Gyvenimas

2019.06.17 20:35

Artėjant Joninėms biologas surado vieną rečiausių paparčių rūšių Lietuvoje

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.06.17 20:35

„Pavadinti sensacija gal būtų per skambu, bet radinys Joninėms artėjant labai simboliškas ir labai džiuginantis“, – sako Pajūrio regioninio parko vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis. Jau net trys botanikai patvirtino, kad jo rastas augalas – vienas rečiausių Lietuvos paparčių.

Tiesa, E. Paplauskis portalui LRT.lt teigė, kad augalo specialiai neieškojo – tiesiog tradiciškai vaikštinėjo ir apžiūrinėjo teritoriją. Tam, kad parke būtų palaikoma bioįvairovė, čia nuolat vyksta gamtos tvarkymo darbai – šienavimas, krūmų kirtimas ir kiti.

Vieną dieną eidamas pilkosiomis kopomis E. Paplauskis išvydo tai, ką Lietuvos specialistai gamtoje paskutinį kartą buvo aptikę prieš maždaug dešimtmetį – mažąjį varpenį, kuris priklauso mažųjų papartėlių grupei. Augalas – vos dviejų centimetrų dydžio, vienoje vietoje buvo užaugęs dešimtimis grupelėse.

Kad įsitikintų, jog tikrai aptiko retą augalą, E. Paplauskis į augimvietę pasikvietė vieną iš Lietuvos botanikos korifėjų, biomedicinos mokslų daktarę Dalytę Matulevičiūtę. Ji ir patvirtino – prieš pat Jonines Lietuvoje ir vėl pasirodė vienas iš rečiausiai šalyje sutinkamų papartėlių.

„Nesu specializuotas botanikas. Esu zoologas, bet iškart buvo aišku, kad čia ne daugiaskiltis varpenis, o kita, retai parke aptinkama rūšis. Todėl man kilo įtarimas, kad tai gali būti kažkas įdomaus. Dalytė Matulevičiūtė mano, kad tai būtent mažasis varpenis. Bet tai turi patvirtinti dar bent keli specialistai. Čia gamtininkų pasaulis, kol nelieka klaustukų praeina daug filtrų.“, – sakė E. Paplauskis.

Pasak jo, pasitaiko, kad vienais metais augalas panašesnis į vieną rūšį, o kitais toje vietoje jau auga kita panaši rūšis. Tad kartais ir lieka klaustukai, kol visų taškų ant i nesudėlioja genetiniai tyrimai.

Augalų pasaulis sudėtingas ir paslaptingas.

Tačiau net jei bus nustatyta, kad tai kita paparčių rūšis, pavyzdžiui, paprastasis varpenis, E. Paplauskis sako, jog ši žinia vis tiek maloni – mat net ir patys dažniausi varpeniai Lietuvoje nėra tokie jau labai įprasti ir visur aptinkami.

„Specialistai jau kurį laiką dirba, kad parke būtų atkurta bioįvairovė. Ši rūšis yra mūsų bioįvairovės sudedamoji dalis. Labai smagu, kad šiemet jo radome didelį kiekį. Tačiau kodėl jis suvešėjo, sunku pasakyti, augalų pasaulis sudėtingas ir paslaptingas“, – kalbėjo E. Paplauskis.

Unikalių gamtos radinių parke yra aptinkama ir daugiau, čia itin gausiai veši kitur labai retas smiltyninis laibenis, taip pat aptinkama Europoje saugoma pajūrinė linažolė, yra ir daugiau į Raudonąją knygą įrašytų rūšių. O pernai toje vietoje, kur šiemet išdygo retoji rūšis, buvo pridygę kitų papartėlių, vienalapių driežlielių, liaudyje vadinamų uošvienės liežuviais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.