Gyvenimas

2019.06.23 10:22

Atostogos Izraelyje: skirtingų kultūrų šalis, kurią būtina ir pamatyti, ir išragauti

Gertrūda Stripeikytė, LRT.lt2019.06.23 10:22

Nors pastarosiomis savaitėmis šilti orai Lietuvoje leidžia pamiršti atostogas svetur, jau galima pradėti planuoti rudens ir žiemos poilsį. Tiems, kurie pasiilgsta saulės, karščio ir jūros bei nori ypatingos kultūrinės patirties, verta apsilankyti Izraelyje – šalyje, kuri žavi įvairove, istorija, gastronomija ir niekada nesibaigiančiomis linksmybėmis.

Jeruzalė - miestas, kurį reikia pajausti

Izraelio sostinė Jeruzalė – ypatingas miestas, kuriame susipina ne tik tradicijos, religijos ir istorija, bet ir modernioji kultūra bei paveldas. Per tūkstančius metų sugriauta ir iš naujo atstatyta Jeruzalė, pirmiausia, traukia savo senamiesčiu, kuris itin svarbus žydams, krikščioniams ir musulmonams.

Piligrimai iš viso pasaulio traukia į Jeruzalę tam, kad aplankytų vietas, kuriose slypi jų tikėjimo šaknys. Krikščionys traukia į Šventojo Kapo baziliką, kurios vietoje, tikima, buvo nukryžiuotas Kristus, o paskui palaidotas oloje, po trijų dienų prisikėlęs ir žengęs į dangų.

Didžiausiu traukos tašku tampa ir kita Jeruzalės vieta – Vakarinė siena, dar vadinama Raudų siena. Tikintieji iš viso pasaulio prie jos renkasi melstis, o sienoje palieka raštelius su svajonėmis ir prašymais.

Jeruzalė suskirstyta į keturias zonas – žydiškąją, musulmoniškąją, krikščioniškąją ir armėniškąją. Kiekvienoje iš jų galima pajausti skirtingą kultūrinę dvasią, paragauti kitokių patiekalų, įsigyti skirtingų suvenyrų, kuriuos geriausia rinktis autentiškuose turguose.

Gili Jeruzalės istorija atsispindi ir šiuolaikinėje miesto architektūroje. Nauji, modernūs pastatai statomi iš rausvo akmens, kuris dera prie senamiesčio spalvinės gamos. Jeruzalėje galima aplankyti modernaus meno muziejus, jaukias knygų parduotuvėles, kavinukes, dailės galerijas.

Niekada nemiegantis Tel Avivas

Vakarinėje Izraelio dalyje esančio Tel Avivo pakrantę skalauja Viduržemio jūra. Šis miestas vadinamas Izraelio kultūros ir vakarėlių sostine. Čia saulė šviečia 300 dienų per metus, vietiniai paplūdimiuose žaidžia su šunimis, vyksta vieni didžiausių LGBT paradų, o daugelis kavinių siūlo ir veganiškus patiekalus.

Be abejonės, didžiausiu traukos centru Tel Avive tampa senoji Jaffos pakrantė. Tai Tel Avivo senamiestis, įsikūręs ant kalvos šalia vandens, siejamas su keliomis biblinėmis ir mitinėmis istorijomis. Laiką galima leisti vaikštant Jaffos gatvelėmis, ieškant suvenyrų mažose parduotuvėlėse, ragaujant maistą įvairiose kavinėse.

Šalia Jaffos – paplūdimiai, kuriuose vakarus leidžia ir patys vietiniai. Čia populiaru žaisti specialiomis raketėmis, o didelėmis bangomis pasinaudoja banglenčių sporto entuziastai.

Lankantis Tel Avive būtina nueiti į centrinį turgų. Jame – stalai, nukloti įvairiaspalviais kvepiančiais prieskonių kalnais, vietiniais saldumynais, suvenyrais, drabužiais, vaisiais ir daržovėmis, egzotiškais riešutais ir džiovintais vaisiais, kuriuos bando įsiūlyti paslaugūs prekeiviai.

Vakarai Tel Avive skirti linksmybėms – mieste gausu kavinių, barų ir klubų, kurie lankytojų laukia kiaurą parą. Ne veltui sakoma, kad Tel Avivas – miestas, kuris niekada nemiega.

Atgauti jėgas – Negyvojoje jūroje 

Atvykus į Izraelį būtina nukeliauti ir išbandyti Negyvosios jūros teikiamus malonumus. Negyvąją jūrą dalijasi Izraelis ir Jordanija, o pats vandens telkinys yra giliausioje žemės vietoje – 420 metrų žemiau jūros lygio. Ši jūra garsėja savo druskingumu ir gydomosiomis savybėmis.

Prie jūros įsikūręs sveikatingumo kompleksai, turistai iš įvairiausių pasaulio kampelių čia atvyksta atgauti jėgų ir gydyti odos ligų. Dėl didelės druskos koncentracijos vandenyje žmonės plūduriuoja ir sakoma, kad šioje jūroje nuskęsti neįmanoma.

Patariama prie Negyvosios jūros praleisti visą dieną, mėgautis saule, purvo voniomis ir vandens gydančiąja galia. Be to, važiuojant link jūros galima pasigrožėti dykumos vaizdais – uolomis ir kalvomis, besiganančiais kupranugariais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.