Gyvenimas

2019.05.18 10:43

Medikai primena: pirmoji pavasarinė saulė gali pakenkti labiau nei karščiausiais vasaros mėnesiais

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.18 10:43

Odos vėžio ir melanomos susirgimų nemažėja. Medikai primena, kad skiepų nuo šios ligos nėra – organizmo apsauga turime rūpintis patys, ir kviečia gyventojus šeštadienį atvykti į Birštone organizuojamą kasmetę Euromelanomos dieną nemokamai pasitikrinti savo odą.

Tyrimai rodo, jog 88 proc. žmonių supranta, kad deginimasis didina odos vėžio atsiradimo riziką, bet tik 18 proc. visada saugosi nuo saulės. Medikai įspėja, kad labiausiai apsauga nuo saulės turėtų rūpintis šviesesnę odą turintys žmonės, nes jiems susirgti rizika yra didesnė. Tačiau tinkamomis apsaugos priemonėmis turėtų pasirūpinti visi.

Anot dermatovenerologų, visuomenėje dar gajus mitas, kad buvimas saulėje nekenkia odai, jei deginamės saikingai. Vis tik ultravioletiniai spinduliai yra žmogui mokslo pripažintas kancerogenas. 

Ultravioletinius  spindulius saulė skleidžia tiek pavasarį, tiek žiemą, o pirmoji pavasarinė saulė gali pakenkti labiau nei karščiausiais vasaros mėnesiais, nes šilumos išsiilgę žmonės skuba ja džiaugtis ir pamiršta apsaugos priemones.

Gydytojai perspėja – jei deginatės, apsauginis kremas nuo saulės neapsaugo mūsų odos nuo ilgalaikio pažeidimo ir odos vėžio. Apsauginis kremas apsaugo tik nuo odos nudegimo. Be to, jis veikia tik apie dvi valandas, todėl būnant saulėje privalu teptis kūną mažiausiai 3-4 kartus per dieną.

Ir nors tamsesnę odą turintys žmonės yra labiau apsaugoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio, manymas, kad saulės spinduliai tamsiaodžiams ar jau įdegusiems žmonėms nekenkia, neturi nieko bendro su realybe.