Gyvenimas

2019.06.01 10:42

Iškyla kaip iš paveikslėlio: pamirškite plastikinius indus

LRT.lt2019.06.01 10:42

Iškylų mada įsitvirtina pirmiausia dėl jų suteikiamos galimybės gamta mėgautis net mieste – parkuose, skveruose, upių pakrantėse ar namų kieme, rašoma pranešime žiniasklaidai. Tačiau kaip paruošti iškylą, kuri primena paveikslėlį socialiniame tinkle ir yra draugiška gamtai?

Išvykus pasivažinėti dviračiu, trumpam įsikurti ir surengti pikniką galima net ant platesnių senamiesčio laiptų, suolelių ar visuomenei atvirų pastatų stogų, pastebi IKEA interjero dizainerė Vaiva Klezienė.

Gamtoje taip pat galima švęsti neįpareigojančias progas – moksleivių ar darželinukų išleistuves, vaikų gimtadienius ar tiesiog suorganizuoti pietų pertrauką lauke.

Vienkartinius indus keiskite daugkartiniais

Kalbėdama apie pastarųjų metų tendencijas, ji pastebi, kad bene didžiausia – vienkartinių indų atsisakymas.

„Palankus oras, estetiška aplinka ir naudojami indai – sėkmingos iškylos raktas. Nors iškylose ilgą laiką karaliavo iš pažiūros patogesni naudoti vienkartiniai plastikiniai indai, šiandien juos kviečiu keisti daugkartinio naudojimo nedūžtančiais, leidžiančiais kurti stilingesnę ir gamtai draugiškesnę aplinką.

Nepailstantys stilistai ir tvarios gyvensenos propaguotojai gali rinktis ir namuose įprastus stiklinius, keramikos indus. Pastarieji visuomet atrodys solidžiau – tereikia iš anksto apgalvoti, kaip juos patogiai atsivežti į piknikui skirtą vietą“, – pastebi V. Klezienė.

Tam gali pasitarnauti ir paprasta dėžė, ir vintažiniai lagaminai, ir pikniko krepšiai ar šaltkrepšiai, kuriuos vėsiuoju metų laiku galima naudoti konservuotų produktų ar sezoninių daiktų laikymui. Be to, verta nepamiršti, kad šaltkrepšiai ne tik sulaiko šaltį, bet ir šilumą, todėl juos panaudoti galima net keliaujant žiemą.

Pasak dizainerės, renkantis indus, vertėtų atkreipti dėmesį į daugiafunkcius dubenėlius, pavyzdžiui, stiklinis dubuo tiks sudėti maistui, o medinis jo dangtelis atstos lėkštes.

Dominuoja dvi tendencijos: gamtos natūralumas ir ryškios spalvos

Ruošiantis iškylai dizainerė pataria iš anksto apsvarstyti, kaip derės tekstilė, indai bei aksesuarai. Stilių galima pasirinkti ir pagal numatomą iškylos vietą ar progą – pajūry, miške tiks natūralus, tradicinis stilius, o iškyla miesto parke bus modernesnė.

„Šiemet pastebimos dvi pagrindinės tendencijos – renkamės arba ryškias vasariškas spalvas arba nuosaikesnį, ramesnį tradicinį stilių, natūralias gamtos spalvas. Pavyzdžiui, natūralių medžiagų užklotai, lininės staltiesės, mediniai stalo įrankiai ir dubenėliai ypatingai derės su „žaliu“ sveikesniu maistu ir tiks laukinės gamtos apsupty“, – teigia interjero dizainerė.

Kita kryptis, ryškios, modernios spalvos. „Čia galima drąsiai derinti įvairias spalvas. Nepasiklysti bus lengviau, jeigu pirksite vienos kolekcijos indus, įrankius, aksesuarus“, – sako dizainerė.

Pasak jos reikėtų laikytis vieno principo – jeigu indai margi, verčiau rinktis vienspalvę staltiesę ir paklotą, o jeigu indai vienspalviai – žaismingumo suteiks margas patiesalas. Renkantis spalvas, svarbi ir iškylos vieta.

„Iškyloms gamtoje, rekomenduočiau rinktis šviesesnius, kuo mažiau margus užtiesalus. Šiandien ir šviesūs audiniai nesunkiai valomi, o ant jų lengviau pastebimi nekviesti svečiai – erkės. Na o ant smėlio ar tiltelio galima pasitiesti ir tamsesnės spalvos pledą, mat tokiose erdvėse nekviestų svečių mažiau“, – sako dizainerė.

Rengiant pikniką ant žemės ar vejos, praktiškiau rinktis sintetinio pluošto audinius, kurie nesilamdo ir yra lengviau prižiūrimi. Impregnuoti, storesni patiesalai bus patogesni ir tinkamesni net po lietaus, tačiau, jei planuojama į pikniką vykti tik su kuprine ar iškylu krepšiu, pakaks ir plonesnio pledo ar sėdimosios pagalvėlės.

Iškylai kaip filme reikalingi aksesuarai

Pasak dizainerės, suderinus indus, maistą ir staltieses, verta pagalvoti ir apie nedideles puošybos detales.

„Kokybiškų daugkartinio naudojimo indų, staltiesės pasirinkimas jau sukurs jaukų ir tvarkingą vaizdą. Pikniko „visumą“ siūlau papildyti skintomis pievos gėlėmis ar gamtoje rastomis detalėmis: tekstilę ar servetėles stilingai pritvirtinančiais akmenukais ar medžio šakelėmis“, – pataria V. Klezienė.

Spalvingos servetėlės, artimiausiuose medžiuose pakabinti saulės baterijų žibintai ar vėliavėlės itin pravers, jeigu gamtoje organizuojate šventę ir vienoje vietoje būsite ilgėliau.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.