Gyvenimas

2019.06.11 17:33

Įspūdingieji Svilės šaltiniai: jų pokyčiams įtakos turi šiltėjantis ir sausėjantis šalies klimatas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.06.11 17:33

Šiaurės Lietuvoje per karščius norintys atsigaivinti žmonės traukia prie Svilės šaltinių. Jie vieni įspūdingiausių Lietuvoje: didžiausi pagal užimamą teritoriją ir treti pagal ištrykštančio požeminio vandens kiekį.

Šaltinių vanduo labai šaltas, net ir pačią karščiausią dieną nesušyla daugiau nei 6-8 laipsniai. Vietiniai tiki, kad Svilės šaltiniai turi ir gydomųjų savybių, todėl semia vandenį kibirais, vežasi namo ir vartoja maistui.

„Per kartą prisisemiu po 20–50 litrų. Tiek, kiek užtenka savaitei ar dviem. Paskui vėl atvažiuoju. Vandenį naudojame maisto gaminimui, geriame. Šis vanduo yra tyresnis ir švaresnis“, – sakė prie Svilės šaltinių žurnalistės užkluptas vyras.

Ekologas Vidmantas Lopeta sakė, kad Svilės šaltiniai yra vienintelis gamtos paminklas Kurtuvėnų regioniniame parke.

„Nuo kitų šaltinių jie yra išskirtiniai tuo, kad yra daug versmelių, kurios išteka iš po žemės ir į paviršių kyla su smėliu. O jis tarsi primena geltonus blynus. Šie šaltiniai Lietuvoje yra vieni didžiausių pagal pratekantį vandens kiekį. Jų vanduo yra labai švarus ir gėlas, turi nedaug mineralinių medžiagų, todėl žmonės, kurie jį naudoja, džiaugiasi, kad nesusidaro įvairių mineralų nuosėdų“, – kalbėjo V. Lopeta.

Anot jo, kai kurie žmonės šaltinių vandenį geria ir nevirintą, ypač neturintys gero vandens iš šulinio arba gyvena be vandentiekio.

Daugiau nei 20 metų regioniniame parke dirbantis ekologas sakė, kad kiekvienais metais jis stebi šaltinius, todėl pastebi, jog anksčiau šaltinių akių buvo kur kas daugiau ir jos labiau pulsuodavo.

„Žmonės pasakojo, kad anksčiau versmelės pakildavo kur kas aukščiau vandens lygio. Dabar kai kurios pakyla apie 3 centimetrus. Tačiau jų šiandien yra kur kas mažiau. Manoma, kad šaltinių pokyčiams įtakos turi sausėjantis ir šiltėjantis klimatas. Žmonės pastebi, jog po praeitų metų sausros sumažėjo pratekančio vandens kiekis“, – tvirtino V. Lopeta.

Prie Svilės šaltinių yra saugoma ir pelkė su išskirtiniais savo augalais.  

Apie tai – laidoje (nuo 55.27 min.):

„Laba diena, Lietuva“. „Renkuosi mokyti“ – gyvenimą keičiantis pasirinkimas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt