Naujienų srautas

Gyvenimas2019.06.01 16:15

Psichologė: kiemas – vieta, kur vaikas gali save išbandyti ir ugdyti savivertę

„Gaila, kad laikai, kai vaikus būdavo sunku prisikviesti iš kiemo, baigėsi. Kad skleistųsi vaiko talentai, jo kūrybiškumui reikalinga erdvė“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako psichologė, psichoterapeutė Rūta Bačiulytė. Anot jos, ir tėvų reiklumas gali pakenkti vaiko kūrybiškumui bei savarankiškumui.

Psichologė ir psichoterapeutė sako, kad dirbti su vaikais yra sunkiau nei su suaugusiais – jie labai atviri, nuoširdūs, tad ir vaikų psichologas turi būti nuoširdus ir mokantis lengvai užmegzti su vaiku ryšį.

Lengviausia ta padaryti veikiant ką nors malonaus, žaidžiant, juk natūralu, kad vaikai mokosi būtent žaisdami. Taigi smagios veiklos (nuo žaidimų iki blynų kepimo) – raktas ir tėvams užmegzti ryšį su savo atžalomis.

Tik kartais tėvai turi nemažų lūkesčių ar reikalavimų savo vaikams ir pamiršta, kad jie nori džiaugtis vaikyste ir nebūtinai nori po pamokų skubėti į įvairius būrelius, pastebi R. Bačiulytė.

„ Dar neseniai manyta, kad vaikas yra tabula rasa – baltas lapas, tuščias ąsotis, kuriame bus tai, ką tėvai supils. Iš tiesų kiekvienas vaikas yra unikalus ir nepakartojamas, o tėvų pareiga – pastebėti jo gabumus ir pomėgius, bet ne versti jo lankyti visko iš eilės, – sako specialistė. – Kai vaikai darys tai, kas jiems malonu, jų vaikystė taip pat bus maloni. Tėvų užduotis pastebėjus vaikų gabumus, sudaryti sąlygas jiems vystytis. Pavyzdžiui, jei vaikas labai muzikalus ir nori lankyti muzikos mokyklą, tėvai turėtų pasistengti, kad jis turėtų tinkamas sąlygas.“

Žinoma, tėvai turėtų padėti atžaloms, nes mažieji stokoja žinių ar savimonės, kad aiškiai suprastų, kas jiems sekasi ar ko jie konkrečiai nori. Taip pat maži vaikai yra linkę dažnai keisti veiklas, tad tėvai atradę vaiko gabumus turėtų juos paraginti būti pastovesniais, nes nuolat kaitaliodami pomėgius, vaikai gali taip ir neišugdyti įgūdžių jokioje srityje.

Beje, R. Bačiulytė pastebi, kad nebūtinai visi vaikai turi būti talentingi, o galbūt kai kurių jų talentų mes tiesiog nepastebime. Juk vaikas galbūt lengvai bendraujantis ir moka užmegzti ryšį su bendraamžiu bei suaugusiu, tai taip pat yra talentas.

Vis dėlto, jei pastebite, kad vaikas turi daugybę talentų, gali ir nori lankyti daugybę būrelių, tėvai turi pasirūpinti ir vaiko psichohigiena. Kitaip tariant, tėvai atsakingi, kad vaiko dienos rėžimas būtų adekvatus – mažasis turi sveikai maitintis, gerai išsimiegoti, turi turėti ir laiko tiesiog pailsėti ir užsiimti, kuo tik nori.

„Tik gaila, kad laikai, kai vaikus būdavo sunku prisikviesti iš kiemo baigėsi. Kad skleistųsi vaiko talentai, jo kūrybiškumui reikalinga erdvė. Kiemas dažnai tampa ta vieta, kur vaikas gali save išbandyti, atrasti savo galias ir galimybes. Net jei jis šiek tiek rizikuoja, pvz., lipdamas į medį. Taip jis sau parodo, kad kažką gali ir tai labai svarbu jo savivertei“, – paaiškina R. Bačiulytė.

Jos teigimu, jei vaikai netenka laisvės tiesiog pabūti ir patyrinėti aplinką, jam yra daroma žala, todėl tėveliai, neturėtų kruopščiai suplanuoti visos vaiko darbotvarkės ir sukurti per didelio užimtumo. Taip vaikai neišugdo kūrybiškumo ir gali neišmokti savarankiškai priimti sprendimų.

„Todėl dažnas ir skundžiasi, kad jam nuobodu bei tikisi, kad jo pramogomis pasirūpinti turi tėvai. Iš tiesų, vaikai turi mokėti save užimti patys“, – patikina R. Bačiulytė.

Tik bėda ta, pastebi psichologė, kad jauni tėveliai patys yra labai užimti. Be to, jie patiria visuomenės spaudimą, dėl kurio reikalauja iš savo vaiko greitų rezultatų bei pasiekimų.

Išsamiau – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše (nuo 25.35 min.).

„Labas rytas, Lietuva!“ Šeštadienis. I dalis. Kokia radijo laidos „Domas ir Tomas“ įkūrimo priešistorė?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi