Gyvenimas

2019.06.10 14:51

Kino žinovai: filmai ir serialai – galios įrankis, turintis didesnę įtaką nei mokykla

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.06.10 14:51

„Pažiūrėjęs kokį nors serialą gali lengvai įsilieti į žmonių bendruomenę ir joje sėkmingai veikti. Taigi serialai tampa ne tik pramoga, bet ir galios įrankiu“, – sako žurnalistas, laidų apie kiną vedėjas, Rytis Zemkauskas. Tačiau net ir būdami tokie paveikūs, jie nekuria stereotipų, o tik įtvirtina jau esančius, atspindi tikrovę it veidrodis, sako kinotyrininkė Gražina Arlickaitė ir kino kritikas Edvinas Pukšta.

Kinas ir pastaruoju metu itin daug dėmesio sulaukiantis serialų žanras neretai taip įtraukia, kad, rodos, bent trumpai valandėlei apsigyvename kitame pasaulyje, stebime personažų gyvenimą, žavimės jo fragmentais ir kartais galbūt net nepastebime, kaip to gyvenimo atspindžiai persikelia į mūsų realybę.

Pavyzdžiui, stebėdami, kaip serialuose dirba medikai, mokslininkai, tyrėjai ar advokatai, patikime, kad jų darbo užkulisiai būtent taip ir atrodo, galbūt nesąmoningai svarstome, jog būtų be galo smagu ir mums patiems kasdien ateiti į darbą vilkint kostiumą ar griežtą klasikinį kostiumėlį, nors nebūtinai mūsų darbas to reikalauja.

Kasdien į darbą susirenkantys personažai kruopščiai išblizgintais batais ar aukštakulniais ir tvarkingai sušukuotomis garbanomis galbūt ir mus įkvepia avantiūristiškai pasielgti savo darbo vietoje ir patirti nuotykių, verčiančių suktis iš padėties.

„Visuomet norime pro rakto skylutę žvilgteleti ten, kur mūsų niekada neįsileis, viršų ima smalsumas, tačiau liekame tikrovės apkasuose – kinas ar serialai jokių stereotipų neformuoja, o veikiau įšaldo, įteisina ir transportuoja jau esančius. Kitaip sakant, scenaristas ir prodiuseris dirba su medžiaga, kuri jau yra.

Vadinasi, yra imamos schemos, į kurias visuomenė atsiliepia, ir jos toliau transportuojamos. Kitokios, inovatyvios, auginančios visuomenę schemos yra didelė rizika. Tokio filmo ir serialo gali paprasčiausiai nežiūrėti, tad juostose užšaldoma ir kartojama mūsų realybė, tik kiek praturtinta kūrėjo fantazija“, – portalui LRT.lt sako žurnalistas, laidų apie kiną vedėjas R. Zemkauskas.

Jo teigimu, kinas ar serialai yra naujojo amžiaus švietimas – juostose užšaldyta realybė ugdo kitas kartas ir turi net didesnę įtaką nei švietimo sistema.

Pavyzdžiui, „Game of Thrones“ žiūri labai skirtinga auditorija: nuo paauglių iki akademikų. Jį žiūrintys akademikai gali semtis suvokimo apie visuomenę, jos lūkesčius, viltis, fantazijas ir pan. Tai tampa savotiška sociologine studija, pastebi R. Zemkauskas.

„Nemažai serialų veikia konflikto ir kovos paradigmoje. Nesvarbu, ar kalbame apie fantastinį pasaulį, kuriame gyvena drakonai, ar apie serialą, kurio veiksmas vyksta advokatų kontoroje. Ieškoma konflikto, vėliau ir jo sprendimo būdų“, – paaiškina jis.

Šiais laikais apskritai serialo įtaka yra nemaža, nebūtinai dėl to, kaip jame atspindima tikrovė, bet ir todėl, kad daugelis žiūri serialus ir juos aptarinėja. Jei kažkokio žinomo ar kultinio serialo nesi matęs, su tavim tarsi tampa neįdomu kalbėtis, tačiau jei kokį nors kultinį kūrinį esi matęs, bet koks žmogus, gyvenantis kitame pasaulio krašte, su tavimi lengvai užmegs pokalbį.

„Tai jau tampa savotišku galios įrankiu – pažiūrėjęs kokį nors serialą gali lengvai įsilieti į žmonių bendruomenę ir joje sėkmingai veikti. Taigi serialai tampa daugiau nei pramoga ar laisvalaikiu.

Atrodo, kad jei tavo idėjos nėra iliustruojamos pavyzdžiais apie Harrį Poterį ar fragmentais iš „Černobylio“ ar kito serialo ar filmo, jos gali ir nesudominti. Kitaip tariant, idėjos, neiliustruojamos popkultūros pavyzdžiais, dažnai neatrodo patrauklios“, – įžvalgomis dalijasi R. Zemkauskas.

Kad kinas paveikus menas, pastebi ir kinotyrininkė G. Arlickaitė. Portalui LRT.lt ji sako, kad ir kinas, ir gyvenimas vienas kitą veikia – kai kurie standartai iš kino persikelia į gyvenimą, o kai kuriuos dalykus iš kasdienybės pasiskolina kinas.

„Kinas ir serialai tam tikra prasme yra gyvenimo veidrodis. Jei jis profesionaliai sukurtas, žmogus patiki ir tuo, ką mato ekrane. Tačiau lengviau paveikiami yra tie žiūrovai, kurie neturi tvirto požiūrio į gyvenimą ar nuomonės tam tikrais klausimais. Kritiškiau mąstantis, sąmoningas žmogus ir menus priima sąmoningai, remdamasis savo vertybėmis, savo požiūriu. Tokį žmogų sunkiau taip primityviai, banaliai ir tiesmukai paveikti.

Žmogus, neturintis vertybinio požiūrio, o galbūt ir humanitarinio pagrindo, bus labiau paveikiamas – norės atkartoti tam tikrų dalykų, matomų serialuose, pvz., kalbos, bendravimo manieras, tariamą prabangą“, – svarsto ji. 

Jai antrina ir kino kritikas E. Pukšta. Pasak jo, kiekvienas filmas ar serialas yra fantazija bei iliuzija.

„Jei žiūrovas yra pakankamai jauno amžiaus, pvz., paauglys, tuomet filmas galbūt ir gali jį tam tikra prasme įkvėpti, tačiau per daug įtikėjus, kad gyvenime viskas klostosi taip gerai, kaip eterio siužetuose, galima labai nukentėti. Šiandienos paaugliai daug ką nori pabandyti, nors nepagalvoja apie galimas pasekmes“, – tikina kino kritikas.

Kūrėjo tikslas yra siekti autentiškumo ir padaryti taip, kad viskas atrodytų įtikinamai, primena E. Pukšta, vis dėlto tik labai naivus žmogus gali besąlygiškai tikėti tuo, ką mato ekrane. „Žinoma, yra ir įvairios produkcijos, kurią žiūrėdamas pamatai labai daug klišių ir stereotipų, kurie kartojasi“, – sako jis.

Net ir ką tik parodytas bei žaibiškai išpopuliarėjęs „Černobylis“ yra paremtas tikrais įvykiais, tačiau papildytas fantazijos elementais, išgalvotais personažais užpildytomis žinių spragomis.

„Kadangi kartais serialai ir kinas būna pernelyg tikroviškas, sutinku, kad gali įkvėpti. Galbūt įkvėpti ką nors išbandyti arba kur nors nukeliauti. Juk po „Sostų karų“ padaugėjo norinčių aplankyti Dubrovniką ar Seviliją, „Žiedų valdovas“ paspartino turizmą į Naująją Zelandiją.

Juk ir mane patį apsilankyti kokiame nors pasaulio krašte įkvėpė būtent filmai ar televizijos serialai“, – portalui LRT.lt pasakoja E. Pukšta.

Jau šiandien 23.00 val. LRT TELEVIZIJOS eteryje pradedame rodyti kultinį serialą „Kostiumuotieji“ (angl. „Suits“) su Meghan Markle, kuriame vaizduojamas talentingų Niujorko teisininkų gyvenimas. Populiariame amerikiečių seriale (rež. Aaron Korsh) netrūksta įtampos, aršios konkurencijos ir bandymų suderinti karjerą su asmeniniu gyvenimu. Serialą žiūrėkite nuo pirmadienio iki ketvirtadienio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt