Gyvenimas

2019.05.12 10:57

Raudonuoju kilimu Holivude žengęs fantastikos iliustratorius iš Lietuvos: atgaunu jėgas Kaune

Kaunietis Vytautas Vasiliauskas visai neseniai žengė raudonuoju kilimu Holivude, prieš tūkstančius susirinkusiųjų sakė padėkos kalbą už gautą premiją. Tačiau tai buvo ne kino ar teatro, o mokslinės fantastikos apdovanojimai. Studijas baigęs Anglijoje, keletą mėnesių pagyvenęs Paryžiuje, vaikinas grįžo į gimtąjį Kauną, tačiau užsilikti ilgam čia nežada.

Pirmas ir vienintelis apdovanojimas

Nors vos prieš keletą savaičių V. Vasiliauskas sukosi tarp paryžiečių, šiandien jis gyvena ir dirba Kaune. Būtent šiame mieste menininkas yra gimęs ir augęs bei vienintelis iš giminės atstovauja vizualualiajam menui. Pats menininkas talento galia mažai tiki, jo manymu, gerus rezultatus lemia nuolatinis darbas.

„Dažnai pažiūrėjus į kito žmogaus darbą, kurio tu nemoki daryti, pagalvoji, kaip tai yra įmanoma. Tačiau gal jis tai dirbo 20 metų, todėl dabar jam viskas paprasta. Aš piešiu irgi panašiai metų, todėl šiandien galiu parodyti kažką, kas atrodo įspūdinga“, – portalui LRT.lt sakė pašnekovas.

V. Vasiliauską piešimas lydi nuo pat vaikystė, nors per gyvenimą būta ir laikinų pauzių. Baigęs mokyklą V. Vasiliauskas buvo pasirinkęs architektūros studijas, o po jų galų gale apsisprendė, kad nori visiškai atsiduoti menui. Taip jo kelyje atsirado Anglija, kur baigė dailės ir iliustracijos studijas.  

V. Vasiliauskas save vadina fantastikos atstovu, nors vienas jo darbų tapo mokslinės fantastikos apdovanojimų „L. Ron Hubbard Achievement Awards“ laureatu. V. Vasiliauskui buvo įteikta premija už mokslinės fantastikos novelės „Dark Equations of the Heart”, kurios autorius yra anglų rašytojas Davidas Cledenas, iliustraciją. Anot pašnekovo, kuriant iliustraciją pagal sukurtą istoriją, svarbiausia buvo ją gvildenti tiek, kol randamas „kabliukas“, kuris labiau užkabina ar atrodo vizualiai svarbus.

Kalifornijoje, Holivude, vykstančios šventės pavadinimas „L. Ron Hubbard Achievement Awards” įamžina ypač produktyvaus amerikiečio mokslinės fantastikos žanro rašytojo L. Ron Hubbard vardą. Būtent jis paskelbė „The Writers of the Future” (Ateities rašytojų) ir „Illustrators of the Future” (Ateities iliustruotojų) konkursus, kurių tikslas skatinti pradedančius mokslinės fantastikos srities rašytojus ir iliustratorius.

„Iš bet kokios pasaulio šalies ir bet kokio amžiaus žmogus gali siųsti savo darbus į šį konkursą. Aš tą padariau dar būdamas Anglijoje. Reikia nusiųsti tris savo darbus ir tokiu būdu yra atrenkama 12 rašytojų ir tiek pat iliustruotojų, kurie pakviečiami į Holivudą. Čia vyksta savaitė dirbtuvių, o po jų – apdovanojimų ceremonija, kurios metu apdovanojami patys geriausi“, – pasakojo V. Vasiliauskas.

Jis nėra vienintelis lietuvis tapęs „Illustrators of the Future” laureatu, prieš jį apdovanojimą yra pelnęs iliustratorius Jonas Špokas. Būtent jo pergalė savo jėgas išbandyti paskatino ir V. Vasiliauską. Tiesa, į šį konkursą jis pateko tik iš trečio karto ir jis kauniečiui nemalavo. Apdovanojimų ceremonijos metu V. Vasiliauskas ne tik žengė raudonuoju kilimu, bet ir sakė padėkos kalbą, kurią buvo pasiruošęs iš anksto.

„Prieš tiek daug žmonių sakyti kalbą buvo įdomi patirtis. Jos metu labiausiai norėjau perduoti žinutę savo šeimai – mamai, močiutei ir kitiems, bei padėkoti už viską, ką man davė. Tai yra mano pirmas ir vienintelis apdovanojimas, kurio niekada nepamiršiu“, – sakė pašnekovas.

Jis JAV lankėsi pirmą kartą, todėl pati šalis atrodė tarsi kitas pasaulis. Tačiau apie patį Holivudą jo įspūdžiai kiek kitokie. Po gausybės peržiūrėtų filmų, kurie kurti ten, nukeliavus, viduje kyla jausmas, kad kažkur tai jau matei, sako menininkas.

Kuria savo komiksą

Pastaruoju metu pastebima fantastinių idėjų ir motyvų gausa, tačiau V. Vasiliauskas sako, kad jo kūrybai visiškai neturi įtakos industrijos, o tik jo paties poreikiai. Iliustratorius patikino, kad fantastika, ypač susijusi su viduramžiais, jam yra artima sritis, lydinti nuo paauglystės iki šių dienų. Pašnekovą visada žavėjo JAV ar Japonijos komiksų pasaulis.

Vos prieš porą savaičių į gimtąjį Kauną grįžęs V. Vasiliauskas jau spėjo susirasti darbą. Šiuo metu menininkas dirba dizaineriu, todėl didžiąją laiko dienos maketuoja, o piešti sėda po darbo, netgi jei jaučiasi labai pavargęs. Pašnekovas prisipažįsta, kad jam svarbiausia – tai, kad jo visa diena yra susijusi su kūryba.

V. Vasiliauskas šiuo metu savo dėmesį sutelkęs ir į kuriamą fantastikos komiksą viduramžių tema.

„Jis turėtų būti metaforiškas ir simbolinis man pačiam. Todėl labai norėčiau, kad jį pamatytų ir daugiau žmonių, ne tik artimieji. Tai menininkui yra svarbu, kad jų darbus pamatytų ir kiti, o ne kurti tik sau“, – atviravo pašnekovas.

Lietuvoje komiksų kultūra labai sunkiai skinasi kelią, todėl iliustratorius abejojo, kad jo būsimas komiksas bus leidžiamas Lietuvoje. Viena iš priežasčių – kūrinys bus anglų kalba. 

„Nuo vaikystės filmus ir filmukus žiūriu tik anglų kalba. Todėl man ši kalba kaip antroji gimtoji kalba. Man lengviau mintis išreikšti angliškai. Dabar suaugus, aš vertinu lietuvių kalbos grožį ir jaučiu jos panašumą su prancūzų kalba. Tai man labai padėjo mokytis prancūziškai. Tačiau aš labai įpratęs prie anglų kalbos, kuri yra paprastesnė. Man paprasčiau kurti angliškai“, – tikino V. Vasiliauskas.

Paryžiaus avantiūra nebuvo sėkminga

V. Vasiliauskas apie Paryžių ir avantiūrą jame pradėjo mąstyti būdamas Anglijoje. Ir vos baigęs studijas savo mintis jis pavertė realybe.

„Ten ieškojau darbo, įkvėpimo naujiems kūriniams. Inspiracijos gavau, tačiau su darbu buvo sunkiau. Anglų kalbą moku gerai, o prancūzų – ne tokia gera. Galbūt tai lėmė, kad man buvo sudėtinga rasti darbą. Be to, konkurencija Paryžiuje yra didžiulė“, – kalbėjo pašnekovas.

Kadangi avantiūra nebuvo tokia sėkminga, kaip jis tikėjosi, todėl V. Vasiliauskas grįžo į Lietuvą. Kaip pats juokauja: atstatyti jėgas. Iliustratorius neslepia, jog minčių po kurio laiką dar kartą pamėginti jėgas Paryžiuje neatsisako. Tačiau, tikėtina, kad tai bus negreitai.

„Noriu tęsti keliones po užsienį ir nerti į naujas avantiūras. Gali būti, kad šįkart pasuksiu Australijos link“, – atviravo V. Vasiliauskas.

Pašnekovo tikinimu, Lietuvoje egzistuoja terpė pasireikšti meno atstovams, nors natūralu, kad ji mažesnė nei užsienyje, todėl konkurencija tarp menininkų yra nemenka. V. Vasiliauskas pastebi, kad Lietuvos kūrybinė industrija dažnu atveju nepasiekia čia esančių ir kuriančių menininkų lygio. Būtent dėl šios priežasties kai kurie darbai nėra matomi kaip užsienio šalyse. Tačiau pašnekovas konkurenciją iš esmės laiko teigiamu, tik apsunkinančiu dalyku.

„Užsienyje yra daugiau galimybių darbuotis, jeigu tu esi iliustratorius. Pavyzdžiui, kalbant apie kompiuterinių žaidimų industriją, jų užsienio šalyse yra kur kas daugiau, o tai automatiškai lemia, kad yra daugiau darbo vietų. Tačiau negaliu pasakyti, kad kažkur yra lengviau ar sunkiau, nes šalių ekonomikos yra skirtingos“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Tačiau, pašnekovo tikinimu, jis į Angliją išvyko dėl noro pabūti toliau nuo namų, kitoje kultūroje, praplėsti savo akiratį, ir žada to nenustoti daryti.