Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.20 20:33

Žygių organizatorius: jaunimą žygiais greičiausiai sudominsite tik per prievartą

Kai kurie turi keliautojo geną, o kai kurie – ne, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia žygeivis Vydas Verbilis. Pasak jo, nors žygiuose ypač atsiskleidžia vaikų egocentrizmas, su suaugusiaisiais žygiuoti sunkiau – vaikus galima keisti, o prie suaugusiųjų reikia taikytis.

Su ne vienu regioniniu parku bendradarbiaujantis V. Verbilis visai neseniai Metelių regioniniame parke kartu su stovykloje dalyvavusiais vaikais į laisvę paleido 236 balinius vėžius.

„Tai buvo labai gražus įvykis. Tokie dalykai atsitinka labai retai. Man labai svarbu, kas dedasi gamtoje. Tokie veiksmai svarbesni, nei nueiti 20 kilometrų“, – pažymi jis.

Tad žygeiviai ne tik žygiuoja – jie yra keliautojai. Juk norisi kažką pamatyti, pažinti – tai ir yra arkliukas, kuris veža, teigia pašnekovas.

Kartais žygeiviams šiokių tokių keblumų sudaro oro sąlygos – jeigu žmogus nepasiruošęs ar negeba išlikti esamomis oro sąlygomis, gali atsitikti ir blogesnių dalykų, pavyzdžiui, sutrikti sveikata.

Pačiam V. Verbiliui yra tekę žygiuoti esant ir 46 laipsnių šilumos temperatūrai – tai vyko Azijoje. O „šalčiausias“ įveiktas žygis – 20 laipsnių šalčio temperatūroje. Tąkart jie net nakvojo miške.

„Iki nepriklausomos Lietuvos daugiau [keliavau] į rytų pusę – tai buvo paprasčiau. Dabar atsidarė Europa, keliaujame visur. Bet su visais naujokais pradedu nuo Lietuvos. Yra 30 regioninių parkų, 5 nacionaliniai – stengiuosi parodyti jiems mūsų nuostabius takus, mišką, ežerus, kad išmoktų, sužinotų. Tada jie patys keliauja tolyn“, – pasakoja V. Verbilis.

Jo svajonė – apkeliauti aplink pasaulį. Tai, jo manymu, užtruktų apie metus. Nors detalaus plano, kaip tai reikėtų įgyvendinti, dar neturi, jis mano, jog tam pasiruošti prireiktų mėnesio. Šiuo metu žygių organizatorius koncentruojasi į keliavimą per Alpes.

„Moksleivius ar šaulius veduosi į miškus. Jeigu tai vyresni, pilnamečiai, keliamės į kalnus, kur aplinkybės sunkesnės. Bet tai nėra alpinizmas – tai turizmas kalnais. Dar sudėtingesnės – kelionės į kalnus, kategoriniai žygiai su profesionalais. Ten reikia turėti daugiau patirties ir žinių“, – kalba pašnekovas.

Paklaustas, kaip sudominti tokiomis kelionėmis šiuolaikinį jaunimą, jis teigia – turbūt per prievartą: „Išvynioti iš vatos vaikus sunku, jeigu mes jų nevesime, kad kažką pamatytų. Jeigu sužino ir žmogus smalsus, jis tikrai eis, kilometrai pasidaro nesvarbūs. Kažkada ir mane treneris per prievartą tempdavo į žygius – tai tapo priklausomybe, supratau, kad kitaip neįmanoma.“

Kai kurie turi keliautojo geną, kai kurie ne – vienam patinka žygiuose patiriami nuotykiai, o kitas vaikas verkia dėl to, kas sušlapo kojos, sako V. Verbilis. Pasak jo, kelionėse ypač atsiskleidžianti vaikų savybė – egocentrizmas.

„Kai žmogus yra komandoje, sunkesnės aplinkybės, jam sunku nueiti 7 ar 10 kilometrų, atsiveria jo vidus. Kaip visada sakau, pamatau iš karto tėvelius. Todėl, kad pagal tai galima spręsti. Bandai pasakoti, kad kiti gali, turime taikytis prie gamtos sąlygų. Kai kurie persilaužia – supranta, kad nori nugalėti save. Tada savo jėgų patikrinimas duoda motyvaciją toliau tobulėti“, – mintimis dalijasi V. Verbilis.

Pašnekovas, į žygius vedantis ir suaugusiuosius, tikina, jog su jais keliauti sunkiau – vaikus galima keisti, o prie suaugusiųjų reikia taikytis. „Į kalnus renkuosi, ką imti. Turime susipažinti“, – pažymi jis.

Pėsčiųjų žygiai vyksta kiekvieną savaitgalį. Anot V. Verbilio, jų pilnas feisbukas. Tad susidomėjimas žygiavimu auga – įvertinus, kokie pokyčiai įvyko per 20 metų, žygeivio teigimu, norinčiųjų žygiuoti padidėjo dešimtimis kartų.

Nors jam nepatinka žygiuoti kartu su 3 000 žmonių, tenka dalyvauti ir tokiuose žygiuose – ten daug bendraminčių, su kuriais smagu pasimatyti.

Plačiau – laidos įraše (nuo 25.08 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva!“ I dalis. Žygeivių gyvenimo būdas: kuprinė ir nuotykiai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi