Gyvenimas

2019.06.04 14:40

Lenkija mini apvaliojo stalo 30-metį ir kviečia vaišintis tų laikų skanumynais: atkurtas stalas ir 55 kėdės

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.04 14:40

Antradienį kaimyninė Lenkija mini 30-ąsias 1989 metų apvaliojo stalo susitarimo su tuometine sovietine valdžia metines. Ši sutartis buvo svarstoma net du mėnesius, todėl dalyviai suvalgė nemažai pyragėlių ir kitokių užkandžių. Dabar minėdami apvaliojo stalo 30-metį lenkai raginami vaišintis būtent tų laikų skanumynais. Ši kampanija pavadinta „Laisvės meniu“.

Bydgoščiaus mieste „Laisvės meniu“ kūrėjai iš vietinės kulinarijos įmonės pasiūlė miestiečiams įspūdingo dydžio pyragą. Tai tradicinė sovietinių laikų šokoladinė „vuzetka“.

Labiausiai pasisekė tiems ragautojams, kurie spėjo prie pyrago pirmieji, nes pirma kepėjai privalėjo padalyti garsųjį apvalųjį stalą ir 55 kėdes.  Šį kartą jos buvo padarytos iš šokolado.

Prieš 30 metų būtent prie tokio stalo tuometis Lenkijos kompartijos vadas generolas Voicechas Jaruzelskis susėdo derybų su legendiniu Lenkijos profsąjungų lyderiu Lechu Valensa. Taigi pyrago „Laisvės meniu“ gamyba buvo gana ilgas ir sudėtingas procesas. 

„Įkvėpimo pasisėmėme iš kilimo, kabančio Prezidentūroje. Ant pyrago uždėjome stalą, prie kokio prieš 30 metų sėdėjo derybininkai. 55 kėdutės simbolizuoja originalias kėdes. Proporcijas gal kiek ir pakeitėme, bet išlaikėme originalų kėdžių skaičių”, – sakė kulinarijos šefas Mariusz Buritta.

Bydgoščiaus kulinarams teko tikrai gana daug lipdyti iš šokolado, kad pagamintų tokį didelį baldų komplektą. 

„Gavę pyrago projektą pirmiausia pasirinkome spalvas – rudą ir žalią, kad geriausiai atitiktų realius baldus. Kiekvienas turėjo išpjauti atskiras kėdžių detales – kojas, sėdynę, atkaltę.  Visas kitas marcipano detales iškočiojome ir supjaustėme pagal formą”, – kalbėjo kulinarė ir dekoratorė Magdalena Pedzinska.

Derybos prie apvalaus stalo 1989 metų pavasarį truko net du mėnesius, taigi 55 jų dalyviai suvalgė tikrai daug pyragėlių ir kitų skanumynų, jų Komunistų partijos vadovų rūmuose niekada netrūko.

„Stalas pagamintas tik iš pusiau saldaus šokolado. Tokio paties, iš kokio gaminami šokolado batonėliai.  Čia sudėta daugybė tokio šokolado – apie 10 kilogramų, tai yra maždaug 100 šokolado plytelių. Kėdžių sėdynės pagamintos iš marcipano tešlos ir šokolado, kad galėtume jas lipdyti“, – tikino M. Buritta.

1989 metų birželio 4-ąją Jaruzelskio komunistai ir Valensos solidarumo profsąjungos atstovai galiausiai pasirašė sutartį, pirmą kartą sovietų bloke įteisinusią profsąjungas, atkūrusią Lenkijos senatą ir prezidento postą.

Daugiau apie tai – „Žinių“ reportaže (nuo 03.01 min):

Žinios. Šiandien prasideda didžiausias Baltijos šalyse LGBTQ+ teisių renginys „Baltic Pride“

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.