Gyvenimas

2019.06.05 07:47

Pasaulinė bėgimo diena: 5 klaidos, kurias bėgimo naujokai daro dažniausiai

LRT.lt 2019.06.05 07:47

Pasaulinė bėgimo diena paskelbta palyginti neseniai. Jos metu įvairiais būdais propaguojama paprasta ir pigi fizinė veikla – bėgimas. 2019 metais Pasaulinė bėgimo diena yra suplanuota birželio 5-ąją. Ši akcija pirmą birželio trečiadienį vyksta jau ketvirtus metus.

Pirmą kartą masiniu bėgimu ši diena buvo paminėta 2009 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose kaip Nacionalinė bėgimo diena. 2014 m. milžiniškai bėgimo entuziastų grupei prie starto linijos vadovavo Bostono maratono nugalėtojas Mebas Keflezighi. Tuo pat metu ir kitose Niujorko vietose vyko įvairūs bėgimo renginiai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pirmoji Pasaulinė bėgimo diena buvo pažymėta 2016 m. birželio 1-ąją, kai daugiau nei 2,5 milijono žmonių iš 177 šalių įsipareigojo nubėgti daugiau kaip 14 milijonų kilometrų. Vėliau, jau kaip Pasaulinę bėgimo dieną, ją įsteigė bėgimo entuziastai, profesionalai, visame pasaulyje žinomas Sporto medicinos koledžas (JAV) bei įvairios kitos nacionalinės ir tarptautinės bėgimo organizacijos.

Šių metų Pasaulinės bėgimo dienos tikslas ir siekis – milijono vaikų bėgimas visame pasaulyje. Jau 2016 m. minint šią dieną dalyvavo 672 030 užsiregistravusių jaunuolių iš viso pasaulio. Šios dienos idėja yra paprasta ir naudinga: sukurti džiaugsmo, malonumo ir geros fizinės formos atmosferą, „užkrėsti“ bėgimu kuo daugiau vaikų visame pasaulyje, kad jie išaugtų sveiki ir stiprūs.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai, siekdami padidinti Lietuvos gyventojų informuotumą apie šią paprastą ir pigią fizinę veiklą, ragina savivaldybių visuomenės sveikatos biurus, nevyriausybines organizacijas ir visus suinteresuotus žmones prisijungti prie šios akcijos.

Atrodytų, kas gali būti paprasčiau nei bėgti? Apsiaunate sportbačius, apsivelkate tinkamus drabužius ir leidžiatės bėgti savo pasirinktu maršrutu. Iš tikrųjų dauguma pradedančiųjų daro klaidas, kurios kartais trukdo pamatyti savo pradinius pasiekimus.

Toliau pateikiamos kelios dažniausiai pasitaikančios galimos pradedančiojo bėgioti klaidos ir trumpi patarimai, kaip jų galima būtų išvengti.

1. Nenuoseklumas

Dauguma pradedančiųjų bėgikų pradeda labai entuziastingai, turėdami didelių ir dažnai nepagrįstų lūkesčių, tačiau toks entuziazmas įprastai savaime praeina jau po 2–3 savaičių. Nors nesugebėjote numesti svorio arba pasiekti norimo fizinio pajėgumo lygio, tai dar nerodo, kad darbavotės tuščiai.

Neapleiskite pradėtos puikios fizinės veiklos, tik pasitarkite su labiau patyrusiais bėgikais ar specialistais. Gal kažką darote ne taip. Svarbiausia, kad bėgiojimas taptų kasdieniu įpročiu.

2. Vienpusiškumas

Dalis naujokų apleidžia visas anksčiau praktikuotas fizines veiklas ir susitelkia tiktai į bėgimą. Vien bėgimas gali padidinti sužalojimo pavojų ir susilpninti atskiras raumenų grupes, kurios nedalyvauja bėgant. Prie bėgiojimo papildomai pridėkite raumenų jėgos bei lankstumo pratimus, kurie padidins raumenų masę ir elastingumą ir mažins traumų pavojų.

3. Pernelyg intensyvi pradžia

Dauguma pradedančiųjų nori pamatyti rezultatus tuoj pat, todėl bėga per greitai arba per ilgus atstumus. Nerekomenduojama iškart pradėti intensyviai bėgioti 5 ar net 7 kartus per savaitę. Taip gali padidėti traumų rizika, neabejotinai atsiras raumenų skausmas (kuris greitai sumažins ūpą) ar nemenkas nuovargis.

Pradedant bet kokią fizinę veiklą būtinas nuoseklumas, kritiškas savo pajėgumo įvertinimas ir drausmė. Padidinti bėgimo greitį ir atstumą būtina laipsniškai, praėjus bent 2–4 savaitėms. Maždaug tiek trunka adaptacija reikšmingai padidėjusiam krūviui.

4. Netinkami batai

Bėgiojant apsiavus netinkamus batus gali atsirasti kelių, klubo ir čiurnos sąnario skausmai. Venkite senų, ištampytų, kietų ir „nespyruokliuojančių“ batelių. Sporto prekių parduotuvėje nusipirkite tinkamus bėgimui batelius su minkštu vidumi (kad atitiktų visus individualius pėdos ypatumus) ir su kelių sluoksnių elastingu padu.

5. Geriama per mažai skysčių

Dauguma bėgiojančių negeria vandens, kol nebaigia savo distancijos. Tačiau karštą, saulėtą ir dieną be vėjo ar bėgant ilgas distancijas tai gali sukelti dehidrataciją ir gerokai sumažinti bėgimo produktyvumą. Esant tokioms aplinkybėms, prieš pradėdami bėgti išgerkite mažiausiai stiklinę vandens. Galite nešiotis 0,5 l vandens buteliuką, jei žinote, kad bėgsite ilgai ar užsiimsite kita fizine veikla. Ir nepamirškite pakankamai atsigerti po fizinio krūvio.

Visų amžių, gebėjimų ir pajėgumų dalyviai gali dalyvauti bėgime užregistruodami save ar komandą specialioje Pasaulinės bėgimo dienos interneto svetainėje GlobalRunningDay.org.