Gyvenimas

2019.06.22 11:01

Lietuviai ledus valgo išskirtinai: tokio įpročio pasaulyje niekas kitas neturi

Pasaulyje tarp daugiausiai suvalgomų ledų pirmą ir antrą vietas dažniausiai pasidalija du skoniai, o kitos vietos priklauso nuo klimato ir to, kas randama aplinkui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja LRT žurnalistas Mindaugas Aušra. Nors sakoma, kad durijaus vaisius kvepia tarsi neplautos kojinės, jų ledai – vieni mėgstamiausių Singapūre ir Malaizijoje.

Pasak LRT žurnalisto Mindaugo Aušros, kai tik atšyla orai, ledų pardavimai išauga 20 kartų: „Pernai buvo taip pat karšta vasara. Tikimasi, kad šiemet turėtų augti ne ką mažiau.“

Nors šis desertas riebus, Lietuvoje pieno produktai gana aukštos kokybės, tad nieko ypač nesveiko juose nėra, pažymi jis. Anot žurnalisto, tą patį sako ir dietologai – ledai nėra nesveikas produktas.

„Lietuvoje pagrindinė ledų rinkos savybė – sezoniškumas. Nesame tie, kurie ledus valgytų visus metus. Taip daro šiaurės šalių gyventojai, o lietuviai turi išskirtinį valgymo įprotį, kuris, pasak verslininkų, niekur kitur neegzistuoja – mes impulsyviai nusprendžiame, kad norime ledų. Dažniausiai išėję iš parduotuvės iš karto juos suvalgome“, – pasakoja M. Aušra.

Mylimiausi lietuvių ledai – plombyro skonio ledai vaflyje. Apskritai ledai vaflyje sudaro trečdalį visos ledų rinkos, bet verslininkai pastebi, kad pamažu populiarėja ledai ant pagaliuko, tikina pašnekovas.

Lietuviai tikrai nėra tie, kurie suvalgo labai daug ledų. Daugiausiai ledų suvalgo Naujoji Zelandija – šios šalies pieno pramonė yra labai aukštos kokybės.

Pagal ledų suvalgymo kiekį į antrą vietą patenka amerikiečiai. Ledai ten populiarūs kaip „comfort food“ – kai tau labai liūdna, esi nusivylęs, valgai bandydamas kompensuoti tai, ko tau trūksta.

„Tai labai konkurencinga tiek pieno, tiek ledų rinka. Naujoji Zelandija taip mėgsta ledus, kad yra išradę net savo skonį, kuris pagal populiarumą yra antroje vietoje. Tai hokey pokey – vaniliniai ledai su medaus, karamelės trupiniais“, – pažymi LRT žurnalistas.

Įdomu ir tai, kad tarp daugiausiai ledų pasaulyje suvalgančių šalių yra ir šiaurės valstybių, pavyzdžiui, Suomija ir Švedija. Suomijoje dominuoja vienas ledų pardavėjas – tai „Nestle“, užimantis 50 proc. rinkos.

„Nenuostabu, kad pagal ledų suvalgymo kiekį į antrą vietą patenka amerikiečiai. Ledai ten populiarūs kaip comfort food – kai tau labai liūdna, esi nusivylęs, valgai bandydamas kompensuoti tai, ko tau trūksta. Į šią statistiką patenka ir mažiau kaloringas šaldytas jogurtas“, – pasakoja M. Aušra.

Anot jo, šiuo metu ledų rinkoje populiarėja organiški, kokybiški, mažiau kaloringi ledai – žmonės pradeda valgydami skaičiuoti kalorijas.

Lietuva patenka į tą pačią kategoriją kaip Didžioji Britanija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Italija, kur pirmoje vietoje – vaniliniai ledai. Visame pasaulyje, bent jau vakaruose, pirmą ir antrą vietas dažniausiai dalijasi vaniliniai ir šokoladiniai ledai, sako M. Aušra.

„Bet, pavyzdžiui, Singapūre arba Malaizijoje populiariausi ledai – durijaus. Tai toks vaisius, kuris, kaip rašoma internete, turi neplautų kojinių kvapą. Bet pasirodo, tas vaisius labai saldus ir ledai gali būti labai skanūs. Suomijoje ir Islandijoje populiariausi ledai – sūdyti saldymedžio skonio ledai. Turistams jie nelabai patinka“, – įdomiais faktais dalijasi LRT žurnalistas.

O, pavyzdžiui, Meksikoje populiariausi ledai tie, kurie yra iš trijų rūšių: vaniliniai, šokoladiniai ir braškiniai. Japonijoje trečioje vietoje – mačia ledai: tai žaliosios arbatos skonio ledai. Argentinoje pirmoje vietoje – bananų skonio ledai.

„Visame pasaulyje tai priklauso nuo klimato ir to, ką galime rasti gamtoje“, – pažymi pašnekovas. Vis labiau kalorijas skaičiuoja Australija – jie didžiuojasi savo sveiku gyvenimo būdu ir nuo vaikystės diegia savo atžaloms, kad domėtis sveiku gyvenimo būdu – vertybė. Ledų sudėtis itin svarbi ir Naujojoje Zelandijoje, taip sako M. Aušra.

„Kas labai vertina kokybę ir iš kur gimsta ledų tradicijos – Italija. Nors labai riebūs, bet patys skaniausi gelato ledai. Kaip sakoma, jeigu Italijoje paragauji ledų, tikriausia daugiau niekur panašių neberasi“, – pažymi jis.

Plačiau – laidos įraše (nuo 42.19 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Lietuviai turi išskirtinį ledų valgymo įprotį, kuris, pasak verslininkų – niekur kitur neegzistuoja