Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.20 21:22

Kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę: kartais gali padėti ir banko kortelė

žiūrėkite vaizdo įrašą

Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga daugiau nei 3 tūkstančiai žmonių. Jos renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą – aptinkamos tankiuose lapuočių miško jaunuolynuose, miško proskynose, krūmuose ar aukštoje žolėje, todėl niekada negalite būti tikri, kad jūs esate apsaugotas nuo erkių įkandimų.

Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė portalui LRT.lt sakė, kad pirmiausia einant į mišką ar pievas, kur galėtų būti erkių, reikia tinkamai pasiruošti. 

„Reikia apsirengti šviesios spalvos drabužiais, kad erkes būtų lengva pastebėti. Taip pat einant į mišką ar pievą nereikėtų pernelyg prisikvėpinti, nes įvairūs kvapai labai vilioja erkes. Tačiau geriausia apsauga – tai skiepai nuo erkinio encefalito“, – kalbėjo E. Skripkaitė.

Ką daryti, jeigu pamatėte įsisiurbusią erkę?

Jeigu ant savo kūno aptikote įsisiurbusią erkę, ją, pasak pašnekovės, nedelsiant reikia pašalinti. Tai geriausia daryti pincetu, o jei jo neturite, traukite pirštais. Prieš traukiant erkę jos tepti niekuo nereikia.

„Erkę reikia paimti kuo žemiau, arčiau savo kūno, ir staigiu judesiu traukti į viršų. Svarbu erkę paimti taip, jog nebūtų pažeistas jos pilvukas. Traukiant erkę nereikia jos sukinėti, tiesiog būtina atlikti staigų judesį į viršų. Kuo labiau žmogus pažeis erkę, tuo daugiau ji gali išleisti kenksmingų medžiagų į organizmą“, – tvirtino E. Skripkaitė.

Egzistuoja dar vienas būdas, kaip pašalinti erkę nuo savo kūno. Tokiu atveju gali pasitarnauti kieta kredito ar banko kortelė.

„Braukiant ja per odą, erkę taip pat galima nubraukti“, – paaiškino E. Skripkaitė.

Tačiau šis būdas gali pagelbėti ne visais atvejais. Jeigu erkė yra šviežiai įsisiurbusi, jos gali nepavykti pašalinti naudojant kortelę.

Jeigu žmogus pastebi, kad jis erkę ištraukė nesėkmingai ir ant odos liko kuri nors jos kūno dalis, reikia stengtis ją kuo greičiau pašalinti.

Ką daryti ištraukus erkę?

Anot pirmosios pagalbos instruktorės, ištraukus erkę, svarbu sekti savo fizinę būklę: ar nepasireiškia peršalimo simptomai, tai yra aukšta temperatūra, kosulys, sloga.

„Taip pat reikia stebėti įkandimo vietą. Ištraukus erkę tą vietą reikėtų dezinfekuoti. Ta vieta neturėtų raudonuoti, tinti ar kitaip keistis. Jeigu žmogus pastebi įkandimo vietos pokyčius, jis nedelsiant turėtų kreiptis į gydymo įstaigą“, – patikino E. Skripkaitė.

Anot jos, įkandimo vietą ir savo fizinę būklę reikėtų stebėti apie mėnesį laiko, nes tam tikrų ligų simptomai pasireiškia vėliau, o ne iš karto po erkės įkandimo. Erkės platina Laimo ligą ir erkinį encefalitą.

Kaip teisingai ištraukti erkę – vaizdo įraše:

Kad gamtoje jaustumėtės saugiai: kaip elgtis įsisiurbus erkei?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi