Gyvenimas

2019.06.13 20:10

Koncerto organizatorių akibrokštas per pačius karščius: iš svečių atėmė vandenį ir pasiūlė nesaugią alternatyvą

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.06.13 20:10

Po grupės „Cigarettes After Sex“ koncerto Vilniaus universiteto Botanikos sode pasipylė priekaištai organizatoriams – iš svečių buvo atimtas vanduo, nors lauke pliekė karštis. Organizatoriai ginasi, kad buvo galima gerti vandenį iš šaltinio, nors net nepasidomėjo, ar tai tikrai saugu. O specialistai įspėja, kad per tokius karščius renginiuose vandens būti privalo.

Sostinėje esančiame Vilniaus Universiteto Botanikos sode trečiadienį įvyko JAV grupės „Cigarettes After Sex“ koncertas. Grupės pasirodymas klausytojams patiko, tačiau renginio lankytojai piktinosi, kad organizatoriai neleido neštis buteliukų su vandeniu, prašė ištuštinti gertuves.

Dar koncerto vakarą socialiniuose tinkluose atsirado įrašų, kad tai buvo tam tikra nepagarba klausytojams – nors renginio organizatoriai gali neleisti neštis savų gėrimų į renginio vietą, jie turėtų užtikrinti, kad klausytojai galėtų įsigyti vandens.

„Vandens paieškos viduje kol kas nesėkmingos“, – rašė vienas iš grupės gerbėjų feisbuke. Buvo ir daugiau besiskundžiančių, jog geriamo vandens renginyje negalėjo surasti.

„Renginiai turi savo taisykles, kuriose iš anksto būna nurodyta, jog savo gėrimų į renginį įsinešti negalima. Tai ganėtinai įprasta ir normali praktika.

Tačiau vandens grupės „Cigarettes After Sex“ koncerte tikrai buvo – Vilniaus Universiteto Botanikos sode, teritorijoje, kurioje vyko renginys, yra šaltinėliai, iš kurių galima įsipilti vandens į savo gertuves ar kitus plastikinius indus“, – portalui LRT.lt komentuoja grupės „Cigarettes After Sex“ koncertą sostinėje organizavusios įmonės „Bravo Events“ atstovė.

Nors kai kurie koncerto klausytojai teigė jokių šaltinėlių nematę, organizatorių atstovė tvirtina, kad link jų vedė nuorodos. 

Botanikos sodo Komunikacijos ir paslaugų skyriaus vedėja Aida V. Dobkevičiūtė patvirtino, kad sodo Kairėnuose teritorijoje, kurioje vyko koncertas, iš tiesų yra šaltinių, patvirtino, tačiau pridūrė, kad šaltinio vanduo turi būti tikrinamas vos ne kasdien, tam kad tiksliai žinotume ar vandenį gerti yra saugu.

Tai priklauso ir nuo oro sąlygų: sausros ar gausaus lietaus. Šaltinio vandens kokybė kinta. Pavyzdžiui, esant sausrai, šaltinio vanduo atkeliauja iš gelmių ir jį galima gerti, tačiau gerokai palijus ar tirpstant sniegui, šaltinio vandenį papildo nutekantis per gruntą vanduo ir tokio geriau nevartoti.

„Nors šaltinių renginio teritorijoje yra, tam, kad galėtume užtikrinti, jog vanduo yra visiškai saugus vartoti, kiekvieną dieną turime atlikti tyrimus. Žmonės turi ir patys domėtis bei nuspręsti ar gerti šaltinio vandenį. Šįkart renginių organizatoriai nepasidomėjo, ar vanduo yra saugus gerti, su VU Botanikos sodo darbuotojais nebuvo derinama ar aptariama tai, kad šaltinio vanduo bus geriamas renginio metu.

Be to, nuolatinių vandens tyrimų neturime galimybės atlikti ir renginių organizatoriams nesiūlome nukreipti ištroškusius koncerto dalyvius gaivintis natūraliu vandeniu“, – sako VU Botanikos sodo atstovė.

Vis dėlto, A. V. Dobkevičiūtė sutinka, jog renginio dieną buvo itin karšta, todėl renginio organizatoriai turėjo pasirūpinti, jog klausytojams per karščius vandens pakaktų.

Pakakti turėtų ne tik vandens, bet, jei reikia, ir pavėsio, portalui LRT.lt sako Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Evelina Maziliauskaitė.

„Karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių, o su jais ir mineralinių medžiagų, esant aukštai oro temperatūrai žmogui rekomenduojama gerti kaip galima daugiau vandens.

Vandenį reikėtų gerti po truputį visą dieną nepriklausomai nuo fizinio aktyvumo ir nelaukiant, kol pradės kamuoti stiprus troškulys, tad organizatoriai turėtų tuo pasirūpinti ir sudaryti palankias sąlygas renginių lankytojams įsigyti vandens renginio vietoje, o dar geriau – atsinešti savo geriamojo vandens“, – pasakoja specialistė.

Anot jos, Lietuvoje pavojingiausias metas esant karšiems orams – nuo 11 iki 17 val., šiuo metu žmogus turėtų vengti tiesioginių saulės spindulių, tad tokiu metu vykstančiame renginyje turėtų būti sudarytos sąlygos dalyviams pasislėpti nuo tiesioginių saulės spindulių. O jeigu karšta ar kepina saulė, renginio, vykstančio, kad ir vakare, dalyviams rekomenduojama su savimi turėti skėtį ar galvos apdangalą.

„Vertėtų atkreipti dėmesį į aprangą: rinkitės laisvus ir lengvus, natūralaus audinio drabužius, kurie būtų pralaidūs prakaitui. Nerekomenduojama būti saulėje be galvos apdangalų.

Akių apsaugai derėtų nepamiršti saulės akinių su apsauginiu filtru, o vietas, kurių nepavyko pridengti drabužiais, reguliariai tepti apsauginiais kremais“, – primena E. Maziliauskaitė.

Odą, pasak specialistės, apsaugo tik teisingai naudojamos priemonės – tepant pakankamą kiekį ant švarios odos, likus bent 30 minučių iki ėjimo į lauką. Visavertės apsaugos užtikrinimui, kremu reikėtų išsitepti kas kelias valandas. Lietuvos gyventojams pakanka nuo 30 SPF, o vaikams nuo 50 SPF kosmetikos priemonės.

„Taip pat svarbu – nepalikite vaikų, vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, gyvūnų uždarytame automobilyje, net ir tuomet, jei visi langai atviri. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl likusiems jame gali grėsti šilumos smūgis“, – sako E. Maziliauskaitė.

Beje, kalbant apie transporto priemones, sostinėje riedantys autobusai bei troleibusai turėtų būti puikus pavyzdys, kaip reikėtų pagalvoti apie savo klientus. Nors pagal Keleivių ir bagažo vežimo autobusais ir troleibusais Vilniaus mieste taisykles gerti ir valgyti keleiviams viešajame transporte nėra leidžiama, bet vandens gėrimas tikrai nėra ribojamas – ypač tokiomis karštomis dienomis.

Maža to, nors viešajame transporte veikia oro kondicionavimo sistema, lauke siautėjančių karščių iškankinti keleiviai yra vaišinami šaltinio vandeniu.

„Vandens dalinimo akcija vyksta jau šeštus metus iš eilės. Akcija vyksta karščiausiomis dienomis. Akcijos metu viešojo transporto kontrolieriai įvairiose Vilniaus lokacijose keleiviams stotelėse dalina vėsų šaltinio vandenį. Šiemet vasarą planuojame išdalinti 12 tūkst. buteliukų vandens, o jei karščiai nesitrauks, dalinsime ir daugiau“, – portalui LRT.lt sako įmonės „Susisiekimo paslaugos“ atstovė Miglė Bielinytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.