Gyvenimas

2019.06.08 10:23

Tėvų perfekcionizmas atsiliepia ir vaikams: tampa našta ant pečių

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.06.08 10:23

Pasak psichologės Rugilės Kazlauskienės, perfekcionizmas – problema, kuri pasireiškia įvairiose srityse. Tačiau būnant tėvais jis gali smarkiai pakenkti, nes vaikai jaučia tėvų emocijas, o kai kurie mokosi iš blogų pavyzdžių.

„Pagrindinis perfekcionizmo požymis yra nuolatinės pastangos viską padaryti labai gerai. Dažniausiai tai kyla iš vidinio įsitikinimo, kad nesu pakankamai geras ir turiu nuolat stengtis, nuolat kažką kompensuoti“, – sako R. Kazlauskienė.

Ji tikina, kad bandydami būti supertėvais, visur spėti ir būti geriausiais, iššvaistome savo energiją: „Jei esu sau pati užsikrovusi misiją, kad turiu būti tobula mama, reiškia, kad švaistau labai daug jėgų, stengdamasi atitikti savo standartus. Vaikui labiausiai reikia ne mamos, kuri atitinka savo užsibrėžtus standartus, o mamos, kuri yra čia ir dabar su vaiku ir girdi jo emocinius poreikius.“

Anot R. Kazlauskienės, perdėtą reiklumą sau vaikai labai pastebi. „Jie mato tėvų įtampą. Vaikai nuo mažo amžiaus supranta mamos ir tėčio jausmus. Jei tėvai jaučiasi įsitempę, vaikas tą irgi tikrai jaučia“, – teigia ji.

Tiems, kurie iš savęs daug reikalauja ir augina vaikus, vertėtų suklusti – psichologės teigimu, tėvų elgesys ir emocijos daro įtaką vaikams.

„Kaip tai atsiliepia, priklauso ir nuo vaiko temperamento. Yra vaikų, kurie stengiasi būti geri ir paklusnūs – tokie vaikai labiau linkę imti pavyzdį. Tokiems vaikams labiau būdinga imti pavyzdį, jie irgi užaugs perfekcionistai, reiklūs sau, galvos, kad nėra pakankamai geri. Tai yra sunku – našta ant pečių“, – sako ji.

Plačiau – vaizdo įraše (nuo 13.57 min.)

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. Studijoje viešintys Justinas Jarutis ir Jonas Nainys pristato naują vaizdo klipą

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.