Gyvenimas

2019.06.10 18:25

Nauja keliavimo mada: kaip suderinti darbą ir atostogas?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.10 18:25

Ryškėja tendencija, kad žmonės vis labiau ieško būdų, kaip suderinti darbą ir atostogas. LRT žurnalistas Mindaugas Aušra sako, kad tai – nerimą kelianti tendencija. „Žmonėms taip reikia atostogų, bet jie turi tiek daug darbo, kad niekaip negali nuo jo atitrūkti. Todėl žmonės oficialiai dirba atostogų metu“, – sako jis.

Anot M. Aušros, viso to nereikėtų painioti, kai žmonės išvykę atostogų tam tikrus darbus atlieka paslapčia, t.y. neoficialiai. Žurnalistas kartu su kolegomis sugalvojo lietuvių kabos naujadarą, kuris apibūdina darbo ir atostogų derinimą. Tai – darbostogos.

Žurnalisto tikinimu, Japonijoje, Pietų Korėjoje žmonės apskritai neina atostogų, nes jaudinasi dėl savo darbo ir perspektyvų, todėl viena iš išeičių tampa darbostogos. Pasak M. Aušros, yra keli darbostogų būdai: vienas jų, kai atostogas apmoka darbdavys.

Galimas variantas, kai visas kolektyvas išvyksta dirbti ir atostogauti į užsienį. Trečiasis būdas – kai žmogus tiesiog pasiima kompiuterį, susitaria su darbdaviu ir išvyksta į kokią nors užsienio šalį. Tačiau šis variantas tinka tik tiems žmonėms, kurių pagrindinė darbo priemonė yra kompiuteris.

M. Aušros teigimu, Vilnius jau kurį laiką yra siūlomas kaip darbostogų vieta. Tačiau populiariausios vietos yra ne Rytų Europoje, o ten, kur visą laiką šilta. Pavyzdžiui, pietryčių Azijoje – Malaizijoje, Tailande.

Pasak žurnalisto, yra nemažai valstybių, kur žmonės dirba netgi po 60 valandų per savaitę, pavyzdžiui, Turkijoje. Lietuva būtų tokios lentelės apačioje, nes tik 0,4 proc. žmonių dirba 60 valandų per savaitę. Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose vidutiniškai dirbama apie 45 valandas.

„Lietuvoje yra gerai tai, kad pagal Darbo kodeksą žmonės turi mėnesį privalomų atostogų. Taigi netgi jei darbdavys nenori, žmogus turi teisę išeiti atostogų. Tačiau ne visur užsienyje taip yra. Specialistai sako, kad žmogus per metus bent porai savaičių turėtų visiškai atitrūkti nuo darbo“, – sakė M. Aušra.

 Anot jo, darbostogos negali pakeisti įprastų atostogų.

Daugiau apie tai – laidoje (nuo 42.28 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Kaip suderinti darbą ir atostogas?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.