Gyvenimas

2019.06.12 14:38

Juvelyrės rankoms paklūsta porcelianas: gali žiūrėti į papuošalą ir kaskart pamatysi kažką naujo

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.12 14:38

Akmuo, lava arba meteoritas – tai dažniausiai nuskambantys spėjimai, iš ko gaminami Alginos Midverės ir jos mamos papuošalai. Bet visi jie – iš porceliano. „Stengiamės perteikti kitokias šios medžiagos savybes, negu daugelis yra pratę“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė porceliano juvelyrė.

„Įprastai ir beveik visą laiką porcelianas yra pateikiamas kaip idealiai nušlifuotas, idealiai nuglazūruotas produktas. Ir jeigu tai yra papuošalai, tai yra visiems aiškiai suvokiami dalykai. Šiuo atveju mes pateikiam jį dažnai neglazūruotą, neaiškių formų, tada medžiagiškumas atrodo taip, kad kartais žmonės netgi suklysta, ar tai yra koralas, ar tai yra meteoritas, ar tai yra lava. Ir labai retai kas atspėja, kad tai yra būtent porcelianas“, – kalbėjo A. Midverė.

Darbas vyksta per bandymus ir klaidas, pasakoja Algina. Kūrėjos tiria ir išbando, kurios medžiagos geriausiai dera tarpusavy. Jokių juvelyrikos mokslų nekrimtusi – o interjero dizaino – ji gyvenimą nusprendė pasukti darbo su porcelianu link. Papuošalų gamintoja įsitikinusi, kad kūrybinį potencialą turi  kiekvienas.

„Tai yra įdomu ir tai buvo didelis iššūkis. Tarkim, prieš 5–6 metus beveik visi dirbo su moliu ir nebuvo jokios informacijos apie tai, kaip viską daryti su porcelianu. Tai man ir buvo įdomu“, – tikino juvelyrė.

Kiekvienas papuošalas apdirbamas rankomis ir dengiamas aukso ar platinos sluoksniu. Papuošalų kūrėjos sako gaminančios nešiojamą meną, kuris gražus paprastumu, tačiau nėra paprastas.

„Tai yra labai kruopštus darbas, reikalaujantis labai daug atidumo, tai yra lygiai taip pat, kaip ir juvelyrikoje. Naudojam kartais ir tauriuosius metalus, tai yra ir keramika, ir juvelyrika“, – pabrėžė A. Midverė.

Gali žiūrėti į papuošalą iš įvairių kampų ir kaskart vis pamatysi kažką, ko nematei prieš tai, sako papuošalų kūrėja. Menininkė savo kūrinius apibūdina kaip skirtus žmogui, kuris mėgsta neįprastus dalykus, mėgsta eksperimentuoti ir yra drąsus.

„Man pačiai džiaugsmo suteikia būtent ta dalis, kai tu paimi medžiagą ir visiškai negalvodamas iš jos kažką padarai. Ir šiuo atveju būna visiškai kitoks prisilietimas prie medžiagos, negu prie molio. Jis yra grubesnė medžiaga, porcelianas yra labai grakštus ir reikalaujantis labai kruopštaus darbo, nes menkiausias stipresnis prisilietimas jį gali tiesiog sutrupinti“, – paaiškino juvelyrė.

Algina sako niekada nepiešianti papuošalų eskizų, taip save įspraustų į rėmus. „Jeigu ką apgalvoju – tai spalvinius sprendimus“, – sako kūrėja. Dažniausiai jos papuošaluose vyrauja kelios spalvos ir kartais – šiek tiek aukso.

„Pastebėjau, kad kuriu medituodama, tai yra mano visas procesas vyksta iš meditacijos. Kai aš prisėdu prie savo dirbinių, aš negalvoju, ką darau. Esu pastebėjusi, kad tai dažniausiai ateina iš gamtos ir keliaujant. Tai yra po kiekvienos kelionės gimsta vis kažkas naujo, ką iš jos pasisavinu. Dažniausiai tai pasirodo arba formose, arba medžiagiškume, arba pateikime“, – tvirtino A. Midverė.

Minimalistiniai ir konceptualūs – taip savo kūrinius apibūdina Algina. Net ir po kelerių metų kūrybos naujų būdų paieškos sukurti originalius papuošalus nesibaigia. Vieni eksperimentai ir lieka dirbtuvėse, kiti randa kelią į papuošalų mėgėjų širdis.

Apie tai – laidoje (nuo 16.10 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Makalius apie savaitgalių išvykas: išbandyti verta nakvynes pilyje arba vienuolyne
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.