Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.09 20:31

Daktaras Unikauskas: ištikus anafilaksiniam šokui žmogus gali mirti per 10 minučių

Jeigu alerginė reakcija sukelia anafilaksinį šoką, kad išliktumėte gyvas, svarbi kiekviena minutė, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Anot jo, anafilaksiją patyręs žmogus, nesulaukęs pagalbos, gali mirti per 10 minučių, dėl to žinoti, kaip elgtis tokioje situacijoje, ypač svarbu.

Anafilaksinį šoką gali sukelti:

1. Maistas

Pagal statistiką daugiausiai alerginių reakcijų sukelia žemės riešutai, jūros gėrybės, pienas, kiaušiniai, sojų produktai ir kviečiai. „Jei pastebite, kad šie produktai jus alergizuoja – stenkitės jų vengti“, – sako A. Unikauskas.

2. Vaistai

„Įvairūs žmonės alergiški skirtingiems vaistams: nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, nuskausminamiesiems – galite būti alergiški bet kuriam vaistui“, – tikina medikas.

3. Vabzdžių nuodai

Anafilaksinį šoką dažniausiai sukelia vapsvų, širšių, kamanių ir bičių įgėlimai.

4. Žiedadulkės

„Yra žmonių, alergiškų žiedadulkėms. Jie tą žino – dažniausiai apsiribojama sloga, bet kas gali paneigti, jog gali išsivystyti audringa reakcija į vieną ar kitą augalą“, – svarsto A. Unikauskas.

Į organizmą patekus alergenui, į jį reaguojama kaip į priešą, iš putliųjų ląstelių į kraują išsiskiria histaminas ir kiti mediatoriai. Dažniausiai reakcija vietinė – paveiktuose odos plotuose gali atsirasti dilgėlinė, tačiau gali išsivystyti ir audringa alerginė reakcija – anafilaksinis šokas.

„Žodis „šokas“ yra pagrindinis – krinta kraujo spaudimas, nes išsiplečia kraujagyslės, tankiai plaka širdis, atsiranda dusulys, nes susitraukia bronchai, prasideda burnos audinių tinimas (angioedema), prarandama sąmonė. Per keletą minučių įvyksta gyvybinių funkcijų kolapsas“, – aiškina gydytojas.

Po susidūrimo su alergenu simptomai gali pasireikšti iš karto arba tik po kelių valandų, atskirai po vieną arba visi vienu metu. „Žmogų gali ištikti staigi mirtis“, – tikina A. Unikauskas.

Anot jo, vienintelė priemonė, galinti išgelbėti žmogų – adrenalino švirkštas: „Geriausia adrenaliną suleisti į raumenį (patogiausia į šlaunies) ir tik tada kviesti greitąją pagalbą, nes kitaip žmogus per 10 minučių gali tiesiog numirti.“

Asmenims, kuriems nors kartą gyvenime buvo anafilaksinis šokas, rekomenduojama su savimi nuolat turėti epinefrino ar adrenalino injektorių.

„Nebūkite abejingi. Kartais žmogaus gyvybei išgelbėti tereikia greitos reakcijos“, – teigia A. Unikauskas.

Laidoje – alergologės komentaras apie klaidas teikiant pagalbą anafilaksinio šoko ištiktam žmogui.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Staigiai ištinkantis anafilaksinis šokas ir lėtinių uždegimų priežastys

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi