Gyvenimas

2019.06.12 19:32

Pirmoji pagalba užspringus: svarbi kiekviena minutė – kaip pagelbėti suaugusiajam ir kūdikiui?

vaizdo įraše – kaip tiksliai atlikti veiksmus
Audinga Satkūnaitė, Ieva Ripinskytė, LRT.lt2019.06.12 19:32

Kiekvienais metais nuo užspringimo miršta apie 3800 žmonių. Užspringęs žmogus gali mirti per keletą minučių, todėl labai svarbu laiku suteikti pirmąją pagalbą. Žmogus užspringsta, kai svetimkūnis užkemša kvėpavimo takus siauriausioje jų dalyje – balso klostėse.

Dalinis ir pilnas užspringimas

Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė portalui LRT.lt papasakojo, kaip padėti užspringusiam suaugusiajam ir kūdikiui.

E. Skripkaitės teigimu, visų pirma, reikia atkreipti dėmesį, ar žmogus užspringo pilnai ar dalinai. Dalinis užspringimas yra toks, kai žmogus yra sąmoningas: jis kalba, kosti ir gali kvėpuoti. Tokiu atveju nereikia pulti žmogui daužyti per nugarą, o skatinti jį kosėti. Jeigu žmogui yra patogiau, jis gali pakosėti pasilenkęs į priekį.

Pilno užspringimo atveju, anot E. Skripkaitės, žmogui būtina skubiai suteikti pagalbą. Tokiu atveju žmogus nebegali kalbėti, kvėpuoti ir efektyviai kosėti. Pasak pašnekovės, būtina žinoti, kad egzistuoja tarptautinis užspringimo ženklas – reikia abi rankas uždėti ant gerklės.

Kaip suteikti pagalbą suaugusiam?

Norint padėti užspringusiam žmogui, reikia atlikti penkis smūgius į tarpumentę. Jie atliekami su delno kietąja dalimi. Jeigu smūgiai nėra efektyvūs, tai yra nuo jų žmogus neatspringsta, tuomet reikia atlikti Heimlicho stūmius į viršutinę pilvo dalį.

Jie atliekami padarant kumštį, galima atstatyti nykštį, kad būtų smailesnis kampas, ir bedant į minkštąją viršutinę pilvo dalį po šonkauliais.

„Suteikus pagalbą, negalima palikti žmogaus vieno, būtina įsitikinti, kad jam viskas yra gerai. Greitąją pagalbą kviečiame tuo atveju, kai žmogus netenka sąmonės. Tačiau jeigu žmogui buvo atlikti Heimlicho stūmiai į viršutinę pilvo dalį, jis vėliau turėtų kreiptis pas šeimos gydytoją, jog įsitikintų, kad viskas yra gerai“, – paaiškino E. Skripkaitė.

Kaip padėti kūdikiui?

Užspringti gali ne tik suaugę, bet kūdikiai ir vaikai. Pasak pirmosios pagalbos instruktorės, egzistuoja du metodai, kaip jiems padėti. Vienas jų skirtas kūdikiams – nuo 0 iki 1 metų, kitas – nuo 1 iki 8 metų, o užspringusiems vaikams nuo 8 metų reikia taikyti tą patį pagalbos metodą kaip ir suaugusiems.

„Būtina žinoti, kad norint padėti užspringusiam kūdikiui jo negalima kratyti už kojyčių žemyn galva. Šis veiksmas yra labai pavojingas vaikelio galvos smegenims ir gali būti pažeista atlantinė pakaušio jungtis. Dėl ko vaikas gali tapti netgi neįgaliu. Kratant vaiką už kojų gali būti pažeistos ir galvos smegenų kraujagyslės“, – tvirtino E. Skripkaitė.

Ji papasakojo metodiką, kaip padėti užspringusiam kūdikiui. Reikia atlikti penkis smūgius į kūdikio nugarą, kurie turėtų būti švelnesni nei atliekant suaugusiems, ir dviem pirštais penkis paspaudimus į krūtinės ląstą. Šie veiksmai turėtų būti atliekami sėdint, o kūdikį reikėtų laikyti taip, kad jo galva būtų truputį nusvirusi žemyn.

Taip pat svarbu pasirūpinti, kad kūdikio galva būtų laikoma stabiliai, o atliekant skirtingus veiksmus jį reikia kilnoti nuo kojos ant kojos.

Kaip tiksliai atlikti pirmosios pagalbos veiksmus užspringusiam suaugusiam ir kūdikiui – žiūrėkite vaizdo įraše:

Kad iškyla gamtoje neapkarstų: kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą užspringus?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt