Gyvenimas

2019.05.18 11:24

Per krušą ir šlapdribą iš Anglijos į Lietuvą antrą sykį parmynęs anykštėnas: žinau, kodėl tai darau

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.05.18 11:24

„Aš galiu daugiau, nei tu manai!“, – su tokia žinute iš Lutono į Lietuvą prieš penkiolika dienų dviračiu pajudėjo anykštėnas Tautvydas Piragis. Skleisdamas žinią apie Dauno sindromą ir norėdamas sugriauti egzistuojančius stereotipus jis įveikė apie 2900 kilometrų. Nors kelyje per Europą pasitaikė traumų, pasiklydimų, sudėtingų oro sąlygų, tačiau tai jo vidinės dvasios nepalaužė.

Žygis iki Lietuvos – nelepino

Iki finišo likus visai nedaug, maždaug 400 km, dviratį iš Anglijos į Lietuvą minantis T. Piragis sakė, kad nuovargis jau jaučiasi, tačiau geros emocijos jį nustumia į antrą planą. Šeštadienį vyras finišuoja gimtuosiuose Anykščiuose. 

„Kai tave pasitinka žmonės išskėstomis rankomis, džiaugiasi, kad mes darome kažką gero, tai visas nuovargis iš karto dingsta“, – portalui LRT.lt sakė T. Piragis.

Žygis dviračiais nuo Lutono – Anglijos miesto, kur gyvena T. Piragis su šeima – iki Lietuvos pasienio vyko pagal planą, tačiau tam tikrų trukdžių nepavyko išvengti. T. Piragiui teko patirti ir nemalonų incidentą, per kurį susižalojo, todėl vėliau tęsiant paramos žygį dviračiais neapsieita ir be nuskausminamųjų.

„Vos įvažiavus į Vokietiją, minant dviračių taku, pamačiau, kad moteris juo vedžioja didelį šunį. Aš jai iš toliau šūktelėjau: „Atsargiai!”. Ji su augintiniu pasitraukė, tačiau likus maždaug 20 metrų, leidžiantis nuo kalno daugiau nei 40 km/h greičiu, pastebėjau, kad šuo vėl šoko ant dviračių tako.

Taigi staigiai reikėjo mestis į dešinę pusę, todėl labai smarkiai kritau. Jokių lūžių nepatyriau, tačiau pasitempiau rankos riešą, susimušiau krūtinkaulį, koją, nusibrozdinau nosį. Nepaisant to, šiandien man viskas yra labai gerai“, – apie nemalonų susidūrimą pasakojo T. Piragis.

Jo tikinimu, tuomet iki viešbučio, kur ketino apsistoti, buvo likę apie 30 kilometrų, tačiau jų įveikti traumą patyręs vyras savo jėgomis nebegalėjo. Tuomet jis išsikvietė žmoną Dianą, kad jį į vietą nuvežtų automobiliu.

„Skausmas buvo beprotiškai didelis. Netgi pagalvojau, kad reiks nutraukti žygį, tačiau žmona, kadangi yra medikė, suleidžia vaistų nuo skausmo ir važiuoju toliau“, – sakė T. Piragis.

Žygio metu iki Lietuvos pasitaikė ir kitų nenumatytų atvejų. Anot jo, per kelionę Vokietijoje prastai veikė interneto ryšys, todėl buvo sunkiau pasiekti tikslą be navigacijos. Tuomet vyrai bandė orientuotis pagal ženklus, tačiau dauguma jų rodė kryptį į greitkelius, kur dviratininkams važiuoti negalima. T. Piragio žygio metu iki Lietuvos nelepino ir oro sąlygos.

„Lijo, buvo šalta, dviračiu teko važiuoti ir esant 0 laipsnių. Pasitaikė ir kruša, ir šlapdriba – tai tikrai kankino. Tačiau kai žinai, dėl ko visa tai darai ir kad turi tai tęsti, tai vedė į priekį“, – geros nuotaikos nestokojo T. Piragis.

