Gyvenimas

2019.06.03 15:42

Nepervertinkite savo jėgų karštą dieną: ypač pavojingos valandos nuo 11 iki 16

patarimai, kaip ištverti karštį
Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.03 15:42

Nuo antradienio Lietuvoje kai kuriose vietovėse termometro stulpelis turėtų šoktelėti iki 30 laipsnių. Į tai numoti ranka nereikėtų, o pirmiausia derėtų pasirūpinti tuo, kad po ranka būtų pakankamai skysčių. Ir tai, šiukštu, neturėtų būti alkoholiniai gėrimai.

Karštą dieną pažeidžiamiausi yra vaikai iki 2 metų ir žmonės turintys sveikatos problemų, ypač susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis bei 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonės.

„Dažnai nutinka, kad jauni žmonės neįvertina rizikos būti ilgą laiką saulėje, todėl jie netenka skysčių, nes mažai jų vartoja, būna netinkamai apsirengę. Svarbiausia, kad ir kur žmonės vyktų – į gamtą, sodą, mišką ar kitur – reikia turėti skysčių“, – portalui LRT.lt sakė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės tarnybos vadovas Vytenis Keršys.

Anot jo, esant karštai dienai išgerti buteliuką skysčių yra per mažai. Per visą dieną reikia suvartoti 1–1,5 litro skysčių.

„Tai tikrai neturėtų būti alus ar kitokie alkoholiniai gėrimai. Gali būti paprastas arba mineralinis vanduo, šaltos arbatos, sultys. Tačiau nereikia pamiršti, kad jos turi nemažai cukraus“, – kalbėjo V. Keršys.

Pasak jo, fizinis aktyvumas lauke ir buvimas tiesioginėje saulėje turėtų būti ribojamas, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 16 valandos. Šiuo laiku birželio ir liepos mėnesiais saulės aktyvumas būna labai didelis. Pašnekovo tikinimu, jeigu žmogus yra gamtoje, turėtų rinktis vietą pavėsyje.

O tie, kurie nori pasideginti, tai turėtų daryti vos keletą minučių. Prieš deginantis pirmiausia būtina apsirūpinti apsauginiais kremais nuo saulės, kurie turėtų kuo didesnį apsaugos faktoriaus skaičių.

Taip pat, V. Keršio teigimu, svarbus ir maistas, todėl karštomis dienomis reikėtų vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.

Į ką dar atkreipti dėmesį:

– Stenkitės būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai;

– eidami į lauką užsidėkite galvos apdangalą ir dėvėkite akinius nuo saulės su UVA ir UVB filtru;

– dėvėkite lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius;

– palaikykite namų aplinką vėsią. Jeigu yra galimybė, miegokite vėsesniame kambaryje.

Skubiai kreipkitės į medikus:

– esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams);

– kūno temperatūrai pakilus iki daugiau nei 40 laipsnių, esant karštai ir šlapiai odai;

– radus sumišusį ar žmogų be sąmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.