Gyvenimas

2019.06.01 21:59

Daktaras Unikauskas paaiškino, kuo susijęs akies tikas ir mėšlungis

„Žmogaus organizme vyksta daug iš pirmo žvilgsnio keistų, nesusijusių procesų. Tačiau nesusijusios kūno dalys ar organai tarpusavyje turi daug bendra“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Jis papasakojo, kuo gali būti susijusios akys ir kojos.

Kuo susijusios šios dvi žmogaus kūno dalys? Anot A. Unikausko, dėl labai panašių, o kartais net tų pačių priežasčių žmogus gali pajusti nemalonius pojūčius tiek akyje, tiek kojose, pavyzdžiui, raumenų spazmus – akies tiką ir mėšlungį.

„Turiu omenyje kairės akies tiką. Kodėl kairės akies? Iš tiesų tikas gali būti ir dešinės akies, bet dažniausiai jis apima kairę akį. Taip pat tai gali nutikti kairei rankai ar net kitoms kūno dalims. Pavyzdžiui, kojoms. Tik tai jau vadinama ne tiku, o mėšlungiu. Visais šiais atvejais – tai raumenų spazmai“, – aiškina profesorius.

Į tokius organizmo siunčiamus signalus nereikėtų žvelgti pro pirštus, nes tai tik įrodo, kad kūne kažkas ne taip. Daug žmonių raumenų spazmų problemą išsprendžia vartodami obuolių actą, bet tai padeda ne visiems – priklauso nuo priežasties.

Akies tikui ir naktį užklumpančiam mėšlungiui būdingos dvi tokios pačios priežastys – kalcio trūkumas ir alkalozė.

Kalcio trūkumą organizme gali lemti:

– per didelis magnio kiekis (kalcis ir magnis gerai atlieka savo funkcijas tada, kai organizme yra jų pusiausvyra, o jeigu vienos maistinės medžiagos suvartojama per daug, ima mažėti kitos),

– per mažai vitamino D, kuris pagerina kalcio pasisavinimą plonajame žarnyne net 20 kartų,

– per mažai valgoma kalcio turinčių maisto produktų – daržovių ar pieno produktų,

– per mažas skrandžio rūgštingumas – tokiu atveju kalcio pasisavinama mažiau, ima pūsti pilvą, pasunkėja virškinimas, atsiranda refliuksas,

– sutrikusi skydliaukės (kalcitoninas) ar prieskydinės liaukos (parathormonas) veikla.

Alkalozė atsiranda tada, kai organizme per daug šarmų ir kraujo pH tampa didesnis. Normalaus kraujo pH diapazonas labai siauras – nuo 7,35 iki 7,45. Užklupus alkalozei organizme ima spazmuoti raumenys.

Alkalozės priežastys:

– per mažai kalio, t. y. valgoma per mažai daržovių, nes mažai daržovių – mažai kalio,

– lėtinis stresas (organizme per daug kortizolio),

– dažnas vėmimas (bulimija).

Tačiau tiką ir mėšlungį gali sukelti ne tik kalcio trūkumas ar alkalozė. Taip pat raumenų spazmus gali sukelti magnio ir vitamino E, užtikrinančio deguonies nunešimą į raumenis ir dalyvaujančio kaupiant glikogeno, reikalingo raumenims, atsargas, trūkumas, o kartais – ir vitamino B1.

Magnio gausūs produktai: moliūgų sėklos, špinatai, burokėlių lapai, migdolai, avokadai, lapinės daržovės, juodasis šokoladas, o vitamino E gausite valgydami augalinius aliejus, mieles, daržoves, kiaušinio trynius, pieną, sviestą, riebią žuvį.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Akies tikas ir mėšlungis: kuo susiję ir ką signalizuoja?