Pasiekęs Lietuvą – nesulaikė ašarų

Kaip ir planavo dar prieš žygio pradžią, jis su bendražygiu Lietuvos sieną ties Kalvarija kirto gegužės 12 dieną, 12 valandą. Kad tai įvykdytų būtent nustatytu laiku, vyrai neprivažiavę pasienio posto aikštelėje dar palūkėjo 40 minučių.

„Pailsėjom ir į Lietuvą įvažiavom būtent tą valandą, kaip ir planavom. Buvo labai džiugu, nes mus pasitiko pora draugų, kurie visu garsu paleido dainą „Trys milijonai“. Sakiau, kad šiais metais nebeverksiu, nes pernai metais verkiau ant Lietuvos sienos. Tačiau nesusilaikiau ir šiais metais“, – atviravo T. Piragis.

Nuo Lutono iki Lietuvos T. Piragis, prie kurio Vokietijoje prisijungė bendražygis Andrius Vasiliauskas, per 10 dienų dviračiu įveikė maždaug 2100 kilometrų. Paramos žygio dalyviai kirtę Lietuvos sieną iš karto vyko į Vištytį, kur ir nakvojo.

Per likusį žygio laiką – T. Piragis ir A. Vasiliauskas iki finišo Anykščiuose, gegužės 18 dieną, aplankė daugelį Lietuvos miestų: Marijampolę, Jurbarką, Šilutę, Telšius, Šiaulius, Joniškį, Baisogalą, Panevėžį. Visuose miestuose žmonės juos pasitiko labai šiltai.

„Esame labai laimingi, šypsenos iš veidų nedingsta. Susitinkame ir su šeimomis, kurios taip pat augina „saulytes“ (vaikus, turinčius Dauno sindromą – aut. pastaba), ir kai esame vienoje ar kitoje vietoje su mumis susitikti atvyksta ir iš aplinkinių vietovių“, – kalbėjo pašnekovas.

Skirtingai nei pernai metais, šį kartą T. Piragį paramos žygio metu lydi žmona su dukra Kamile. Pašnekovas patikino, kad žmona Diana turėdavo per dieną įveikti apie 200 kilometrų, o tai irgi reikalavo jėgų, ypač nuolatiniai sustojimai ir laukimas dviračiu važiuojančių vyrų.

„Ji turėdavo stoti kas 20–25 kilometrus, kad palauktų mūsų. Tai nuovargį ir ji jaučia. O dukrytė – kartais būdavo labai geros nuotaikos, o kartais išlįsdavo ir „ožiukai“, – šypsojosi pašnekovas.

Aukų dydis šiek tiek nuvylė

Viso paramos žygio metu žmonės buvo kviečiami aukoti lėšas, kurios atiteks Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijai. Pernai paramos sulaukta daugiau nei 7 tūkst. eurų, tačiau šias metais T. Piragis apgailestavo, kad iždas pildosi kur kas kukliau.

Jo žiniomis, tiesiogiai į asociacijos sąskaitą tam tikrą pinigų sumą skyrė viena įmonė, o feisbuke surinkta apie 3 tūkst. eurų. Prieš finišą kalbintas T. Piragis jautėsi nusivylęs dėl to, kad žmonės šiais metais nenoriai prisideda savo aukomis.

T. Piragis spėjo, kad iš viso jis numynė maždaug 2900 kilometrų, nors anksčiau vyras skelbė planuojantis įveikti daugiau nei 2700 kilometrų. Šis skaičius, anot pašnekovo, padidėjo dėl to, kad Olandijoje teko paklaidžioti.

„Olandijoje net 70 kilometrų buvau numynęs į šoną, taip pat teko susidurti su įvairiomis apylankomis, uždarytais keliais ir pan., todėl teko važiuoti ir aplinkui. Todėl kilometrų prisidėjo“, – teigė T. Piragis.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.