Gyvenimas

2019.05.24 13:37

Marius Čepulis. Apie bimbalus

Marius Čepulis, gamtos fotografas2019.05.24 13:37

Artėja smagusis sezonas, kai be uodų mums ramybės neduos dar spiečiai kraugerių. „Musiu sita maza muse“ – dainuosit talžydami įkyrias muses ir sparvas. Tik va bėda, kad, pasirodo, nelabai žinom, kas ten mus kanda puola ir kiek tie padarai mums pavojingi.

Pikčiausios musės priklauso sparvinių šeimai, tai jei visus tuos kraujasiurbius vadinsit sparvom, smarkiai nesuklysit. Lietuvoje jų yra apie tris dešimtis rūšių ir trys pagrindinės gentys: akliai, sparvos bei žabaliai. O čia jau prasideda maišalynė, juolab kad įpinami ir gyliai, kurie jūsų net lyžtelt negali (neturi kuo).

Aš galvočiau, kad čia labiausiai sugrybavo mokslininkai, duodami klaidinančius pavadinimus arba tuos pavadinimus paimdami iš liaudies.

Tai nuo pradžių. Sparvos (Tabanus) yra gana didelės garsiai zvimbiančios ir skaudžiai kandančios musės. Pati didžiausia – galvijinė sparva gali siekti ir 2,5 cm ilgį. Ją paprastai visi vadinam bimbalu.

Atsiminkit, kad kanda tik patelės (patinai, kaip ir daugumos kraujasiurbių dvisparnių – nekalti dievo avinėliai, siurbiantys nektarą). Patelėms reikia kraujo, kad galėtų vystytis jų kiaušiniai. Apvaisintus kiaušinius jos deda prie vandens, iš jų išsirita plėšrios lervos, kurios ėda visokias kirmėles bei kitų vabzdžių lervas.

Kai patelės nesiurbia kraujo, jos irgi maitinasi nektaru. Sparvos burnos aparatą sudaro 6 aštrūs peiliukai, kuriais lengvai prapjauna storą galvijų odą, ir liežuvėlis (panašus į kitų musių), kuriuo kaip kempine surenka kraują.

Akliai (Chrysops) Kodėl jie akliai, aš nežinau. Mato jie puikiai. Aš vadinčiau juos žaliaakėmis padlomis, nes iš visų skaudžiausiai kanda ir alerginė reakcija (jei ji yra) paprastai būna stipriausia.

Tai turbūt jau žinot ir visi esat priploję bent po vieną musę žaliomis akytėmis bei juodomis dėmėmis išmargintais sparnais. Be to, kad turi gražias žaliai margas akis, jas lengva atskirti ir iš margų sparnų, kuriuos laiko truputį praskėstus.

Vystosi jos panašiai kaip ir sparvos. Kraujo joms reikia tik kiaušiniams dėti, deda juos į drėgnesnes vietas.

Žabaliai (Haematopota). Čia tos pilkos plonos mažesnės sparvos, kurios smulkiai margintus sparnus laiko suglaudusios stogeliu ir labai puola prieš lietų. Jos turbūt yra įkyriausios iš visų.

Gerai bent, kad jų įkandimas nėra toks skausmingas kaip aklių. Vėl gi – kodėl žabaliai, sunku pasakyti. Atvirkščiai – tiek jų, tiek aklių akys didžiulės, kad galėtų greičiau pamatyti savo auką. Gal todėl, kad jie taip desperatiškai nori kraujo ir nemato artėjančios rankos?

Visi šie nelabai faini padarėliai be to, kad skaudžiai kanda (kadangi gyvūnas ar žmogus iškart pajunta ir nuveja skriaudėją, tai tas turi ieškoti naujo donoro), gali pernešti daugybę ligų. Apie 30 sparvų per 10 dienų gali nusiurbti litrą kraujo. Nuolat kandami gyvūnai prasčiau maitinasi ir net žūva.

Žmonėms apsiginti nuo tų bimbalų yra gan sunku, nes į purškalus ir tepalus jos beveik nereaguoja. Venkit dėvėti tamsesnius rūbus (tamsesnė spalva labiau traukia sparvas), būkite pavėsyje (didžiosios sparvos vengia pavėsio). Ir šiaip, sako, kad zebrai yra dryžuoti tam, kad jų nekąstų musės, tai galima bandyti mėgdžiot zebrus.

O kaip gi su gyliais? O gylių daugelis jūsų nesat gyvenime regėję (tie, kas augina avis, ožkas, arklius ar karves, tikrai juos pažįsta). Tai tokios keistos, garsiai zvimbiančios ir labai plaukuotos simpatiškos musės.

Jie negalėtų jums įkąsti jeigu ir norėtų, nes suaugėliai neturi burnos organų. Bet jie yra turbūt baisesni nei sparvos, nes deda kiaušinius ant gyvulių odos, o lervos prasigraužusios migruoja po oda ir toliau ten minta gyvais audiniais, auga, o kitų metų pavasarį prasigraužia lauk.

Vėlgi, kodėl reikėjo vadinti nekandantį ir negeliantį padarą gyliu – nežinau. Apie juos kada nors daugiau papasakosiu, nes tai tikrai įdomūs sutvėrimai. Taip pat išgirsit ir apie kitus mums ramybės neduodančius siurbėliukus: mašalus (ne lašalus), briedmuses bei piktmuses (čia tos, kur rudenį piktos pasidaro, bo vasara baigias).

Tai gražaus savaitgalio ir saugokit save.

P.S., girdėjau, kad bimbalai irgi akliai nemėgsta rinkiminių apylinkių, tai apsilankykite ten.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.