Gyvenimas

2019.06.19 17:12

Studijų draugų poelgis suspaudė širdį: automechanikos studentei pagamino mechanizuotą rankos protezą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.19 17:12

Lenkų technikos mokyklos studentai padėjo negalią turinčiai bendramokslei tvirtai įsilieti į jų gretas – jie pagamino merginai mechanizuotą dešinės rankos protezą. Dabar 19-metė Kinga Wawro tikisi sėkmingai baigti mokslus ir tapti automobilių mechanike.

K. Wawro gimė be dešiniosios rankos, bet ši negalia nesutrukdė jai siekti automobilių mechaniko specialybės. Tai, kad Jaroslavo miesto technikos mokykloje ji atsidūrė tarp tokių pačių technikos mėgėjų tik padėjo 19-metei merginai.

Jos draugai paėmė iš interneto modelį ir 3D spausdintuvu pagamino jai anglišką RIT elektromechaninį protezą. Tada merginoms gyvenimas iškart pasikeitė.

„Buvau išsigandusi. Bijojau, kaip vertins žmonės, kaip elgsis ir į mane žiūrės.  Net gatvėje jie spoksodavo į mano ranką – tai buvo skaudu.  Dabar vaikštau su protezu ir specialiai jį rodau, kad žmonės pamatytų, kokia esu ypatinga“, – sako K. Wawro.

Pasitreniravusi su tokiu protezu mergina tikrai patikėjo savo jėgomis.

„Per egzaminą man pakėlė automobilį iki šios rankos lygio – kad liesčiau išmetimo vamzdį, o kitą galėjau sulenkti  ir išlaikiau be mokytojų pagalbos“, – įspūdžiais apie egzaminą dalijosi mergina.

Kingos ranka paimta iš pasaulinio atvirojo kodo programos e-NABLE. Šis unikalus  projektas nemokamai platina įvairių protezų kompiuterines bylas, leidžiančias pasigaminti tokius delno ar alkūnės dalimi valdomus protezus bet kur, kur tik yra 3D spausdintuvų ir paprasčiausių elektromechanikos detalių.  Kingai pritaikytą  protezą sukūrė Ročesterio technologijos instituto specialistai.

„Kolegos iš šio projekto pastatė mane ant kojų, bet į priekį žengiau pati. Nereikia užsidaryti, reikia atsiverti žmonėms, net jei tave skaudina. Nereikia dėl to rūpintis, nes tai jų, o ne mūsų  problema“, – sakė mergina.

Jaroslavo technikos mokyklos dėstytojai taip pat įvertino merginos ryžtą ir jos bendramokslių pastangas.

„Tikiu, kad ji įgaus daugiau žinių ir įgyvendins svajones, nes mėgsta mašinas, patinka jas taisyti“, a – kalbėjo Artur Tutka, Jaroslavo technikos mokyklos dėstytojas

Bet turbūt didžiausią pasitenkinimą Kingos pasiekimai suteikė jos mamai Lucynai.

„Anksčiau ji buvo labai uždara. Teko daug ir sunkiai dirbti su psichologais, tikrai daug. Dabar mano vaikas šypsosi, ji laiminga, ji stengiasi įgyvendinti savo svajonę. Viskas dėl nuostabių vaikinų ir mokytojų šioje mokykloje. Niekada gyvenime negalėsiu jiems atsimokėti“, – kalbėjo Lucyna Wawro, Kingos mama.

Kinga tikisi, kad ateityje tokie protezai dar patobulės, o gal ir ji pati padės juos tobulinti.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže (nuo 04.49 min.:

Žinios. 3D rankos protezas jaunai merginai – šansas pakeisti gyvenimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt