Gyvenimas

2019.05.09 12:06

Izraelio paplūdimiuose karaliauja nacionalinis sportas – matkotas

LRT TV naujienų tarnyba, Saulius Masalskas2019.05.09 12:06

Izraelis siekia išgarsėti net tik kaip nesibaigiančių konfliktų kraštas, garsėjantis karinėmis ir kitokiomis technologijomis bei tropiniais vaisiais, bet ir kaip originalaus sporto šalis. Tam žydai pasirinko matkotą – į badmintoną panašų paplūdimio žaidimą.

Charakteringą į trumpus irklus panašių matkoto rakečių kaukšėjimą tikrai gali išgirsti visuose Izraelio paplūdimiuose.  Žydai žaidžia šį žaidimą su medinėmis raketėmis ir guminiu skvošo kamuoliuku. Pradedantieji kartais naudoja minkštesnius kamuoliukus. 

„Nėra jokių taškų, jokių reitingų, nereikia būtinai laimėti. Tiesiog linksmas žaidimas – mušinėji kamuolį. Jį gali žaisti visi, kas tik nori”, – kalbėjo Tel Avivo gyventojas Benny Cohen.

Šiandien Izrelio gyventojai švenčia 1948-ųjų nepriklausomybės deklaracijos dieną. Beje, minėdami šią dieną pagal tebegaliojantį mėnulio kalendorių žydai nuolat kilnoja šią šventę tarp balandžio ir gegužės. Ta proga vietos gyventojai didžiuojasi ir savo žaidimu, jie tvirtina, kad tai vienintelis nacionalinis Izraelio sportas.

„Pavažinėjau po pasaulį, gyvenau Šveicarijoje, ten nėra paplūdimių, nors  jie turi ežerą, bet nemačiau, kad ten kas nors žaistų matkotą. Tai įdomu ir kiek stebina, net ir centrinėje Amerikoje nemačiau, na, nežinau, turėtume jį labiau platinti”, – sakė Tel Avivo gyventoja Mia Turkavka.

Matkoto rakečių gamintojams tai būtų tikra aukso kasykla. Raketė nėra sudėtinga. Ji maždaug 30 centimetrų skersmens, suklijuota iš kelių faneros sluoksnių. Beje, ypatingą barškėjimo garsą jai suteikia tuščiavidurė konstrukcija, kad kamuoliukas geriau atšoktų. 

„Matkotas – tai Izraelio žaidimas, kurį smagu žaisti. Vasarą, kur beeitumėte visur išgirsite matkoto garsą, o jei nesisaugosite, galite net gauti smūgį kamuoliuku. Jis atėjo iš šeštojo dešimtmečio – tai tikrai Izrealio išradimas. Matkotas tai ir yra Izraelis”, – patikino dirbtuvių meistras Haim Dagan.

Izraelio gyventojai nėra tikri, iš kur kilo šio žaidimo pavadinimas, reiškiantis tiesiog raketę arba patį žaidimo būdą. Pagal oficialią versiją dar 1923 metais garsus žydų dailininkas Naumas Gutmanas nutapė Tel Avivo paplūdimį ir ten didelėmis raketėmis žaidžiančius žmones.

Apie tai – laidos įraše (nuo 05.41 min):

Žinios. Protesto eitynės dėl neįgaliųjų situacijos

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.