoje, Vokietijoje, Italijoje, kur prasidėjo šios medžiagos ištakos, taip pat Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Rytų Azijos šalyse.

Panevėžyje R. Kriuko stiklo studija egzistuoja jau beveik 20 metų. Jis juokavo, kad pirmaisiais jos gyvavimo metais stiklo kūrinių lietuviai įsigydavo vos 1 proc., o pastaruoju metu – 20–25 proc. Dabar į lietuvių namus keliauja tiek mažoji plastika, tiek stiklo skulptūros.

„Džiaugiuosi, kad lietuviai pamažu supranta stiklo vertę. Tai yra meno šaka, kuri Lietuvoje yra dar labai jauna, nors jos ištakos siekia XVI a. Lietuvoje tik dabar prasideda stiklo klestėjimas“, – kalbėjo R. Kriukas.

Jo manymu, lietuviai pradeda suprasti, kad stiklas yra viena iš svarbiausių interjero detalių. Ypač tai išryškėjo paskutiniaisiais metais.

R. Kriukas prisipažino visą laiką jautęs potraukį skulptūrai, tačiau jam stojant į Lietuvos dailės institutą buvo paskelbta apie stiklo specialybę.

„Niekas nežinojo, kas tai yra, tačiau teta mane paragino pabandyti, nes esą tai tik kita medžiaga. Dabar mane įvairiose šalyse vadina stiklo skulptoriumi, nes aš darau skulptūras, pasirinkdamas stiklo medžiagą. Aišku, jos turi jungčių ir su metalu, ir su akmeniu ir pan.

Tačiau dominuoja stiklas, nes šią medžiagą esu labai gerai įvaldęs. Kai įsimyli lendi iki tiek, kiek gali išsiaiškinti. Pirmiausia reikia gerai suprasti šį amatą, o tada jau galima kurti meną. Aš esu jau antrame etape“, – papasakojo stiklo menininkas.

Anot jo, stiklas yra tokia medžiaga, su kuria reikia kariauti, ją mylėti ir ieškoti visą gyvenimą. R. Kriukas neslėpė, kad laurų ir pripažinimo pirmiausia jis sulaukė užsienyje, o tik po to – Lietuvoje.

„Lietuva nėra stiklo šalis, todėl čia reikia labai daug daryti, kad į tave atkreiptų dėmesį, suprastų ir pradėtų vertinti. Kitose šalyse turiu netgi savo sekėjų, kurie manęs visuomet labai laukia, įvairiose parodose. Toks pripažinimas iš tiesų yra malonus“, – patikino menininkas.

Daugiau apie tai – laidoje (nuo 1 val. 5 min.):

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. Užburiantis Bistrampolio dvaras: galimybė pasijausti bajoru, koplyčia vietoje elektrinės ir puoselėjamas žirgynas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi