Gyvenimas

2019.06.20 07:55

Trys grilio patiekalų padažų variantai: gamyba neužtruks, o skoniu nustebinti liks visi

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.20 07:55

Žmonės dažnai tingi ir nusiperka gatavus dalykus, nors, pavyzdžiui, skanių grilio patiekalų padažų galima pasigaminti ir patiems, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia maisto entuziastu save pristatantis Jonas Jonušas. Jis pasidalijo trimis gardžių padažų receptais ir keletu patarimų, kaip padažą gaminti ir naudoti, kad jis patiekalą pagardintų, o ne sugadintų.

J. Jonušas nemėgsta būti pristatomas kaip virtuvės šefas – jis save vadina maisto entuziastu. Dėl to ir pasivadino „No Chef“ – pasak pašnekovo, gaminti virtuvėje gali visi, o jis nėra baigęs specialių mokslų, tai tik pomėgis, kuriuo jam tiesiog malonu užsiimti.

Maisto entuziastas pasiūlė tris grilio patiekalų padažų variantus – lengvai pagaminamus ir itin gardžius, tikrai nustebinsiančius jūsų svečius.

„Žmonės dažnai tingi – nusiperka gatavus dalykus, nors galima pasidaryti labai skaniai tiesiog patiems“, – teigia jis.

Amerikietiškas barbekiu padažas

Šį padažą pagaminti labai paprasta: tereikia kapotų pomidorų, sojos padažo ir ko nors saldaus: cukraus arba medaus. Būtinai reikia ir ko nors rūgštaus: citrinos ar žaliosios citrinos sulčių, puikiai tiks ir balzaminis vyno actas.

„Barbekiu pažadas tinka prie keptos raudonos mėsos, sparnelių. Labai svarbu padažą dėti pačioje pabaigoje. Iškepame sparnelius ir silikonine šluotele prieš pat pabaigą suvilgome – tada jie nesudegs“, – aiškina J. Jonušas.

Į tai būtina atkreipti dėmesį – pažadai su cukrumi dažnai nulemia tai, jog mėsa apdega. Taip ir nutiks, jei nemokėsite tinkamai padažo panaudoti. Pasak maisto entuziasto, jei mėsa marinuota padaže su cukrumi, greičiausiai kepama apanglės. Dėl to reikėtų padažą dėti mėsai baigiant kepti.

Didžiausia žmonių daroma klaida gaminant maistą – jis perkepamas arba sudeginamas.

Išmaišius visus ingredientus padažą reikėtų lėtai virti, kol susimaišys visos jo dalys. Geriausia – bent pusę valandos žemoje temperatūroje. „Vanduo išgaruos, [padažas] pasidarys klampesnis, tamsesnis – bus fantastika“, – tikina jis.

Maisto gamintojas į šį barbekiu padažą mėgsta įdėti ir aštrių pipirų – anot jo, lietuviai aštriai nelabai mėgsta. Taip jis sprendžia iš savo patirties, tačiau siūlo parduotuvėse paieškoti kitokių pipirų variantų, nes jų yra įvairių.

Argentinietiškas padažas

Šis padažas, pasak pašnekovo, pagaminamas dar lengviau, nes jo nereikia virti.

Naudojamos kalendros, o jei negalima jų valgyti, tinka ir petražolės. Viską reikia sutrinti su rapsų aliejumi, nes jis neturi skonio. Būtina įdėti nemažai druskos, nes padažas bus dedamas ant kepsnių. Reikia ir česnako, taip pat ko nors rūgštaus.

Padažo skystumą galima reguliuoti patiems – įdėti daugiau žolių arba aliejaus. „Jis [padažas] labai kvepia, žmonės, kai paragauja, nori dar“, – pažymi maisto entuziastas.

Prancūziškas padažas

Šis padažas ypač tinka prie raudonos rūkytos žuvies, pavyzdžiui, lašišos, šamo, skumbrės ar upėtakio. Jam pagaminti reikia garstyčių grūdeliais, šaukšto medaus, trupučio acto, druskos ir pipirų.

Maisto entuziastas dar gamina šokolado padažą – nors gali atrodyti visai priešingai, pasak jo, šis padažas ypač tinka prie keptos mėsos.

J. Jonušas teigia, jog didžiausia žmonių daroma klaida gaminant maistą – jis perkepamas arba sudeginamas: „Jeigu norime, kad būtų sultinga, geriau kepti iš lėto, po to apskrudinti.“

Plačiau – laidos įraše (nuo 56.49 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva!“ I dalis. Žygeivių gyvenimo būdas: kuprinė ir nuotykiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.