Gyvenimas

2019.06.15 08:28

Lietuvos ežerų vilionės: 10 vietų kur atsigaivinti, pailsėti ir pasportuoti

LRT.lt2019.06.15 08:28

Lietuvą užklupus karščiams, poilsiautojai plūsta prie vandens telkinių. O Lietuvoje, ežerų krašte, tikrai yra iš ko pasirinkti. Portalas LRT.lt rekomenduoja, prie kokių ežerų apsilankyti šį savaitgalį.

1. Purvis, prie Sudervės, Vilniaus raj.

Šis ežeras yra rytų Lietuvoje, Vilniaus rajone. Ežero kranto linija yra vingiuota, krantai žemoki, pelkėti – aplink ežerą plyti Purviškių pelkė ir Purviškių miškas. Iš šio ežero išteka upelis. 

2. Dauniškio ežeras, Utena

Dauniškio ežeras yra pačiame Utenos centre, jaukiai radęs savo vietą tarp namų ir gatvelių, šalia pušyno ir Švenčiausios Mergelės Marijos Kankinių Karalienės koplyčios. Utenai švenčiant 750 metų jubiliejų Dauniškio ežeras pasipuošė šviečiančiu ir grojančiu fontanu.

Visą vasarą fontanas vakarais žiūrovus įtraukia į tikrą spalvų, jausmų ir šviesų karuselę. Ar žinojote, kad Dauniškio ežerą galima apeiti arba apibėgti?

3. Alaušo ežeras, Sudeikiai, Utenos raj.

Legendomis apipintas gražuolis Alaušo ežeras yra dešimtas pagal dydį ežeras šalyje. Pasak vienos legendos, rytinėje ežero pakrantėje ant Maneičių piliakalnio stovėjusi kunigaikščio Alaušo pilis. Pasakojama, kad kunigaikštis labai mėgęs didelį skaidrų ežerą, todėl mirdamas prašė jo palaikų pelenus išberti į šio ežero vandenis. Žmonės taip ir padarė, o patį ežerą kunigaikščio garbei pavadino Alaušu.

Iš vakarų pusės į ežerą įsiterpusiame ilgame, siaurame pusiasalyje stovi Bikuškio dvaro pastatai, menantys Radvilų, Oginskių valdymo metus. O pietinėje ežero pakrantėje įsikūręs Sudeikių miestelis svetingai priima visus, ieškančius atokvėpio gamtoje.

4. Tauragno ežeras, Tauragnai, Utenos raj.

Giliausias Lietuvos ežeras – Tauragnas – lankytojus pasitinka Aukštaitijos nacionaliniame parke, Tauragnų miestelyje, nuo Utenos nutolusiame tik 15 kilometrų. Vingiuotos ežero linijos, aukšti krantai, skaidrus vanduo suteikia šiam gamtos stebuklui dar daugiau žavesio. Šio ežero pakrantė – gamtos mylėtojų vasaros šventovė. Čia susiburia šeimos su vaikais, draugai, žvejai, keliautojai.

Vanduo čia vėsus, nes giliausia Tauragno ežero vieta siekia net 62,1 m, tad jis įšyla ne taip greitai, net ir esant itin saulėtai vasarai. 

5. Kertuojai, Molėtų raj.

Šis ežeras yra apie 12 km į rytus nuo Molėtų, Labanoro regioniniame parke. Jo forma primena ovalą. Ežere yra 2 salos. Prie Kertuojų ežero stūkso Kertuojos piliakalnis. 

Ežerėvardis Kertuojaĩ greičiausiai kilęs nuo žodžio kertė („kampas“).

6. Asvejos ežeras, Molėtų, Švenčionių ir Vilniaus raj.

Ilgiausias Lietuvoje – Asvejos ežeras. Jo gylis vietomis siekia net penkiasdešimt metrų. Asveja upeliais susisiekia su Žeimena, todėl iš čia valtimi galite pasiekti Vilnių ar net Stokholmą.

Ant Asvejos ežero kranto ošia storiausia Lietuvoje Pušis – Purviniškių pušis, kuriai yra apie 350 metų.

7. Juodieji ir Baltieji Lakajai, Molėtų raj. 

Juodieji Lakajai – ežeras yra apie 12 km į rytus nuo Molėtų, Labanoro regioniniame parke. Jo kranto linija labai vingiuota, krantai sausi, apaugę mišku. Ežere yra 8 salos.

Dugne yra gilių daubų, padengtas dumblu. Ežeras jungiasi su Baltųjų Lakajų ežeru.

8. Lūšių ežeras, Palūšė, Ignalinos raj. 

Palūšė yra vandens turizmo meka, įsikūrusi ant Lūšių ežero kranto. Iš čia prasideda pagrindiniai vandens maršrutai valtimis, baidarėmis. Keliautojų paslaugoms veikia du vandens turizmo nuomos punktai.

Poilsiaujant dieną ar kelias atokvėpio valandas galima pasimėgauti smėlėta Lūšių ežero pakrantė su sekliu atabradu, kviečiančiu atgaivai ir mažus ir suaugusius.

9. Srovinaičio ežeras, Ginučių kaime, Ignalinos raj.

Ar gali būti geriau, kaip karštą vasaros dieną pajusti atgaivą po krentančiu krištoliniu vandens kriokliu. Svajonę galite įgyvendinti apsilankę Gainučių kaime, Ignalinos rajone, prie senojo Ginučių vandens malūno.

Srovės upelio tekmė, ištekanti iš Srovinaičio ežero, tikra atgaiva karštą vasaros dieną dūšiai.

10. Dviragio ežeras, Salos, Rokiškio raj.

Dviragio ežeras, dar kitaip vadinamas Ilgiu arba Salų ežeru, galima tapti roju žuvims. Jame sugaunama net 14 rūšių žuvų.

Ežero šiaurės vakariniame pakraštyje yra didelė sala, kurioje įsikūręs Salų miestelis.

Parengė Audinga Satkūnaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt