Gyvenimas

2019.06.02 07:00

Po žmonos netekties su penkiais vaikais likęs tėtis: žmonės stebisi, kaip jų nepalikau ir neišmėčiau

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.02 07:00

Visuomenė jau seniai įpratusi prie to, kad mamos augina vaikus vienos, ir net neabejoja, kad jos tą daryti yra pajėgios. Tačiau į tokią pačią situaciją patekę tėčiai dažnai kelia nuostabą ir klausimų. „Vaikus auginti vienodai sunku tiek vienišoms mamoms, tiek vienišiems tėčiams“, – sako po žmonos netekties su penkiais vaikais likęs vilnietis Mindaugas Mačionis.

Šiuo metu M. Mačionio namuose krykštauja keturi vaikai, nes vyriausiasis, 21-erių, jau gyvena savarankišką gyvenimą. O jauniausiai atžalai – šešeri. Vyras su penkiais vaikais liko vienas, kai prieš trejus metus šį pasaulį po ligos paliko žmona. Jauniausiam sūnui tuo metu tebuvo vos treji metukai.

M. Mačionio tikinimu, mažasis, jis kitais metais pradės lankyti mokyklą, mamą labai gerai prisimena.

„Neseniai darželyje vyko išleistuvės, per jas vaikai turėjo atsakyti į dešimt klausimų. Vienas iš jų buvo: „Kada buvo tavo geriausias laikas?“ Jis parašė: „Kai mama buvo gyva“, – portalui LRT.lt pasakojo M. Mačionis.

Vyras prisipažino, kad, likus vienam, sunkiausia buvo ne tai, kad visa buitis ir vaikų auginimas užgulė ant vieno pečių, o mylimo žmogaus netektis.

Tuomet M. Mačionis tikino supratęs, kad dabar vaikams jis turės atstoti ir mamą, ir tėtį, o tai nebuvo lengva, nes pačiam teko kovoti su savo vidiniu skausmu. Tačiau, anot pašnekovo, jis stengėsi daryti viską, kad be mamos likusių vaikų širdelės kuo mažiau liūdėtų.

„Anksčiau mes su žmona visus buities rūpesčius dalindavomės per pusę, todėl man nauja pareiga buvo tik drabužių skalbimas. Anksčiau kartais tekdavo iš skalbimo mašinos išsitraukti ir mažesnių drabužių, nei juos sudėdavau. Daugiau naujų darbų man nebuvo“, – savo patirtimi dalinosi M. Mačionis.

Vyras patikino, kad laisvo laiko, kurį galėtų praleisti tik su vaikais, lieka nedaug. O apie laiką sau – negali būti nė kalbos, jis skiriamas tik darbui ir vaikams. Pašnekovas kiekvieną mėnesį pasinaudoja ir dviem jam priklausančiais tėvadieniais.

„Darbo dienomis grįžtu namo po darbų, o vaikai – iš mokyklos, tad laiko lieka nedaug. Jis skiriamas namų darbų ruošimui, maisto gaminimui. Tai stengiamės daryti kartu. Tačiau turime vieną šeimos tradiciją – penktadienio vakare kartu žiūrėti filmus, o savaitgaliais stengiamės išeiti į miestą, apsilankyti kino teatre ar kavinėje“, – sakė M. Mačionis.

Auginti vaikų vyrui beveik niekas nepadeda, kiek gali dėl sveikatos, retkarčiais pagalbos ranką ištiesia jo mama. Taip pat pas močiutę atžalos praleidžia ir keletą dienų per vasaros atostogas.

„Vaikai prižiūri ir vieni kitus. Namuose gyvenančiam vyriausiam vaikui yra 12 metų. Pagal Lietuvos įstatymus jie netgi negali vieni būti namuose, o man reikia dirbti nuo 8 iki 17 valandos. Džiaugiuosi, kad darbdavys žiūri atlaidžiau, todėl galiu šiek tiek pavėluoti į darbą bei valanda anksčiau išvažiuoti, nes reikia vaikus išvežioti po mokyklas, o vėliau juos pasiimti. Už supratingumą esu labai dėkingas“, – kalbėjo M. Mačionis.

Vis dėlto tėtis neslepia nusivylimo valstybės politika ir sako, kad jai normalios šeimos nėra reikalingos. Anot jo, daugelis stebisi ir netiki tuo, kad jis negauna jokios finansinės paramos iš valstybės, nors vienas augina keturis nepilnamečius vaikus.

„Bandžiau kreiptis, bet pamačiau, kad nieko pasiekti nepavyks. Taip išeina, jeigu būčiau alkoholikas, tai gaučiau kažkokią paramą, o dabar atlyginimo minimumas vienam šeimos nariui susidaro, todėl negaunu nieko. Aišku, vaikai gauna mamos netekties pašalpą ir vaiko pinigus. Tai susidaro apie 200 eurų“, – tvirtino M. Mačionis.

Pirmaisiais netekties metais jų šeimai padėjo svetimi žmonės, jie netgi buvo padovanoję kelionę į Turkiją.

Pašnekovo manymu, auginti vaikus vienam yra sudėtinga ir visai nesvarbu, ar tai yra vienišas tėtis, ar vieniša mama. M. Mačionis daugiau vyrų, kurie vieni augintų vaikus, nepažįsta, tačiau žino tokių mamų.

„Žmonės tikrai stebisi, sužinoję, kad aš vienas auginu keturis vaikus. Tačiau man tai atrodo normalu ir priimtina, priešingai, mane stebina tokios reakcijos: kaip vienas tėtis sugebės užauginti vaikus, kaip aš nepalikau ir „neišmėčiau“ vaikų. Man tokie žodžiai skamba labai keistai. Aš tokių minčių net neturėjau“, – atviravo pašnekovas.

M. Mačionis su vaikais per Tėvo dieną visada stengiasi kažkur išeiti ir pabūti kartu, o vaikai taip pat niekada nepamiršta savo svarbiausio žmogaus ir jį pasveikina. Taip pat apdovanoja tėtį smulkiomis rankų darbo dovanėlėmis ir atvirukais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt