Gyvenimas

2019.06.05 11:39

Apranga darbe vasarą: jei reprezentuojate įmonę, teks pridengti kūną

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.06.05 11:39

Kuo mažiau atviro kūno – tokia taisyklė galioja visiems, reprezentuojantiems įmonę, net vasarą esant dideliems karščiams, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ teigia įmonės „CV-Online LT“ rinkodaros vadovė Rita Karavaitienė. Tačiau darbuotojai turi ir teises, tad jei darbdavys neužtikrina tinkamų darbo sąlygų, jie gali jį apskųsti ir Darbo inspekcijai.

Pasak pašnekovės, įmonės iš darbuotojų pirmiausia tikisi elementarios higienos: kad būtų laikomasi švaros, žmogus neskleistų blogų kvapų, būtų išsiplovęs galvą, nusikarpęs nagus. „Kartais net ir tose pozicijose, kur nėra tiesioginio kontakto su klientais ar kitais darbuotojais, buvimas nešvariam trukdo dirbti kitiems aplinkiniams“, – teigia ji.

Kaip darbuotojai privalo rengtis, priklauso nuo įmonės: nuo to, kaip įmonė nori save pristatyti rinkoje, kokia jos veiklos sritis, kokį įvaizdį formuoja, taip pat svarbu, kokią poziciją užima darbuotojas.

Žmonėms, kurie dirba klientų aptarnavimo srityje, pardavimų skyriaus, administracijos darbuotojams, tiesiogiai kontaktuojantiems su kitais asmenimis ir dirbantiems biuruose, dėl aprangos – daugiausia reikalavimų, nes jie reprezentuoja įmonę: susitinka su klientais ne tik įmonės viduje, bet ir išorėje.

„Kai kurios įmonės įvaizdžiu rūpinasi labai stipriai, darbuotojams pateikia aprangą, kuri tinkamai reprezentuoja įmonę, kai kurios pasirūpina net aprangos skalbimu, valymu“, – pasakoja R. Karavaitienė.

Kartais vasarą karščiai tampa tiesiog nepakeliami, tačiau žmonėms, turintiems tiesioginį kontaktą su kitais, nedera vilkėti viršutinės rūbų dalies su atvirais pečiais, gilia iškirpte priekyje ar nugaroje.

„Negalima dėvėti rūbų su petnešėlėmis, berankovių marškinėlių ar suknelių. Atviri batai taip pat negeras pasirinkimas. Atviros basutės, paplūdimio šlepetės, basutės per pirštą – visa tai netinka nei vyrams, nei moterims“, – pažymi rinkodaros specialistė.

Kuo mažiau atviro kūno – tokia taisyklė galioja visiems, reprezentuojantiems įmonę. Jei yra vasara ir norima vilkėti plonesnius, patogesnius rūbus, vyrai gali rinktis polo marškinėlius, moterys – sukneles trumpomis rankovėmis. Anot pašnekovės, kad ir kokios vyrautų mados, jei vilkimos kelnės, jos neturi būti labai trumpos. Darbe netinka ir šortukai, ir minisijonai – jie formuoja netinkamą įmonės įvaizdį.

Tačiau jei žmogus visą dieną sėdi prie kompiuterio ir tiesioginio kontakto su kitais žmonėmis neturi, priklauso nuo įmonės, ar jis gali ateiti su sandalais ir šortais, sako R. Karavaitienė.

„Kūrybinių industrijų srityje į darbuotojų aprangą žiūrima daug nuolaidžiau, ne tiek daug dėmesio skiriama tam, kad visi būtų oficialiai apsirengę, nepaisant to, kokią poziciją užimi ir ką veiki darbo dieną“, – teigia ji.

Labai svarbu, kad darbdavys, priimdamas darbuotoją į darbą, labai aiškiai ir konkrečiai įvardytų, kokios jų aprangos taisyklės, kokia apranga leistina, kokia – neleistina, o kokia – pageidautina. Svarbu aptarti ne tik aprangą, bet ir kitus elementus: avalynę, moterų nagų ilgį, makiažą, šukuosenas, papuošalus, aiškina specialistė.

„Darbdavys, jeigu nėra užfiksuota raštu, turėtų pasakyti, kad darbuotojui nereikėtų spėlioti, kas yra gerai ar negerai, ir bandyti pataikyti į darbdavio norus“, – pažymi ji.

Jeigu darbuotojas nebuvo informuotas apie pageidautiną aprangą, o darbdavys mato, kad rengiamasi ne taip, kaip reikia, anot pašnekovės, geriausia su tokiu asmeniu pasikalbėti, tačiau akis į akį ir trumpai, konkrečiai bei aiškiai.

„Pasikviesti žmogų, išsakyti pastabas, bet ne peikiamuoju, baramuoju tonu, o išsiaiškinti, kas dera, kas nedera. Logika paprasta – jeigu giriama, tai viešai, jeigu peikiama, tai individualiai“, – tikina R. Karavaitienė.

Tačiau ir darbuotojai turi teises – darbdavys privalo užtikrinti tinkamas darbo sąlygas, tarp kurių – ir oro temperatūra.

„Yra normatyvai ir darbuotojas, jeigu nėra užtikrinamos sąlygos, pirmiausia gali kreiptis į darbdavį, išsakyti, kad reikėtų papildomo vėdinimo. Jeigu darbdavys nereaguoja, blogiausiu atveju galima kreiptis į inspekciją“, – pažymi R. Karavaitienė.

Plačiau – laidos įraše (nuo 35.18 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Laba diena, Lietuva“. Alinančių karščių problemos – kokia apranga darbe yra tinkama?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt