Gyvenimas

2019.06.07 22:14

Vaiko sveikatos formulė: laimingas, laisvas ir murzinas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.07 22:14

Kartais tėvai, siekdami apsaugoti vaiką nuo ligų, persistengia ir vieną purvą – gamtinį – keičia kitu – cheminiu, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia šeimos gydytojas Valerijus Morozovas. Vaikų sveikatos formulė – nesudėtinga: svarbu būti laimingam, galėti rinktis ir pasaulį pažinti tokį, koks jis yra, o jis tikrai nėra sterilus.

Vaikai, pradėję lankyti darželius, ima dažniau sirgti. Pasak gydytojo, toks vaikų „darbas“ – persirgti kuo daugiau ligų ir daugiau jomis nesirgti. „Kitaip imuniteto įgyti neįmanoma“, – tikina jis.

Viena iš vaikų sveikatos formulių – leisti išsisirgti. Jei vaiką dažnai užklumpa ligos, jis gauna daugiau dėmesio iš tėvų, nes jie leidžia sergančiam vaikui ilgai būti namuose. Taip stiprinamas vaikų ir tėvų ryšys, vaikas jaučiasi stipresnis ir mažiau serga.

Taip pat, anot V. Morozovo, labai naudingas dalykas – grūdinimasis: „Tai visuma veiksnių, o ne tik šaltas vanduo ar lakstymas basomis po balas. Tai ir fizinis krūvis, ir buvimas lauke, ir subalansuota mityba, ir dėmesys. Esminis dalykas – tai turi būti kartotiniai dalykai.“

Vaikui būtina kasdien išsidūkti lauke, gauti porą porcijų ledų – tai, gydytojo teigimu, jau bus grūdinimasis, ir tai galima daryti net žiemą. Naudingas ir kontrastinis dušas, ir visos įmanomos vandens procedūros ar maudynės.

Visos šeimos gerovei vaikas turėtų turėti tam tikrą ritmą – jis negali miegoti dieną, o dūkti naktį, tačiau būtina suteikti vaikui pasirinkimo laisvę: leisti rinktis maistą, kada miegoti ar sportuoti, tačiau tai daryti reikėtų protingai.

„Jeigu nenori miegoti, paskaitykime knygą, bet ne žiūrėkime televizorių. Jeigu nenori valgyti morkos, gali valgyti kopūstą, vištienos gabalą, bet ne saldainį ar pyragaitį“, – kalba pašnekovas.

Kartais tėvai, siekdami apsaugoti vaiką nuo ligų, ypač kruopščiai tvarko namus, neleidžia glostyti gyvūnų ir pan. Gydytojas sako, kad tai – per didelė švara: „Kaip sakė mano viena kolegė, vaikų gydytoja, galbūt vieną purvą keičiame kitu, kai nebeleidžiame vaikui prisiliesti prie natūralaus, gamtinio purvo. Kai namuose viską padengiame cheminiais dezinfekantais, geriau nepadarome.“

Būti visiškai steriliems ir taip auginti vaiką niekada nepavyks, todėl laimingas vaikas turi būti murzinas, teigia V. Morozovas.

„Sveika ir paglostyti šunį, ir parsitempti namo katę, ir įsikišti saują akmenukų į burną. Tai visiškai normali vaikystė“, – pažymi šeimos gydytojas.

O jeigu tėvai nori pagerinti vaiko imunitetą, sveikatos reikėtų ieškoti ne vaistinėje – didžioji dalis papildų nesusiję su mūsų imunitetu: „Labai vartotojiškas požiūris – ateisiu, nusipirksiu tabletę ir viskas bus gerai. Deja, to niekada nebus.“

Pasak V. Morozovo, patikrinti, koks vaiko imunitetas, nėra labai paprasta. Dažniausiai atsakymas į klausimą, kodėl vaiko imunitetas prastas, ir yra tai, jog jis per daug ribojamas, o kai kur jam suteikiama per daug laisvės.

Tad geros sveikatos formulė – laimingas vaikas: pavargęs, nusibrozdinęs, gerai įdegęs, sveikai pašalęs, grįžęs namo iš lauko vėlai, murzinas ir alkanas.

Plačiau – laidos įraše (nuo 31.02 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. Turizmas Lietuvoje: yra vietų, nuo kurių užgniaužia kvapą net visko mačiusiems

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.