Gyvenimas

2019.05.24 11:36

Odos gydytoja: apsaugine priemone turėtume teptis visą kūną, net ir pėdas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.24 11:36

„Kremas su apsauga nuo saulės veikia tik porą valandų, nesvarbu, kad ant pakuotės gali būti parašyta kitaip“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako profesorė, dermatovenerologų draugijos prezidentė Matilda Bylaitė-Bučinskienė, patarianti, kaip apsisaugoti nuo kenksmingo saulės poveikio.

„Daugelis dar naudoja tuos pačius kremus, kuriuos naudojo žiemą. Tačiau tiek kremai tokiems orams yra per riebūs, todėl sulaukiu nemažai pacientų nusiskundimų, kad atsiranda smulkūs ar aknę primenantys bėrimai. Tai reiškia, kad jau seniai metas naudoti lengvesnės konsistencijos kremus ar losjonus“, – sako gydytoja.

Be to, visada turėtume pasirūpinti apsauga nuo saulės, net ir tada, kai orai nelepina šiluma. Lietuvoje orai ganėtinai permainingi, o vos tik išlenda saulė, stengiamės pasimėgauti pirmaisiais jos spinduliais ir kuo daugiau laiko pabūti lauke, nors dažnai esame tam tinkamai nepasiruošę, pastebi M. Bylaitė-Bučinskienė.

Jos teigimu, jei saulėje būname ilgiau nei valandą, turėtume kepuraite pridengti viršugalvį, nešioti akinius nuo saulės, dėvėti drabužius, dengiančius nugarą ir pečius.

„Valanda saulėje be apsauginio kremo gali turėti žalingų pasekmių – odos nudegimų, paraudimų, patinimų ar net pūslių. Todėl labai svarbu tolygiai pasitepti apsaugine priemone.

Svarbiausia pasitepti vietas, kurios yra nepridengtos drabužiais, tačiau geriausia teptis visą kūną iki pirštų galiukų ir netgi pėdas“, – pataria medikė.

Beje, dažniausiai apsauginius kremus prisimename vykdami atostogų į šiltus kraštus ar pasivaikščiojimus po kalnus. „Kalnuose dažnas patiria įvairių traumų – pasitempia ar išsisuka koją, tada naudoja skausmą malšinančius, gydomuosius kremus ar gelius.

Tokie geliai netinkami naudoti drauge su kremais, turinčiais saulės apsaugos faktorių – naudojant šias priemones drauge, gali įvykti įvairios fototoksinės reakcijos, pasibaigiančios patinimais, pūslėmis ar pan. Verčiau naudojant gydomuosius gelius mūvėkite kojines ir taip apsisaugokite nuo saulės“, – įspėja profesorė.

Dažniausiai, pasak gydytojos, lietuviai turi šviesią odą, o saulė pas mus ganėtinai intensyvi, todėl reikėtų kūną tepti kremus su SPF 30, o veidą ir plaštakas – su SPF 50. Vaikus taip pat turėtume apsaugoti naudojant didžiausią saulės apsaugos faktorių.

„Atkreipkite dėmesį į tai, kad apsauginiai kremai veikia tik dvi valandas, nesvarbu, kad ant pakuotės gali būti parašyta kitaip. Be to, negailėkite kremo ir užtepkite ganėtinai storą sluoksnį ant viso kūno, net ir pėdų“, – primena M. Bylaitė-Bučinskienė.

Išsamiau – vaizdo įraše. 

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. „Ančiukų lenktynės“ – pramoga, virstanti labdaringa veikla

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.