Gyvenimas

2019.06.24 15:08

Kai užsinorite džiunglių namuose: tinklaraštininkė patarė, kokius augalus rinktis pradedantiesiems

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.24 15:08

Dažnai sakoma, kad pradedantiesiems gėlių augintojams ypač tinka kaktusai ir sukulentai, tačiau namų tinklaraštininkė Sigita Petrunina LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia, jog tai tiesa tik iš dalies – dažnai pradžioje iš didelio noro rūpintis augalu jis supūdomas.

Pašnekovės namuose kambarinių gėlių – apie penkias dešimtis. Pirmąją gėlę ji į savo dabartinį namą atsivežė persikeldama iš bendrabučio kambarėlio, vėliau nemažai atkeliavo iš mamos namų, prasidėjo meilė sukulentams, vėliau – gėlėms didžiuliais dekoratyviais lapais.

S. Petrunina teigia – gėlės namams suteikia gyvybės ir žalumos, o šiandien dar pastebima ir madinga miesto džiunglių tendencija.

„Miesto džiunglės (urban jungle) yra pasaulinė mada, kai žmonės į savo namus priima ir augina daug kambarinių augalų. Yra ir miesto daržai – kur gali, ten ir augina: balkonuose, ant stogų“, – kalba pašnekovė.

Anot jos, apie tai, kodėl žmonės vis dažniau augina daug kambarinių gėlių, yra įvairiausių teorijų. Viena jų – žmonės yra pavargę nuo miesto pilkumo, betono, stiklo ir metalo, nori gamtos, o lengviausia ją susikurti savo namuose.

Kita teorija – žmonės vis vėliau susilaukia vaikų, o kažkuo turi rūpintis: vieni augina kates, šunis, kiti pasineria į augalų pasaulį: „Kadangi mano namuose nei kačių, nei šunų, nei vaikų netrūksta, aš į visą šitą kompaniją priimu ir gėles.“

S. Petrunina teigia ypatingai kruopščia gėlių priežiūra neužsiimanti. Jei nepalaisto laiku – laisto tada, kai prisimena, ir labiau laikosi ne grafiko, o stebi pačius augalus.

„Jeigu matau, kad kažkuriai yra liūdniau, aš ją ir patręšiu, ir palieju, ir dažniau pakalbinu. Be abejo, šiltuoju metų laiku laistyti gėles reikėtų dažniau, ypač tas, kurios stovi saulėtuose kambariuose ant palangių. Tiesioginiai saulės spinduliai gėlėms nėra gerai, nes gali nudeginti lapus. Jeigu matote, kad lapo spalva keičiasi, greičiausiai tai saulės poveikis“, – aiškina tinklaraštininkė.

Geriausia gėles būtų patraukti truputėlį toliau nuo saulės, ypač su lapais, nebent tai kaktusai, kurie natūraliai mėgsta saulę. Vasarą reikėtų ir dažniau tręšti – tai pats augimo laikotarpis.

Dažnai būna, kad pradedantieji augalus myli taip, kad jie supūva.

„Jeigu turite galimybę, galite augalus išnešti į lauką, balkoną, terasą ir visą vasarą juos ten auginti. Arba, jeigu nenorite jų ten palikti visam laikui, išnešti bent tada, kai yra vasarinės liūtys, nusiprausti po natūraliu, ne iš čiaupo vandeniu“, – pažymi S. Petrunina.

Tačiau ji perspėja dėl vieno – nepamirškite, kad laukas yra gamta, gausi įvairių vabalų. Jai ne kartą yra tekę atgal į namus parsinešti augalą, užpultą kenkėjų, tad dabar gėlių lauke nuolat nelaiko: neša tik „išsimaudyti“ lietuje.

Neseniai knygą apie kambarinius augalus pradedantiems parašiusi tinklaraštininkė gėlių augintojams pradinukams renkantis augalus pataria žiūrėti ne į gėlių madą ir grožį, bet ieškoti informacijos internete ar nebijoti klausti kad ir gėlių pardavėjų – kokie žalieji gyventojai tiktų būtent jūsų šiaurinėms ar pietinėms palangėms, o gal terasai. Gavus dovanų ar vis dėl to išsirinkus pagal grožį – nepatingėti pasidomėti, kokias sąlygos tinka konkrečiam augalui ir jį stebėti.

Nors dažnai sakoma, kad pradedantiesiems ypač tinka auginti kaktusus ir sukulentus, nes juos lengva prižiūrėti, anot tinklaraštininkės, tai tiesa tik iš dalies.

„Juos lengva prižiūrėti tada, kai augalui nejaučiate meilės ir neturite noro laistyti. Kaktusai ir sukulentai nepakenčia drėgmės pertekliaus. Jeigu perlaistote, juos labai lengva supūdyti. Dažnai būna, kad pradedantieji augalus myli taip, kad jie supūva. Kaktusus ir sukulentus geriau laistyti rečiau negu dažniau. Jie tikrai pakęs drėgmės trūkumą, bet perteklius jiems gali pakenkti“, – pažymi S. Petrunina.

Pradedantiesiems ji rekomenduoja auginti tokius augalus, kurie aiškiai parodo, kai jiems kažko reikia. Vienas tokių augalų – oksalis.

„Kai jam trūksta drėgmės, lapai ima ir nuleipsta. Labai aiškiai matosi, kada jį reikia lieti. Nuo tokių augalų, kurie parodo, kad jiems kažko trūksta, galima ir pradėti išmokti stebėti augalo ženklus“, – teigia ji.

Plačiau – laidos įraše (nuo 25.03 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. Kaip prasmingai praleisti vasarą? Projektas „Dalinkis vasara“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.