Gyvenimas

2019.06.17 06:35

Odos ligų gydytoja: kartais vaikams gali nukristi visi dvidešimt nagučių

patarimai, kaip stiprinti nagus
LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2019.06.17 06:35

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų odos ligų gydytoja Inga Kisielienė sako, jog atlikti ilgalaikio lakavimo procedūrą reikėtų tik pas profesionalias manikiūrininkes – tinkamai nesterilizavus įrankių galima užkrėsti klientę tiek bakterine, tiek grybeline odos infekcija. Jos teigimu, nagų problemų gali kilti ir vaikams, o kartais mažiesiems gali nukristi net visi 20 nagučių.

Negražūs, besisluoksniuojantys, lūžinėjantys ar skilinėjantys nagai krenta į akis. Visi žinome, kad nagams turi įtakos buities darbai – naudojamos cheminės priemonės sausina nagus, todėl jie tampa silpni. Pasikeitusi nagų spalva, atsiradusios dėmės ar nelygumai, trupėjimas gali signalizuoti, jog esate ne visai sveiki. Pasak I. Kisielienės, nagų pakitimai gali atsirasti dėl kelių priežasčių.

„Jei žmogus sveikas, niekuo neserga, galime įtarti, kad jam trūksta kokių nors medžiagų ar vitaminų. Kiti susirgimai, galintys lemti nagų pokyčius, yra odos ligos. Esant žvynelinei, kerpligei pažeidžiami ir nagai. Taip pat galime įtarti tam tikras vidaus organų ligas“, – pasakoja gydytoja.

Anot jos, tai, kad nagai atrodo ne taip, kaip norėtųsi, gali lemti skydliaukės patologija, mažakraujystė, nes tada trūksta geležies, taip pat nagai gali būti pakitę ir dėl infekcinių ar bakterinių nagų susirgimų, o viena iš dažniausių ligų – daugelį itin gąsdinantis nagų grybelis, nes juo galima apkrėsti kitus.

Tikrąją priežastį gali nustatyti tik gydytojas, tačiau jeigu nesergate jokia liga ir nelakavote nagų ilgalaikio lakavimo metodu, o jie, pavyzdžiui, sluoksniuojasi, galima įtarti, jog organizmui trūksta tam tikrų medžiagų.

I. Kisielienė aiškina, jog pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į tai, keik laiko tai vyksta: „Jeigu tai trunka mėnesį, paprastai sunku vertinti, kas tam galėtų turėti įtakos. Bet jeigu tai tęsiasi ilgiau, reikėtų padaryti tam tikrus tyrimus.“

Geležies stoka – viena dažniausių moterų problemų. Taip pat mūsų gyvenamoje geografinėje zonoje dažnai trūksta vitamino D. Tad gydytoja rekomenduoja atlikti tyrimą dėl pagrindinių elektrolitų kiekio organizme.

„Nesakyčiau, kad nusipirkti vitaminų ir juos gerti yra blogai. Tuo labiau, kad nemaža dalis pacientų pastebi, jog išgėrus vitaminų kursą jų nagų ir plaukų būklė pagerėja. Vitaminas A tikrai yra vienas iš tų, kuriuos galima gerti. Taip pat vitaminas E. Yra mikroelementų kompleksų su cinku, selenu, kitomis medžiagomis, kurie tiktų. Taip pat kalciu“, – pažymi pašnekovė.

Ilgalaikio lakavimo pasekmė – odos infekcija

Dažnai moterys, siekdamos padėti savo nagams, naudoja ir kokias nors išorines priemones. Tačiau I. Kisielienė teigia, jog nagas gaminamas ten, kur yra mūsų odelė, t. y. nago guolyje. Tad tepdami nago plokštelę, pavyzdžiui, stiprinančiu nagų laku, kokiu nors kremu ar aliejumi jį sutvirtiname tik išoriškai.

„Gamybos procesas vyksta šiek tiek giliau. Bet papildomos priemonės sustiprina pačią plokštelę vizualiai. Mūsų keratino plokštelės, iš kurių yra sudarytas nagas, gali tapti atsparesnės aplinkos poveikiui“, – kalba odos ligų gydytoja.

Gražios nori būti visos, tad ilgalaikis lakavimas gana populiarus, nes ypač patogus, tačiau tai, pasak I. Kisielienės, gali sukelti nagų infekcijas.

„Visada prašome pacienčių atlikti šias procedūras profesionaliuose salonuose, kurie turi sterilizacinę įrangą ir gali įrankius sterilizuoti. Atliekant manikiūrą gali patekti tiek bakterinė, tiek grybelinė infekcija, kurios gydymas tikrai užtrunka, gali sukelti papildomų rūpesčių“, – pasakoja ji.

Taip pat problemų gali kelti įvairios naudojamos medžiagos – dalį žmonių jos gali įjautrinti, tam tikroms sudėtinėms medžiagoms gali atsirasti alergija, gali ir išberti. Be to, pacientės ypač dažnai pastebi, jog lakuojant nagus ilgalaikio lakavimo būdu ilgą laiką nagai ypač susilpnėja – dildant pažeidžiama nago plokštelė, ji pasidaro nelygi, atpleišėjusi, netgi jautri.

Nagų problemų gali turėti ir vaikai – augant mažų vaikų nagams gali atsirasti nagų distrofija, nagučiai pradeda trupėti, atsiranda išilginių juostų: „Kartais matome skersines linijas ant nago paviršiaus, kurios atsiranda po traumos, nuspaudus batams ar persirgus liga, dėl tam tikro laikino išorinio veiksnio sutrinka nagučio augimas. Vaikai mokosi vaikščioti, avalynė ne visada būna patogi, jie mėgsta palakstyti basi – neretai matome nagų pakitimų.“

Vaikams taip pat būdingi nagų pokyčiai po virusinių infekcijų – anot gydytojos, kartais nagai netgi nukrenta: „Gali nukristi ir visi 20 nagučių, bet jie paprastai atauga be jokių problemų, tik tai užtrunka šiek tiek laiko.“

Apskritai nagui ataugti reikia kelių savaičių, o per savaitę nagas paauga nuo 0,5 iki 1 milimetro. Taip pat odos ligų gydytoja I. Kisielienė pažymi, kad esant kokiam nors traumuojančiam veiksniui gali prireikti ir 1–2 mėnesių, kol nagų pakitimai tampa matomi.

Laidos įrašas – nuo 17.09 min.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt