Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.05 15:31

Japonės kyla prieš aukštakulnius: peticiją pasirašė daugiau kaip 20 tūkstančių moterų

Japonijos ministras sako, kad aukštakulniai būtini

Vienos japonės pasipriešinimas įsigalėjusioms darbo drabužių, tiksliau batų, normoms privertė Japonijos sveikatos apsaugos ministeriją imtis svarstyti dešimčių tūkstančių japonių pasirašytą peticiją prieš aukštakulnius batus. Moterų nuomone, reikalavimas avėti darbe tik tokius batus ne tik žaloja kojas, bet yra diskriminuojantis lyties požiūriu.

Jumi Išikava ir jos sportbačiai jau išgarsėjo visoje Japonijoje. Rašytoja ir aktorė sukėlė nemažą skandalą, kai paaiškėjo, kad darbdavys primygtinai pareikalavo, kad ji darbe avėtų tik aukštakulnius batus.

Moteris tada buvo laikinai įsidarbinusi laidotuvių rūmuose. Kai ji nepakluso tokiam reikalavimui, buvo atleista. Būtent J. Iškikava ir pradėjo kampaniją internete prieš tokius diskriminuojančius reikalavimus.  

„Daugybė moterų man pasakė, kad būtent ši kampanija leido joms suprasti, jog ir kitos moterys dėl to kenčia skausmą, ypač kai neturi pasirinkimo ir reikalaujama avėti aukštakulnius. Daugelis taip pat pasakojo, kad norėjo dirbti ten, kur reikia avėti aukštakulnius, bet negalėjo to padaryti, nes skausmas būdavo nepakenčiamas“, – sakė kampanijos „#KUTOO“ iniciatorė J. Išikava.

Tokijo gatvėse apklaustos japonės nebuvo aukštakulnių mėgėjos ir tik patvirtino medikų išvadas, kad tokie batai labai netinkamai paskirsto pėdos apkrovą ir iškreipia dubenį bei stuburą. 

„Pradeda mausti pėdas, o nuolat stovint su aukštakulniais, jas pradeda skaudėti. Kartais skauda ir nugarą. Taip atsitinka ir dėl aukštų kulnų“, – kalbėjo gamyklos darbuotoja Jui Mori.

J. Išikavos peticiją pasirašė daugiau kaip 20 tūkstančių japonių. Ji šį dokumentą įteikė Sveikatos ministerijai. Kol kas ministerijos pareigūnai savo nuomonės dėl aukštų kulnų neišsakė. Kita vertus Japonija garsėja kaip daugybės taisyklių šalis, taigi ši kampanija gali trukti ilgai. 

„Japonijos žmonės visai nereaguoja į diskriminacijos dėl lyties reikalus. Kai pradedi apie tai kalbėti, jie dažniausiai apsimeta, kad jūsų negirdi. Žmonės privalo suprasti, kad net ir maži dalykai gali diskriminuoti, o jų Japonijoje labai daug. Tikiuosi, kad mūsų visuomenė pagaliau atkreips dėmesį į šias problemas“, – pabrėžė J. Išikava.

Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad susirūpinusi dėl bereikalingos elektros eikvojimo darbovietėms vėsinti Japonijos vyriausybė dar 2005 metais nusprendė liberalizuoti bent jau vyrų darbo madą – buvo įteisintas laisvas stilius be kostiumų ir kaklaraiščių. Dabar, matyt, atėjo laikas ir Japonijos moterims pakovoti už, tiksliau prieš, netinkamus batus. 

Internetinis japonių kampanijos prieš aukštakulnius pavadinimas KUTOO paremtas žodžių žaismu, nes žodis batai – „Kuts“ skamba labai panašiai kaip žodis skausmas – „totsū“.

Japonijos sveikatos ir darbo ministras Takumi Nemoto gynė darbovietes, kuriose moterų reikalaujama avėti aukštakulnius, ir įrodinėjo, kad tai „būtina ir tinkama“.

Tai ministras sakė po pateiktos peticijos prieš tokią praktiką, kai jo buvo paprašyta ją pakomentuoti. Peticiją Darbo ministerijai antradienį pateikė grupė moterų, norinčių, kad vyriausybė uždraustų darbovietėms reikalauti darbo ieškančių ir jau dirbančių moterų avėti aukštakulnius.

„Tai socialiai priimtina kaip dalykas, atitinkantis profesine prasme būtinus ir tinkamus dalykus“, – trečiadienį viename parlamento komitete sakė T. Nemoto.

Daugiau apie tai – „Žinių“ reportaže (nuo 04.12 min.):

Žinios. Japonijoje – peticija prieš būtinybę avėti aukštakulnius

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi