Gyvenimas

2019.05.26 09:23

Sugalvojo, kaip išgelbėti nykstančią paukščių rūšį: teko apgaudinėti gamtą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.05.26 09:23

Penktadaliui pasaulio stuburinių gyvūnų gresia išnykimas. Mokslininkai teigia, kad išsaugojimo programos jų skaičiaus mažėjimą šiek tiek pristabdo.

Paskutiniais skaičiavimais, žemėje šiuo metu yra likę vos 500 kaliforninių kondorų. Tai didžiuliai skraidantys paukščiai, stambiausi Šiaurės Amerikos žemyne ir antri pagal stambumą Vakarų pusrutulyje. Šių maitėdžių paukščių mažėti pradėjo, kai  Šiaurės Amerikoje ėmė nykti megafaunos rūšys.

Vėliau per europiečių Šiaurės Amerikos teritorijų kolonizavimą kondorai buvo šaudomi dėl iškamšų ir nuodijami. 1991 metais laisvėje buvo likę 22 kaliforniniai kondorai. Tais pačiais metais, leidus JAV vyriausybei, šie paskutiniai laisvėje gyvenę individai buvo sugauti ir uždaryti San Diego zoologijos sodo safario parke bei Los Andželo zoologijos sode. Pradėta jų veisimo programa.

„Prieš porą metų sumanėme vienam paukščiui duoti auginti ne vieną, o du paukščiukus. Turėjome paukštį, kuris puikiai sutarė su mūsų darbuotojais, ir eksperimentas pavyko“, – sako Los Andželo zoologijos sodo Paukščių skyriaus kuratorius Mike‘as Maxcy‘is.

„Tai neįprastas sprendimas – to niekada nesame bandę anksčiau, niekada to nebuvo ir gamtoje. Bet, manau, visiems gyvūnams, kaip ir žmonėms, tėvystės instinktas įgimtas. Paukštis mato dvi alkanas burnas ir stengiasi jas pamaitinti. Abu poros paukščiai maitina du mažylius. Mes labai džiaugiamės, kad sumanymas pavyko taip sklandžiai“, – priduria jis.

Šiais metais jo skyrius turėjo 6 kiaušinius ir tris paukščiukus auginančias kondorų poras: „Mes padvigubinome šių metų mažylių skaičių, įdėdami į lizdą dar po vieną jauniklį.“

Šiemet kaliforninių kondorų išsaugojimo programa, trunkanti jau 30 metų, tapo dukart veiksmingesnė. Mokslininkai kiaušinius apvaisina dirbtiniu būdu, juos išperina ir jauniklį padeda į kondorų lizdą. Vieną mažylį įprastai auginantiems paukščiams tenka auginti du jauniklius.

„Taip, iš dalies mes šiek tiek manipuliuojame gamta. Tačiau man labai džiugu, kad paukščiai bendradarbiauja su mumis, jie puikiai rūpinasi abiem paukščiukais. Jų indėlis šioje programoje neįkainojamas“, – tikina M. Maxcy‘is.

Kai nelaisvėje auginami paukščiai išperindavo palikuonių, jie pradėti grąžinti atgal į  gamtą. Nors vykdoma kaliforninių kondorų veisimo programa ir šie paukščiai itin globojami, jie vis dar labai reti, bet jų populiacija nors ir lėtai, bet auga.

„Laukinėje gamtoje netrukus turėsime savarankišką Kalifornijos kondorų populiaciją. Paukščiai jau peri gamtoje ir sėkmingai augina jauniklius. Mums telieka papildyti šią populiaciją naujais individais ir stebėti, ar ji savarankiškai didėja“, – teigia mokslininkas.

Laisvėje kaliforniniams kondorams reikalingi dideli, atviri plotai. Jie gyvena uolėtuose kalnuose, prie kanjonų ir kalnų tarpeklių, kur vietovės iš dalies apaugusios spygliuočiais. Partnerį susiranda visam gyvenimui ir užaugina po vieną jauniklį per metus.

Plačiau – laidos įraše (nuo 1 val. 37 min. 28 s.)

„Labas rytas, Lietuva“ iš Daukanto aikštės. I dalis. Juozas Statkevičius apie vaidmenį Holivude: tai – nepaprasta patirtis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.