Gyvenimas

2019.05.22 15:06

„Cirque du Soleil“ į Lietuvą atvyko 34 sunkvežimiais ir atvėrė užkulisių duris: šou įkvėpė garsus filmas

Gertrūda Stripeikytė, LRT.lt2019.05.22 15:06

Daugiau nei 100 žmonių komanda, 43 gimnastai ir akrobatai ir beveik 4 metai kelyje – tokiais skaičiais didžiuojasi į Lietuvą sugrįžęs „Cirque du Soleil“. Portalas LRT.lt pasižvalgė po šou užkulisius. Juose – įspūdingi rekvizitai ir artistų pasakojimai apie šou, kurio dalimi tampa tik patys geriausi profesionalai.

Pasaulyje pripažintas ir lietuvių puikiai įvertintas šou „Cirque du Soleil“ sugrįžo į Lietuvą. Trečiadienį Vilniaus „Siemens“ arenoje bus pristatytas 2015 metų pabaigoje sukurtas šou „TORUK – The First Flight“, įkvėptas garsaus Jameso Camerono kino filmo „Įsikūnijimas“. Lietuva – vienintelė iš Baltijos šalių, kurioje bus rodomas būtent šis pastatymas.

Nors „Cirque du Soleil“ Lietuvoje lankosi ne pirmą kartą, organizatorių teigimu tai bus pats brangiausias ir techniškai sunkiausias iki šiol mūsų šalyje rodytas šou. Jame – sudėtingi akrobatiniai triukai, įspūdingi kostiumai ir grimas, kerinti muzika, meistriški šokio judesiai ir aktorystė, nukeliantys į magišką bei egzotišką Pandoros planetos pasaulį.

Šou kūrėjai atskleidė, kad prie kūrybinio proceso prisidėjo ir pats filmo „Įsikūnijimas“ režisierius J. Cameronas. Viskas, ką žiūrovai išvys scenoje, patvirtinta paties istorijos kūrėjo, kuris „Cirque du Soleil“ atstovės ryšiams su visuomene Janie Mallet teigimu, galutinio rezultato buvo sujaudintas.

„Cameronas šį šou matė ne vieną kartą ir tikrai buvo sujaudintas, kaip jo filmas atgimė tikrame gyvenime. Tai, ką matote šiame šou – jo filmo priešistorė, jis mums leido sukurti naujų, jo paties neaprašytų būtybių, pats nuosekliai stebėjo visą kūrybinį procesą. Su jo komanda dirbome tris mėnesius“, – pasakojo J. Mallet.

Visa „Cirque du Soleil“ komanda su šiuo šou kelyje jau beveik 4 metus. Programa jau rodyta Šiaurės Amerikoje, Azijoje, Australijoje, Europoje. Trupę sudaro 25 skirtingų tautybių žmonės. Iš viso „TORUK – The First Flight“ komandą sudaro 112 žmonių, iš kurių 43 artistai.

„Mes keliaujame kartu su visa technika ir dekoracijomis, kurias matote aplinkui. Viskas telpa į 34 sunkvežimius, o jei keliaujame lėktuvais, reikia net 5 lėktuvų – 4 technikai ir 1 visai 112 žmonių komandai“, – sakė J. Mallet.

Su savimi turo metu „Cirque du Soleil“ vežasi viską – specialias grindis, scenos įrenginius, dekoracijas, apie 200 kilogramų sveriančius projektorius, maitinimo zonai reikalingą įrangą. Įspūdinga scena pastatoma per maždaug 10 valandų, o pasibaigus šou išardoma per maždaug 4 valandas.

Įspūdingo dydžio scena pagaminta iš pilkos spalvos įvairaus dydžio detalių, kuriose paslėpti pasirodymo metu atsirandantys elementai – augalai, ugnis, dūmai. Šou metu visa scena nusidažo įvairiomis spalvomis, o spalvas ir tekstūras sukuria 40 projektorių. Šie artistus nukelia į dykumą, mišką, kalnus ar prie vandenyno.

Pasak J. Mallet, projekcijos – ne vienintelė naujovė, kurią „Cirque du Soleil“ pristato šiame šou. „Pirmą kartą mūsų šou turi siužetą ir istorinę liniją, kurią pasakoja pasakotojas. Taip pat šiam šou turime specialią programėlę, kurią parsisiuntęs žiūrovas gali prisidėti prie kai kurių specialiųjų efektų“, – pasakojo Julie.

Kai LRT.lt apsilankė šou užkulisiuose, scenoje vyko rekvizito patikra. Užkulisiuose visas rekvizitas sudėliotas itin kruopščiai, nes vienas dekoracijas nuolat keičia kitos, o kai kurios – įspūdingo dydžio. Čia buvo galima išvysti milžiniškus griaučius, spalvingus įvairaus dydžio aitvarus, įvairių pavidalų lėles su sparnais, mistinių būtybių kaukes.

Dėmesį patraukia ir daugybė kostiumų bei perukų, kurių kiekvienas turi savo vietą – kiekvienam artistui kostiumas siuvamas atskirai. J. Millet atskleidė, kad nuostabą kitiems kelia ir artistų makiažas, kurį kiekvienas iš jų darosi pats ir užtrunka apie valandą.

Į Lietuvą artistai ir komandos nariai atvyko antradienį, naktį techninė komanda užsiėmė statymo ir surinkimo darbais, o trečiadienį akrobatai ir gimnastai scenoje išbandė šou rekvizitus.

„Kadangi atvykome į naują vietą, būtina patikrinti, ar visi mechaniniai aparatai veikia tinkamai. Tai svarbu dėl artistų saugumo ir tam, kad paruoštų kūnus“, – sakė J. Millet.

Nors į sceną „Cirque du Soleil“ artistai žengs tik vakare, visa diena skirta darbui. Kol vieni gimnastai ir akrobatai išbando rekvizitą scenoje, kiti užkulisiuose taip pat nesiilsi. Čia jiems įrengta nedidelė sporto zona, kur jie gali atlikti įvairius pratimus jėgai ir ištvermei. Kartu su trupe visuomet vyksta ir treneris bei kiti už jų sveikatą bei fizinį pasiruošimą atsakingi specialistai.

Portalui LRT.lt „Cirque du Soleil“ gimnastai iš Jungtinių Amerikos Valstijų Stacey Magiera ir Ethanas Lottmanas sakė, kad tai jų pirmasis kartas Lietuvoje ir kol kas mūsų šalis paliko gerą įspūdį. S. Magiera su „Cirque du Soleil“ pasirodo jau daugiau nei 10 metų, o E. Lottmanas – beveik dvejus metus. Jam tai pirmasis toks šou.

„Atrankos procesas į „Cirque du Soleil“ – labai sudėtingas. Mane pastebėjo viename konkurse, nusiunčiau jiems vaizdo klipą, bet vis tiek užtruko apie 2–3 metus, kol su manimi susisiekė cirko atstovai“, – apie sudėtingą atranką sakė E. Lottmanas.

Abu cirko artistai portalui LRT.lt sakė, kad tapti „Cirque du Soleil“ nariu – kiekvieno gimnasto svajonės išsipildymas.

„Ypač JAV – jei nedalyvauji Olimpinėse žaidynėse ar tavo gimnasto karjera baigiasi, tai viena iš galimybių karjerą pratęsti. Tai, kad galime ir toliau demonstruoti tai, ko mokėmės visą gyvenimą – svajonės išsipildymas“, – sakė E. Lottmanas.

Artistai pasakojo, kad pasirodo kone kiekvieną vakarą, todėl nuolat tenka ieškoti naujo įkvėpimo, kad visi pasirodymai būtų vienodai geri. „Žinoma, labai daug keliaujame. Kiekvieną savaitę būname vis kituose miestuose ir šalyse, bet man tai labai patinka“, – tikino S. Magiera.

Nors daugeliui toks režimas gali pasirodyti varginantis, „Cirque du Soleil“ artistai sako prie tokios rutinos pripratę ir turintys laiko pailsėti, o visa komanda jau tapo viena šeima.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.