Gyvenimas

2019.06.23 20:25

Klausiate – atsakome. Ar gaminami dūmų detektoriai kurtiesiems?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.06.23 20:25

Dūmų detektoriai kurtiesiems ne tik skleidžia stiprų garsą – jie turi atskirą prietaisą, pranešantį apie pavojų kitais būdais, LRT RADIJUI sako Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Viešųjų paslaugų organizavimo ir kokybės kontrolės skyriaus specialistė Dovilė Sabaliauskaitė. Tiesa, tai nepigus prietaisas, kuriuo kurtieji aprūpinami, tačiau tik su 30 proc. priemoka.

„Ar yra gaminami dūmų detektoriai kurtiesiems? Taip pat ar nuo vaikystės kurti asmenys jais aprūpinami lengvatinėmis sąlygomis?“ – domisi LRT RADIJO klausytoja.

Pasak D. Sabaliauskaitės, Techninės pagalbos neįgaliesiems centras klausos negalią turinčius asmenis aprūpina įvairiomis techninės pagalbos priemonėmis. Aprūpinamų priemonių sąraše yra ir dūmų detektoriai, t. y. specialios priemonės, skirtos būtent klausos negalią turintiems asmenims.

„Jos ypatingos tuo, kad turi ne tik stiprų garsą, kuris perspėja apie pavojų, bet blyksnių ir vibravimo funkcijas. Tai belaidis prietaisas iš dviejų dalių. Viena priemonės dalis skirta pajusti pavojų, o kita – kartu su asmeniu nešiojamas nedidelės formos imtuvėlis, telpantis į kišenę. Jis skleidžia stiprią vibraciją ir 4 skirtingų spalvų blykstėmis praneša apie pavojų“, – pasakoja pašnekovė.

Šį prietaisą galima laikyti kišenėje, prisisegti prie diržo ar pasidėti matomoje vietoje, kur dažniausiai būna žmogus ir gali jį matyti arba jausti. Imtuvas skleidžia daugiau kaip 80 decibelų garsą ir jį galima įsigyti būtent Techninės pagalbos neįgaliesiems centruose, kurių yra 10-yje šalies miestų. Tačiau priemonę galima įsigyti tik su 30 proc. priemoka – šią dalį kainos sumoka perkantieji.

„Priemonės tikrai nepigios, jas perkame viešųjų pirkimų konkursų būdu. Jos gaminamos Prancūzijoje, labai gerai įvertintos Kurčiųjų draugijos Lietuvoje. Tokio dūmų detektoriaus kaina yra 287 eurai, o 30 proc. priemoka sudaro 86 eurus“, – pažymi D. Sabaliauskaitė.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt