Naujienų srautas

Gyvenimas2019.05.29 21:43

Daktaras Unikauskas: pagrindinis opaligės požymis – skausmas skrandžio srityje iškart po valgio

Opaligė – sunki ir klastinga liga, ir nors ją gydant prireiks daug kantrybės ir nuoseklumo, skrandžio opas tikrai galima suvaldyti, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Teks atsisakyti kai kurių produktų, tačiau tai – niekis, palyginti su komplikacijomis, kuriomis gresia negydoma opaligė.

Šia liga dažniausiai suserga darbingo amžiaus žmonės – opaligė dažnai diagnozuojama ir vyresniems, kitomis lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims. Tačiau, pasak A. Unikausko, ilgai ir kantriai gydantis, šią ligą galima įveikti.

Opos daug kam asocijuojasi su skylėmis skrandyje – gydytojas tikina, jog tai, ar skrandyje bus nedidelė žaizdelė, duobutė, ar skylė, priklauso nuo bendradarbiavimo su gydytoju.

Opalige susergama tada, kai gleivinė, sauganti skrandį, pažeidžiama. Skrandyje atsiveria žaizda, ji didėja, pasidaro skylė, prasideda kraujavimas. Pragraužiamos kraujagyslės, o sunkiais atvejais – ir skrandžio siena. Skrandžio turinys ima patekti į pilvo ertmę ir išsivysto peritonitas – tai gyvybei grėsminga situacija.

Pagrindinis opaligės požymis – skausmas skrandžio srityje pavalgius, kuris atsiranda greitai: iškart, po 15 minučių ar pusvalandžio.

Gydytojo teigimu, opaligę gali sukelti su dalykai:

1. Bakterija helicobacter pylori, gyvenanti skrandyje ir išsiskirianti daugybę baltymų, dėl kurių ji ir išgyvena skrandžio sultyse.

2. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – jie geriami esant įvairiems kūno skausmams.

Kitos galimos priežastys:

1. Stresas. Ilgą laiką ši priežastis buvo laikoma pagrindine. Autonominės nervų sistemos valdyti negalime – ji valdo mus ir turi dvi dalis: simpatinę ir parasimpatinę. Jei simpatinė dalis mūsų kūne stipresnė, kūnas ima nebevirškinti maisto.

2. „Nežinomos“ priežastys, tačiau manoma, kad tai gali būti alkoholis, hiperkalcemija, vitamino E trūkumas (tai įvyksta, kai žmogaus mityboje vyrauja perdirbti angliavandeniai – cukrai).

„Vitaminas E – labai galingas antioksidantas, neleidžiantis kilti uždegimams organizme ir saugantis skrandį. Jis gaunamas iš daržovių: avokadų, špinatų, burokų lapų, saldžiųjų bulvių, brokolių“, – pasakoja medikas.

Tačiau jei organizme pakaks vitamino E, o trūks kitų vitaminų, nebūtinai sau padėsite: „Žmonėms, kurie turi opų, dažnai trūksta ir šių maistinių medžiagų: vitamino B1, B2, B6, B12, C, folio rūgšties.“

Maisto produktai, kuriuos patartina valgyti: lašiša, kepenėlės, kiaušiniai, jautiena, pienas, ankštinės daržovės, paprikos, kiviai, brokoliai, šparagai, burokėliai, briuseliniai kopūstai.

Esant skrandžio opoms rekomenduojama:

– praktikuoti protarpinį badavimą,

– gerti šviežių kopūstų sultis (kopūstuose yra junginių, galinčių padėti opoms gyti),

– pasirūpinti pakankamu kiekiu chlorofilo (valgyti daug lapinių daržovių),

 – vartoti saldymedį.

Sergant opalige draudžiama:

– gerti kavą,

– vartoti alkoholį,

– vartoti angliavandenius (cukrus).

A. Unikauskas primena, kad tai tik papildomos priemonės, o ligas gydo specialistai: „Opaligė – sunki liga, kuri per naktį nepraeina. Reikia nuoseklumo ir kantrybės, kad vėl be skausmų gyventumėte visavertį gyvenimą.“

Jei sergate opalige ir ilgai nesikreipiate į medikus, komplikacijos gali būti žiaurios. Gastroenterologas apie negydomos opaligės pasekmes – laidos įraše (nuo 27.01 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Neleiskite virusams pabusti! Skrandžio opos: kodėl atsiranda ir kaip sau padėti?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi