Gyvenimas

2019.05.10 07:20

Savaitgaliui – kelionė iš miesto į kaimą: 65 Lietuvos sodybos ir ūkiai atveria vartus

LRT.lt2019.05.10 07:20

Šį savaitgalį net 65 Lietuvos sodybos ir ūkiai kviečia praleisti kaime. Šiandien gyvenimas ūkiuose įgauna kitokių spalvų ir mielai atveria duris visiems. Vienuose galėsite pabūti gyvūnų ir gamtos apsuptyje, kituose – paragauti tradicinių patiekalų, o trečiuose – sudalyvauti edukacinėse programose.

Lietuvoje šiais metais gegužės 10–12 dienomis vyksta akcija „Atviros dienos kaime“.

„Tai unikali galimybė patekti į objektus, kurie tradiciškai nėra visą laiką prieinami. Ūkininkams – tai didelė nauda, kadangi jie turi puikią galimybę pristatyti savo gaminamą produkciją, kuriamus maisto produktus. O vartotojams – proga be tarpinių grandžių, tiesiai iš ūkininkų, įsigyti šviežių maisto produktų, susipažinti, kaip jie užauginami“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Panorama“ kalbėjo Kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas.

Portalas LRT.LT pateikia 10 pasiūlymų, kurie padės geriau pažinti Lietuvos sodybas ir ūkius. Daugumoje ūkių žmonės vis dar naudoja tradicinius ūkininkavimo, kulinarijos, žvejybos būdus, puoselėja tradicinius amatus.

Juose veikia senovinių įrankių muziejai, vyksta ekskursijos, įvairios vietinių patiekalų degustacijos, edukacinės ir interaktyvios programos, parodančios senąsias tradicijas.

1. Birutės ir Virginijaus Dapkų ūkis, Žeimių k., Kamajų sen., Rokiškio r.

Šiame ūkyje gyvena Aberdinų angusų veislės mėsiniai galvijai, alpakos, įvairūs paukščiai, žirgai, poniai, triušiai, ožiai. Ūkyje lankytojai supažindinami su čia gyvenančiais gyvūnais, jų priežiūra, veislių kilme. Taip pat yra galimybė lankytojams patiems rinkti kiaušinius ar pasimokyti teisingai sėdėti balne bei pajodinėti. 

2. Sodyba „Gandrų dvaras“, Kojelių km., Agluonėnų sen., Klaipėdos r.

Šioje sodyboje lankytojai kviečiami išgirsti specialisto patarimus, kaip stiprinanti imunitetą ekologiškomis žolelių arbatomis. Sodyboje svečiai akcijos metu galės ramiai pailsėti gamtoje rinkdami žoleles ar jas degustuodami.

3. Miesčionių ūkis, Skudų k., Viešintų sen., Anykščių r.

Akcijos metu dalyviai galės išbandyti save žygiuodami maždaug 2 km ilgio ūkyje įkurta pėsčiųjų trasa „Fermos takas“, kuris veda pro pievas, miškus, greta pelkės ir upelio.

Kelionės metu taip pat bus galima pamatyti egzotiškos išvaizdos „Highland“ veislės galvijus. Žygio pabaigoje lankytojai galės paragauti Topinambo, kitaip bulvinės saulėgrąžos, sriubos įspūdingame gandralizdyje.

4. Edmundo Reimerio triušių ūkis, Lekėčiai, Šakių r.

Lankytojai kviečiami susipažinti su fermos veisliniais triušiais, sužinoti apie jų auginimą ir naudą.

5. Elenos ir Tado ūkis, Gudamedžio k., Paberžės sen., Vilniaus r.

Akcijos metu šiame ūkyje lankytojai pajaus atgaivą sielai, praleis popietę gamtoje bei susipažins su ūkyje auginamais gyvūnais: alpakomis, stručiais, paukščiais, landsyrais.

6. Buivydų ekoūkis, Medsėdžių k., Klaipėdos r.

Lankytojai kviečiami į nemokamą ekskursiją po ekologinį mėsinių galvijų veislininkystės ūkį. Čia bus galima susipažinti su ūkio istorija, veikla, ūkyje auginamais „Aubrak“ veislės  galvijais. 

7. Lapių slėnio ūkis, Brogiškių k., Dusetų sen., Zarasų r.

Šis ūkis specializuojasi arklių ir kitų kanopinių gyvūnų auginime. Šiuo metu ūkyje yra 13 Lusitano ir kitų jojamųjų veislių žirgų, būrys Anglo Nubian ir jų mišrūnių ožkų, Lietuvos genofondinių šiurkščiavilnių ir Ostfryzų veislių avių, pulkas ūkinių ir dekoratyvinių paukščių.

Apsilankiusieji ūkyje galės susipažinti su čia gyvenančiais gyvūnais, žirginiu sportu, pajodinėti žirgais ir poniu, paragauti ožkų pieno. 

8. Sraigių ūkis „Aspersa“, Pavuolio k., Kruonio sen., Kaišiadorių raj.

Akcijos metu lankytojai galės susipažinti su sraigių auginimo ypatumais, pasivaišinti židinyje keptomis sraigėmis. 

9. Kūrybos namai „Druskos studija“, Druskininkai

Skulptoriaus Tauro Česnulevičiaus kūrybos namuose lankytojai galės susipažinti su autoriaus druskos, medžio skulptūromis. Taip pat bus proga sužinoti Druskininkų kurorto istoriją, pamatyti ir paragauti kurorto šaltinių druskos, o svarbiausia – galės patys savo rankomis susikurti suvenyrą iš Druskos miesto.

10. Kaimo sodyba „Kryžbarkas“, Kryžbarko k., Kelmės r.

Lankytojai kviečiami pasigrožėti žydinčiu sodu, pasiklausyti paukštelių čiulbėjimo, pasivažinėti dviračiu nuostabiais miško keliukais, kurie nuves į Palendrių vienuolyną.

Daugiau renginio „Atviros dienos kaime“ dalyvių galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.