Gyvenimas

2019.05.10 09:51

Aplankykite 25 įspūdingiausius Lietuvos saugomus medžius: kai kurių reikės ieškoti su navigacija

LRT.lt2019.05.10 09:51

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su kelionių portalu pamatyklietuvoje.lt šią vasarą kviečia aplankyti 25 įspūdingiausius Lietuvos medžius – gamtos paveldo objektus. Vieni jų yra lankomi, tačiau kitų medžių reikės paieškoti su navigacija. 

Daugelis žino ar lankėsi prie seniausio Lietuvos medžio – Stelmužės ąžuolo, kuris skaičiuoja daugiau kaip tūkstantį metų, ar daugiakamienės Raganų eglės Rambyno regioniniame parke, tačiau turbūt nedaug kas matė įspūdingą Dabulevičių maumedį ar Lampėdžių liepą Gražuolę. Tikrai bus įdomu pamatyti suaugusius į vieną kamieną medžius – Ąžuolo ir pušies draugystę, Pušis-Seses ar plačiai išsišakojusią Vartelių liepą, kurios kamieno apimtis beveik šeši metrai. 

Visoje Lietuvoje, ne tik saugomose teritorijose, auga daug nuostabių medžių. Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, išrinkdami įspūdingiausius medžius ir ragindami keliauti po gamtą, norima visuomenei pristatyti vertingus medžius, atkreipti dėmesį į gamtines vertybes. 

Vien saugomų medžių mūsų krašte yra apie keturis šimtus. Artimiausiu metu dalis jų bus tvarkomi, statomi nauji informaciniai stendai, rašoma pranešime spaudai.

Kelionių žaidimas „APLANKYK 25 ĮSPŪDINGIAUSIUS MEDŽIUS“ prasidės gegužės 10 d. renginiu prie Adamavo ąžuolo Sirvėtos regioniniame parke, konkursas tęsis iki rugsėjo 10 d.  

Dalyvaudami žaidime keliautojai turės surasti į sąrašą įrašytą medį ir savo mobiliajame telefone pasižymėti. 25 įspūdingiausių medžių koordinatės su pasižymėjimo galimybe bus pasiekiamos adresu www.pamatykLietuvoje.lt/medziai.

Aplankę visus 25 įspūdingiausius medžius ir pasižymėję telefone, keliautojai gaus prizo kodą, kurį galės iškeisti į prizą – knygą „Medžiai“ arba knygą „Lietuvos saugomos teritorijos“. 

Kiekvienas, atvykęs atsiimti knygos į Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą, dar gaus ir papildomą prizą – nemokamą ekskursiją po Nacionalinį lankytojų centrą bei galės susipažinti su mūsų krašto nacionaliniais ir regioniniais parkais. 

25 įspūdingiausi saugomi medžiai:

1.    Adamavo ąžuolas
2.    Ąžuolai Dvyniai
3.    Ąžuolo ir pušies draugystė
4.    Dabulevičių maumedis
5.    Didžioji tuja
6.    Dubravos Dvyniai
7.    Dusetų vinkšna
8.    Glitiškių ąžuolas
9.    Kalnelio daugiakamienė pušis
10.    Karvelių ąžuolas
11.    Lampėdžių liepa Gražuolė
12.    Liepa Motinėlė
13.    Liškiavos liepa
14.    Lūžgalių ąžuolas
15.    Meškėnų liepa
16.    Mingėlos ąžuolas
17.    Papilės penkiolikakamienė liepa
18.    Pušys Sesės
19.    Raganos uosis
20.    Raganų eglė
21.    Rumšiškių miško pušis
22.    Salantų kaštonas
23.    Stelmužės ąžuolas
24.    Varniškių II ąžuolas
25.    Vartelių liepa