Naujienų srautas

Gyvenimas2019.05.29 14:49

Širdies smūgis visada ištinka ne laiku: kaip nesutrikti ir suteikti pirmąją pagalbą

pamokos – vaizdo įraše

„Mes neturime bijoti pakenkti žmogui, kurį yra ištikusi klinikinė mirtis, kuriam yra sustojusi širdis. Jis jau yra prie pat mirties slenksčio. Mes jam daugiau nepakenksime“, – portalui LRT.lt sako Martynas Gedminas, skubiosios medicinos rezidentas, projekto „Auksinės minutės“ vadovas.

Išvydę nugriuvusį ar sukniubusį žmogų, daugelis vis dar nedrįsta skubiai imtis veiksmų – vieni bijo pakenkti, kitiems trūksta pirmosios pagalbos žinių. Panašiai nutiko ir antradienį savo automobilyje sukniubus LRT TELEVIZIJOS laidos „Vartotojų kontrolė“ vedėjui, etiketo žinovui Giedriui Drukteiniui – praeiviai nežinojo, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą. Infarkto ištiktam vyrui naktį buvo atlikta operacija, jo būklė sunki.

Tačiau medikai griežti – norint išsaugoti gyvybę, priemonių imtis būtina nedelsiant.

„Mes turime dėti visas pastangas. Galbūt visko nepadarysime teisingai, pagal protokolą, bet turime pradėti teikti pagalbą žmogui kuo anksčiau“,  – pabrėžė pirmosios pagalbos mokymus vedantis M. Gedminas ir pridūrė, kad skaudžiausia klaida, kurią žmogus gali padaryti – tai laiku nepradėta teikti pagalba.

Jis pastebėjo, kad kartais žmonės bijo teikti pirmąją pagalbą netgi savo artimiesiems. M. Gedminas išvardijo, kokie yra pirmosios pagalbos žingsniai:

1. Patikrinimas. Jeigu matote ant žemės gulintį ar kur kitur sukniubusį žmogų, reikia patikrinti, ar jam reikalinga pagalba. Žmogų reikia suimti už pečių, papurtyti ir šūktelti. Jei jis nereaguoja, reikia patikrinti, ar jis kvėpuoja. Jei žmogus nereaguoja ir yra nesąmoningas, jį reikia pradėti gaivinti.

2. Skambutis. Pačiam skambinti arba liepti, kad kažkas esantis netoliese paskambintų Bendrajam pagalbos centrui numeriu 112 arba tiesiai Greitosios medicinos pagalbos stočiai numeriu 033.

3. Defibriliatorius. Automatiškai veikiantis prietaisas yra labai efektyvi priemonė, galinti išgelbėti žmogaus gyvybę. Kur yra artimiausias aparatas, gali pasakyti Bendrojo pagalbos centro dispečeris. Defibriliatorių reikia atsinešti arba paprašyti, kad surastų ir atneštų kitas šalia esantis žmogus.

4. Gaivinimas. Kol kiti skambina Bendrajam pagalbos centrui ir ieško defibriliatoriaus, būtina pradėti gaivinti žmogų. Išorinis širdies masažas yra atliekamas stipriai spaudžiant krūtinę. Žmogaus nugara turi būti ant tvirto pagrindo, turime nurengti visus storus drabužius, kurie galėtų susilpninti kūtinės paspaudimo stiprumą. Galima atlikti ir dirbtinį kvėpavimą.

5. Elektrošokas. Kai atnešamas defibriliatorius, krūtinės spaudimą reikia tęsti, aparatą įjungti, klausyti nurodymų, vadovautis jais ir gaivinti žmogų paeiliui atliekant tai paspaudimus, tai elektrošoką.

Kaip atlikti pirmąją pagalbą – vaizdo įraše:

Pirmoji pagalba: kaip nepasimesti ir reaguoti tinkamai?

M. Gedminas priminė, kad Lietuvoje prieš savaitę startavo pirmosios pagalbos teikėjų tinklas „AED alert“. Apmokyti ir mobiliąją programėlę atsisiuntę žmonės gauna pranešimus iš Bendrojo pagalbos centro, jei kažkam netoliese reikia pagalbos. Tokiu būdu jie įvykio vietoje atsirasti ir padėti išgelbėti žmogų gali labai greitai.

Nyderlanduose toks projektas veikia jau apie septynerius metus, per šį laiką žmonių išgyvenamumo rodiklis nelaimės atveju gerokai padidėjo.

M. Gedminas teigė, kad prieš tinklui pradedant veikti, specialiai apmokyta buvo 10 proc. Kėdainių gyventojų.

„Kėdainiuose sukurtas precedentas – dabar tai miestas, kuris moka gaivinti. Ten kas dešimtas žmogus moka gaivinti“,  – sakė M. Gedminas.  

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi