Gyvenimas

2019.05.08 16:33

Tekstilininkė Raminta Beržanskytė: iš augalų išgaunami dažai kuria spalvų stebuklus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.08 16:33

Tekstilininkė Raminta Beržanskytė prieš kelerius metus pabandė dažyti siūlus ir audinius iš augalų išgaunamais dažais. Natūralių spalvų magija taip pakerėjo, kad mergina į tai nėrė visa galva ir dabar LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ vieną po kitos vardija augalinio dažymo paslaptis.

Miške, ypač po audros, R. Beržanskytė ieško kritusių medžių – jai tinka daug kas –  žievė, šakelės, spygliai. Visa tai keliauja į tekstilininkės dirbtuves, kur ji dažo siūlus naudodama tik augalines medžiagas. Mergina tvirtina – ir lietuviški augalai puikiai dažo, iš jų galima išgauti beveik visas vaivorykštės spalvas.

„Dauguma geltonų siūlų dažyti bitkrėsle ar rykštene, taip pat obelų, vyšnių žievėmis, svogūnų lukštais. Žali siūlai pirmiausiai dažomi su mėlžole ir perdažomi su dažine razeta. Pastaroji visoje Europoje naudojama nuo pat viduramžių, auga smėlynuose, kelkraščiuose, galima užsiauginti ir patiems“, – sako tekstilininkė.

Pasak R. Beržanskytės, Lietuvoje auga apie 70 dažančių augalų, juos maišant tarpusavyje galima išgauti dar daugiau atspalvių. Augaliniu dažymu mergina susidomėjo pradėjusi studijuoti tekstilę Vilniaus dailės akademijoje. Pirmiausia sužavėjo cheminiai virsmai – kaip iš paprastų augalų, blyškių žievių išgaunamos visai kitokios spalvos.

R. Beržanskytė užsiima ir istorinės tekstilės atkūrimu – pagal archeologinių radinių duomenis kuo autentiškiau atkuria senovinius audinius. Pirmiausia pradėjo vyti juostas, dažnai – pagal skandinaviškud archeologinius radinius.

Kuo toliau, tuo labiau R. Beržanskytė domisi ir ekologinėmis temomis – kaip atsiranda tekstilė, kokie procesai vyksta ir kaip kurti draugaujant su gamta.

Kai užsinori pailsėti nuo chemijos mokslo ir eksperimentų, mergina prisėda prie audimo staklių, skaičiuojančių mažiausiai penktą dešimtį. Ji tvirtina, kad audimas pasaulyje populiarėja kaip atpalaiduojančio laisvalaikio būdas, o dirbant su paprastu audiniu, kyla geriausios idėjos.

Daugiau apie tai – laidos įraše (nuo 22.56 min.):

„Labas rytas, Lietuva“. II dalis. Lietuvos muitinei – 100: išgirskite šia proga susivienijusį muitininkų chorą

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt