Gyvenimas

2019.05.23 12:00

Džinsus perdirbanti vilnietė: ši medžiaga ypač tinka kūrybai, nes ji nėra vientisa

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.23 12:00

Džinsus iš tiesų galime vadinti populiariausiomis pasaulyje kelnėmis. Tačiau vilnietė Milda Paukštė į šią medžiagą žiūri kiek kitaip ir ragina atrasti džinsinį audinį iš naujo – ji perkuria nebereikalingus ir net nė karto nedėvėtus džinsus.

M. Paukštė įsitikinusi, kad šiuolaikinis žmogus išbando įvairias sritis. Ji po žurnalistinio darbo pasuko į tokią veiklą, kurią būtų galima derinti su mamos gyvenimu. Moteris ėmė kurti sceninius kostiumus, vėliau – vyriškus aksesuarus ir galiausiai atrado džinso medžiagą. Kartu su ja sekė ir ekologinės idėjos.

„Džinsas daugeliui pažįstamas kaip populiariausios pasaulyje kelnės. Tai labai dažna atlieka, kuri kartais tampa nebereikalinga net ir nedėvėjus, kartais padėvėjus vieną kartą, o kartais – vidutiniškai septynis kartus. Taigi šios žaliavos yra daug ir tiesiog reikia entuziazmo paieškoms, kaip ją panaudoti“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže kalbėjo M. Paukštė.

Mildai idėjų iš tiesų netrūksta, o džinsą ji vadina itin tinkančiu kūrybai, nes ši medžiaga nėra vientisa, todėl ir kupina atradimų. M. Paukštė šio audinio kelią seka nuo pat gamybos iki sąvartyno.

„Man atrodo, kad džinso žaliavos yra apstu. Jeigu būtų mano valia, aš uždrausčiau gamybą iš naujų žaliavų, nes jų turėtų pakakti ir mūsų, ir ateinančios kartos savirealizacijai ir poreikių patenkinimui.

Mano svajonė yra išstudijuoti džinsą, išnagrinėti Lietuvos situaciją, atrasti įvairius žaliavos gavimo kelius. Juos kol kas esu užčiuopus apgraibomis: kad yra dėvėtas, neparduotas džinsas, gamybos atliekos, pavyzdžių likučiai“, – sakė Milda.

Ji pabrėžia, kad džinso gamybai reikalingi milžiniški medvilnės ir vandens ištekliai. Džinsiniai drabužiai, pasak M. Paukštės, dažnai siuvami trečio pasaulio šalyse už menką atlygį, o patekę į prekybą ne visada nuperkami, ypač kai sparčiai keičiasi mados tendencijos.

Pasaulyje ieškoma būdų, kaip nebereikalingus produktus perdirbti, Milda kaip pavyzdį mini vieną Švedijos miestelį, kuris šildomas deginant neparduoto džinso likučius.

„Ir mano gyvenime buvo etapas, kai galvojau, kad gražu yra tai, kas nauja, madinga, labai lygu ir taisyklinga. O dabar aš pradedu matyti, kad gražu yra tai, kas yra nėra visiškai tiesu, bet tai yra tikra“, – tikino M. Paukštė.

Ji įsitikinusi, kad perdirbti gaminius yra artima lietuviškam mentalitetui – pakanka prisiminti mamų ir močiučių gebėjimus atnaujinti drabužius ir net pagaminti audinius. Todėl ji tiki – lietuvių nacionaliniu audiniu gali būti ne tik linas, bet ir džinsas.

Daugiau apie tai – laidoje (nuo 30.52 min.):

„Labas rytas, Lietuva“. II dalis. Pokalbis su Europos Sąjungos literatūros laureate Daina Opolskaite

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.