Gyvenimas

2019.06.18 20:59

Daktaras Unikauskas: klaidinga manyti, kad suriebėja tik piktnaudžiaujančių alkoholiu kepenys

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.06.18 20:59

Dėl suriebėjusių kepenų dažniausiai kaltas ne alkoholis, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Šis nemalonus kūno sutrikimas gali turėti daugybę simptomų, tačiau yra trys požymiai, į kuriuos dėmesį atkreipia retas.

„Apie kepenų suriebėjimą vis dar kalbama mažai. Be to, daugelis vis dar klaidingai mano, kad kepenų suriebėjimas užklumpa tik piktnaudžiaujančius alkoholiu. Deja, statistika teigia, kad tai viena dažniausių ligų Vakarų Europoje ir dažniausiai kaltas yra ne alkoholis“, – kalba medikas.

Manoma, kad suriebėjusios kepenys kamuoja apie 20–30 proc. gyventojų. Pasak A. Unikausko, paprastai ši liga nerodo jokių ženklų ir apie save praneša tik atsiradus komplikacijoms. Kepenys – vienas svarbiausių mūsų organizmo organų, o suriebėjusios praranda gebėjimą gerai funkcionuoti.

Kepenys atlieka daugybę funkcijų. Visų pirma, jos gamina tulžį, kuri skaido riebaluose tirpius vitaminus. Taip pat gamina baltymus, pavyzdžiui, lipoproteinus, bei cholesterolį. Gamina ir gliukozę (gliukoneogenezė).

„Kepenys gliukozę gali gaminti iš jūsų kūne esančių riebalų (glicerolio) ir baltymų (aminorūgščių). Taip pat kepenys padeda kaupti glikogeną. Maža to, jos toksišką amoniaką (baltymų metabolizmo produktą) paverčia mažiau toksišku šlapalu“, – aiškina A. Unikauskas.

Taip pat kepenys detoksikuoja chemikalus, nuodus, vaistus – paverčia juos vandenyje tirpiomis nekenksmingomis dalelėmis, kad organizmas galėtų jas pašalinti. Dar viena kepenų funkcija: jos neleidžia susidaryti hormonų pertekliui, pavyzdžiui, jeigu jūsų organizme per daug kortizolio, kepenys padeda jį suskaidyti.

Profesorius papasakojo apie tris keistus suriebėjusių kepenų požymius, į kuriuos žmonės dažniausiai neatkreipia dėmesio, nors turėtų.

1. Juntamas širdies plakimas ar skausmas

„Kai kepenys suriebėja, jos padidėja ir pasunkėja, todėl gali daryti spaudimą širdžiai, kai gulite ant kairiojo šono. Jeigu jaučiate širdies plakimą, pabandykite miegoti ant dešinės pusės. Jeigu jaučiate širdies skausmus, bet jūsų širdis sveika, patariu pasitikrinti kepenis“, – pažymi daktaras.

2. Ginekomastija

Ši liga liaudiškai vadinama vyrų krūtinės padidėjimu. Pasak A. Unikausko, taip nutinka, nes kepenys neatsikrato estrogenų pertekliaus. Dar vienas ginekomastijos požymis – atsiradusios kraujagyslių žvaigždutės.

3. Aklumas (prastas matymas) naktį

„Taip atsitinka dėl vitamino A trūkumo organizme. Vitamino A dažniausiai trūksta dėl to, kad jūsų kepenys nepagamina pakankamai tulžies“, – sako profesorius.

Tačiau tai – tik trys neįprasti suriebėjusių kepenų požymiai, apie kuriuos žmonės dažniausiai nesusimąsto. Požymių, kad jūsų kūnas kovoja su suriebėjusiomis kepenimis, gali būti ir daugiau:

– padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje,

– riebalai ant pilvo,

– diabetas,

– nuovargis,

– dešinės pusės skausmas,

– niežėjimas (delnų, padų),

– dirglumas.

Pasak A. Unikausko, suriebėjusias kepenis sukeliančių faktorių yra ne vienas. Taip gali nutikti, jei: jūsų kūnas yra atsparus insulinui, laikotės mažai baltymų turinčios dietos, šį negalavimą gali sukelti ir vartojami tam tikri vaistai, pavyzdžiui, steroidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, taip pat virusai.

Kepenų suriebėjimo padės atsikratyti cholino turintys produktai

Produktai, kuriuose gausu cholino: kiaušinio trynys, kepenys, sojos pupelės, pupelės, avižos, rudieji ryžiai, varškė, kopūstai, kalafiorai, žemės riešutai, mielės.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kas yra kepenų suriebėjimas? Kaip dantų valymas siejasi su smegenų veikla?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.