Gyvenimas

2019.06.18 20:01

Birštonas netrukus mes kozirį: iki aukščiausio Lietuvos apžvalgos bokšto atidarymo liko tik keli formalumai

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.18 20:01

Apžvalgos bokštai yra vienos populiariausių lankytinų vietų Lietuvoje, nes nuo jų atsiveriantys vaizdai gniaužia kvapą. Kol Birštono apžvalgos bokštas oficialiai nėra atidarytas, aukščiausiu Lietuvos bokštu tituluojamas Molėtų rajone esantis 36 metrų Mindūnų apžvalgos bokštas. Tačiau liepos mėnesį jis turėtų pasitraukti į antrąją vietą.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Diana Rakauskaitė sakė, kad Birštono apžvalgos bokšto statinys bus su stogeliu ir pratęsia lietuvių gynybinės architektūros tradiciją, primena senųjų medinių Nemuno pilių sargybinių bokštų formą.

Pasak jos, ant Škėvonių kalnagūbrio aukščiausiojo taško iškylanti architektūrinė vertikalė savo siluetu yra artima mene paplitusiems Pasaulio stulpo, Pasaulio medžio įvaizdžiams.

Bokšto apžvalgos aikštelė bus 45 m aukštyje, o viso bokšto aukštis – 55 m, todėl pasiekti viršūnę be atokvėpio gali būti sunkoka. Lankytojai pailsėti galės šešiose bokšte įrengtose aikštelėse. Bijantys aukščio apžvalgos bokšto architektūra galės pasigrožėti iš šalies, nes prie jo bus įrengta aikštelė.

D. Rakauskaitės tikinimu, Birštono apžvalgos bokštas pradėtas statyti žiemą ir nuo pat pradžių buvo skelbiama, kad jis lankytojams bus atidarytas liepos pradžioje. Šiuo metu tvarkomi dokumentai ir renkami parašai dėl objekto pridavimo.

„Apžvalgos bokštas yra pabaigtas, tačiau jo negalima atidaryti, kol nėra galutinio leidimo. Pagal dokumentus jis ir turėjo būti atidarytas liepos pradžioje“, – portalui LRT.lt sakė pašnekovė.

Anot jos, nacionaliniuose regioniniuose parkuose pastaraisiais metais yra pastatyta labai daug apžvalgos bokštų ir kiekvienas jų yra išskirtinis savo išvaizda. Pavyzdžiui, Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių buvo pastatytas Kirkilų apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Jo aukštis siekia beveik 32 metrus.

Dzūkijos nacionaliniame parke yra Merkinės apžvalgos bokštas, kurio aikštelės primena stilizuotas pušų lajas. Nuo ten atsiveria Dzūkijos nacionalinio parko vaizdai su Merkinės miesteliu, miškų masyvais, Nemuno ir Merkio slėnių pievomis.

„Iš tiesų kiekvieno apžvalgos bokšto dizainas yra unikalus. Lygiai taip pat projektuojant Birštono apžvalgos bokštą buvo siekiama, kad jis būtų išskirtinis. Jis ne tik išsiskiria savo išvaizda, bet ir bus pats aukščiausias Lietuvoje“, – kalbėjo D. Rakauskaitė.

Birštono apžvalgos bokšto simbolizmą pagyvins ir paliktos angos – maži langeliai šviesai ir kraštovaizdžio panorama. Jie primena raštus, naudojamus medžio drožyboje.

Birštono miesto merės patarėja Rimantė Kurkauskaitė patikino, kad apžvalgos bokšto atidarymui yra ruošiamasi: įrengiami nukreipiamieji ženklai, sprendžiami klausimai dėl automobilių parkavimo ir pan. Anot jos, dar viena Birštono traukos vieta tapsiantis bokštas lankytojams turėtų būti prieinamas jau liepos mėnesį.