Gyvenimas

2019.05.22 13:07

Laumžirgis „imigrantas“: pasaulyje paplitusi rūšis pirmą kartą pastebėta Lietuvoje

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.05.22 13:07

Iki 2018 metų sausio 21 dienos Lietuvoje aptiktos 67 laumžirgių rūšys. Šis skaičius netrukus gali pasikeisti, nes Ventės Rago ornitologijos stotyje buvo aptikta šalyje nauja laumžirgių rūšis – gelsvoji pantala.

Ventės Rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys sakė, kad anksčiau Lietuvoje ši laumžirgių rūšys aptikta nebuvo, tik buvo keliama tokia tikimybė. 2013 metais panašiu metu, gegužės 21 dieną, gelsvoji pantala buvo pastebėta Kaliningrado srities miestelyje Rybačiuje, o 2016 metais – Lenkijoje.

„Ši rūšis yra toliausiai išplitusi ir gausi dideliame areale. Šie laumžirgiai pastebimi Afrikoje, Australijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje, Azijoje, Kanadoje, Japonijoje, Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, netgi Kamčiatkoje. Europoje jie sutinkami retai – pastoviau Graikijoje ir Turkijoje. Į Lietuvą jis tikriausiai „imigravo“ kartu su karščiu“, – portalui LRT.lt pasakojo V. Jusys.

Apie šios rūšies išgyvenimo galimybę Lietuvoje pašnekovas kalbėjo atsargiai. Anot jo, į paukščių tinklą buvo įkliuvęs laumžirgio patinėlis.

V. Jusys sakė, kad šiais metais kaip tik dienos šviesą išvydo laumžirgių paplitimo atlasas. Jame gelsvosios pantalos paplitimas buvo nurodytas tik Kaliningrado srityje. Tai nėra pirmoji V. Jusio Lietuvoje naujai aptikta rūšis. Prieš porą metų jo rankose buvo atsidūrusi pietinė skėtė.

Primename, kad gegužės 22-ąją minima Tarptautinė biologinės įvairovės diena, kurią 2000 metais paskelbė Generalinė Asamblėja. Ši diena pasirinkta dėl to, kad tuomet buvo priimta biologinės įvairovės konvencija.

Šventės metu įvairiose pasaulio šalyse visuomenė supažindinama su augalijos įvairove. Lietuvoje ji švenčiama nuo 2001 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.