Naujienų srautas

Gyvenimas2019.05.26 16:11

Knygų skaitymas – ir terapija: padeda sveikti turintiems psichikos sutrikimų

LRT.lt 2019.05.26 16:11

Tam tikrų knygų skaitymas gali padėti greičiau pasveikti tiems, kurie susiduria su psichikos ligomis, portale psychologytoday.com rašo psichologijos mokslų daktaras Robas Whitley‘us. Pasak jo, skaitydami knygas pacientai gali geriau suprasti aplinką, o itin naudinga skaityti fantastinę literatūrą.

Daugybė knygų mėgėjų pasaulyje nerimauja, kad socialinių tinklų įsigalėjimas pasaulyje lems sumažėjusį knygų skaitymą. Tačiau surinkti duomenys liudija, kad knygų skaitymo įpročiai pastaruosius kelis dešimtmečius nesikeičia.

Pavyzdžiui, 2017 metais atliktas tyrimas parodė, kad 35 proc. amerikiečių perskaito 10 ar daugiau knygų per metus – tiek pat, kiek ir 2002 metais. Be to, kiti surinkti duomenys parodė, kad knygų skaitymo įpročiai išlieka nepakitę nuo 2012-ųjų iki 2016-ųjų, kuomet vidurinis amerikietis per metus perskaito 4 knygas.

Tačiau, remiantis tais pačiais duomenimis, net 27 proc. amerikiečių 2016 metais knygų neskaitė visai.

Biblioterapija

Pasak psichologų, egzistuoja mažai žinoma ir taikoma psichikos sveikatos puoselėjimui skirta terapija, vadinama skaitymo terapija arba biblioterapija. Ją sudaro speciali knygų skaitymo programa, taikoma klinikose, bibliotekose ar mokyklose ir skiriama psichikos sveikatos sunkumų turintiems žmonėms.

Vis dėlto, tokia terapija vis dar reta, nors JAV ją bandė išpopuliarinti įvairios organizacijos. Terminas „biblioterapija“ taip pat vartojamas siekiant apibūdinti individualų knygų skaitymą, kai jį inicijuoja pats psichikos sunkumų turintis žmogus.

Keliais tyrimais bandyta nustatyti, kaip knygų skaitymo terapija padeda atsigauti sergant įvairiomis psichikos ligomis. Viena iš tokių studijų atrado teigiamą ryšį – paaiškėjo, kad knygų skaitymas susijęs su depresijos simptomų mažėjimu.

Įdomu tai, kad net kelių tyrimų rezultatai parodė, kad fantastinės literatūros skaitymas gali turėti teigiamą poveikį ir psichikos sutrikimų turintiems pacientams, ir sveikiems žmonėms. Nustatyta, kad skaitytojai giliai susitapatina su fantastikos knygų personažais ir scenarijais, leidžia jiems geriau suprasti įvairiapusį žmogiškumą ir bendras problemas.

Tiesa, psichologai ne visuomet pataria psichikos sutrikimų turintiems žmonėms skaityti autobiografines knygas apie kitų žmonių išgyvenimus ir patarimus sergant psichikos ligomis.

Notingamo universiteto profesorius Mike‘as Slade‘as su kolegomis ištyrė, kaip tokia literatūra veikia pacientus. Paaiškėjo, kad skaitant panašias kitų istorijas, psichikos ligomis sergantys žmonės ėmė jausti mažesnį ryšį su kitais, mažiau suprasti sveikimo procesą, nes labiau kritiškai vertino savo pačių patirtį ir pastangas.

Apibendrindamas psichologas R. Whitley‘us sako, kad knygos – veiksminga, tačiau nuvertinama pagalba tiems, kurie kenčia nuo psichikos sutrikimų – depresijos, nerimo, nemigos ir kitų. Knygų skaitymas ugdo ir skatina empatiją, spartina sveikimo procesą ir įkvepia pacientus į rytojų žvelgti drąsiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi