Gyvenimas

2019.05.22 20:58

Aplankė pavojingiausią pasaulio šalį: tėvams geriau nesakyti, kur važiuoji

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.22 20:58

Asociacijos „Aktyvus jaunimas“ atstovai Gediminas Kondrackis ir Paulius Jurgutis teigia – Hondūre ne taip baisu, kaip vaizduojama internete, o žmonės geresni, nei galima įsivaizduoti. Vis dėlto kai lietuviai nešė maistą gatvėse gyvenantiems hondūriečiams, teko laikytis bent trise, o papuošalus ir telefonus palikti namuose.

„Atstovaujame asociacijai „Aktyvus jaunimas“. Bendradarbiaujame su daug nevyriausybinių organizacijų visame pasaulyje. Viena iš tokių organizacijų yra Hondūre. Ten vykome kartu su 15 lietuvių, siekėme pagerinti vietinių bendruomenių situaciją“, – kalba P. Jurgutis.

Centrinė Amerika labai skiriasi nuo Europos tiek savo gamta, tiek saugumu, teigia G. Kondrackis. Regionas įvardijamas kaip nesaugiausias pasaulyje: „Jei prieš važiuodami pasiskaitytumėte internete, net nepatariama važiuoti. Prieš važiuojant močiutei ar net tėvams geriau nesakyti ar pameluoti, kad važiuojate kažkur, kur saugiau.“

Tačiau, anot jo, ši šalis nėra tokia nesaugi, kaip kalbama, o žmonės – daug geresni, nei galima įsivaizduoti.

„Aktyvaus jaunimo“ tikslas Hondūre buvo padėti sunkiau gyvenančioms moterims. Susitikome su įvairiomis bendruomenėmis, aplankėme vaikų namus, kavos fermose dirbančias moteris, kurios dirba už 1 dolerį per dieną“, – pasakoja P. Jurgutis.

Pasak jo, įdomiausia buvo naktį kartu su kitais lietuviais vykti į pavojingiausias Hondūro sostinės Tegusigalpos gatves. Ten jie dalijo maistą gatvės gyventojams: „Susirinko labai skirtinga publika: nuo vaikų iki netgi nuo narkotikų apsvaigusių žmonių. Nesijautėme labai saugūs, bet buvo įdomi patirtis.“

Sakoma, kad naktį ten geriau niekur nevykti – kaip pasakoja G. Kondrackis, visi lietuviai prieš tai turėjo išklausyti saugumo instruktažą: nebuvo galima važiuoti su papuošalais, telefonais, reikalauta vaikščioti bent trise.

„Tačiau šie dalykai galioja tik naktį ir tik didžiuosiuose miestuose. Pati šalis nėra tokia nesaugi“, – teigia G. Kondrackis.

Kita vertus, vaikinai tikina pastebėję, kad buvo sekami grupelės jaunimo. Tačiau, pasak P. Jurgučio, prieš nevyriausybininkus vietinės gaujos nėra priešiškai nusiteikusios – kur kas pavojingiau turistams.

G. Kondrackis pažymi, kad gaujų narius atpažintis nesunku: jie vaikšto su šortais, turi tatuiruočių – paprasti hondūriečiai atrodo kitaip. O su nevyriausybininkais gaujos turi žodinį susitarimą, kad šie gali lankytis jų gatvėse, ir vis dėlto saugumo garantijų nesuteikia.

Anot pavojingiausioje pasaulio šalyje apsilankiusių vaikinų, hondūriečiams reikia ne maisto, o bendravimo ir meilės. „Kai ten nuvykome, vaikai norėjo žaisti futbolą. Kai davėme maisto, vaikai ėmė dalytis su mumis. Tai parodo, koks svarbus bendravimas, kurio jie negauna“, – sako P. Jurgutis.

Hondūras, pasak nevyriausybininkų, tik viena iš socialinių kelionių – šiemet dar laukia Pietų Afrika, Uganda. „Kviečiame visus aktyvius piliečius, dirbančius moterų teisių, tolerancijos skatinimo srityse, mums parašyti ir galbūt visiškai nemokamai galėsite vykti į tokią kelionę“, – pažymi P. Jurgutis.

Plačiau – laidos įraše (nuo 34.20 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Kelionė į pavojingiausią pasaulio miestą: ar realybė atitinka interneto stereotipus?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt